به گزارش پارس نیوز، 

در این گزارش به اتفاقاتی که در خرداد ۹۷ در عرصه موسیقی کشورمان رخ داد، می پردازیم.

بدرقه تیم ملی با سرود «یازده ستاره»

در خرداد ماه سال گذشته، همزمان با مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، سرود رسمی تیم ملی برای این مسابقات به نام «یازده ستاره» با صدای سالار عقیلی و موسیقی بابک زرین و ترانه احسان افشاری منتشر شد.

هوروش بند دچار خونریزی هنجره شد / خطر ممنوع الکاری محسن چاوشی

پس از رونمایی از سرود ایران در جام جهانی، برخی به این قطعه و سبک آن انتقاد داشتند و معتقد بودند که این سبک با هیجان جام جهانی و مسابقه فوتبال همخوانی ندارد.

همچنین شهرداد روحانی قطعه‌ای پرتغالی را به همراه ارکستر سمفونیک تهران اجرا کرد که کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی فوتبالمان را متعجب نمود.

«هوروش بند» دچار خونریزی حنجره شد

مهدی دارابی (هوروش بند) خواننده‌ای که بر سر زبان‌ها افتاده بود و می‌خواست، نخستین تیتراژ خوانی برای تلویزیون را تجربه کند، در اوایل ماه خرداد 97، حنجره اش خونریزی کرد.

هوروش بند دچار خونریزی هنجره شد / خطر ممنوع الکاری محسن چاوشی

با در خواست فراوان هواداران دارابی، او در پیج رسمی هوروش بند اطلاعیه‌ای داد و نوشت:

«دوستان واقعا نیازمند دعای شما هستم در اولین روز این ماه مبارک متاسفانه حنجره ام و تار‌های صوتی ام دچار مشکل حاد شده لطفا بنده رو از دعای خیرتون بی نصیب نگذارید ان شاءالله خدا یاری کنه بتونم مجدد در خدمتتون باشم موزیک ”یه اشتباه» رو قبلا خوندم و ۹خرداد منتشر میشه. دعا کنید آخرین موزیکم نباشه. از دست اندرکاران برنامه جشن رمضان عذرخواهی می‌کنم بابت این اتفاق ناخواسته.»

البته این خواننده پس از چند ماه مشکلش برطرف شد و توانست به استیج بازگردد.

کنسرتی که طرفداران بهنام بانی را نگران کرد

تور کنسرت‌های بهنام بانی در استرالیا به پایان رسید، اما حاشیه‌هایی به وجود آمد که سر و صدای فراوانی را در پی داشت. یکی از خبرگزاری‌ها محل برگزاری کنسرت بانی در شهر ملبورن را متعلق به «شورای ملی زنان یهودی» دانست.

هوروش بند دچار خونریزی هنجره شد / خطر ممنوع الکاری محسن چاوشی

اما به نظر می‌رسد که کنسرت بهنام بانی در سالن دیگری برگزار شد و در سالنی که این خبرگزاری اسمش را آورده است، هیچ کنسرت ایرانی برگزار نشده بود. اتفاقی که باعث واکنش مدیر برنامه بهنام بانی شد.

خطر ممنوع الکاری محسن چاوشی

محسن چاوشی به تازگی و همزمان با سالروز آزادسازی خرمشهر قطعه‌ای را با نام «خوزستان» منتشر کرد که بازخورد فراوانی را در فضای مجازی و میان علاقه‌مندان به هنر موسیقی داشت. در این قطعه برخی انتقادات نیز نسبت به کم توجهی مسئولان به این شهر شد. سپس شایعه شد که چاوشی پس از انتشار این قطعه از سوی دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ممنوع الفعالیت شده است.

هوروش بند دچار خونریزی هنجره شد / خطر ممنوع الکاری محسن چاوشی

از طرف دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این موضوع تکذیب شد و خود چاوشی در صفحات اجتماعی خود نوشت: «خبر منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر ممنوع الفعالیت شدن من صحت ندارد و تکذیب می‌شود.»

یالچینتاش یک کنسرت بی اجازه در کیش برگزار کرد

در ادامه ورود موزیسین‌ها و گروه‌های موسیقی خارجی به ایران، الیاس یالچینتاش ترکیه‌ای هم بدش نمی‌آمد این تجربه را در سال ۹۷ کسب کند. پیش از این، شیلر از آلمان، رسیتال پیانو گوتلیپ والیش از اتریش به ایران آمده بودند و حتی کلایدرمنی که سابقه اجرا در رژیم اشغالگر قدس را داشته است، برای اجرای کنسرت به ایران آمده است.

یالچینتاش خواننده ترکیه‌ای بار‌ها برای برگزاری کنسرت در کشورمان تلاش کرد؛ اما این اتفاق رخ نداد. تا اینکه یکی از شرکت‌های برگزاری کنسرت، توانست شرایط کنسرت این خواننده را در جزیره کیش فراهم کند.

هوروش بند دچار خونریزی هنجره شد / خطر ممنوع الکاری محسن چاوشی

در فضای مجازی و خبرگزاری‌ها بحث‌های فراوانی درباره این کنسرت شد. بسیاری هم انتقاد کردند و این کار را در مسیر ضربه به فرهنگ ایران و موسیقی کشور دانستند.

معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد که الیاس یالچینتاش مجوزی برای اجرای کنسرت در ایران ندارد. همچنین گفته شد که دفتر موسیقی وزارت ارشاد درخواستی مبنی بر دریافت مجوز برای اجرای این کنسرت دریافت کرده است که این درخواست رد شده بود.

جالب اینجاست که با وجود نبود مجوز و اینکه کیش منطقه آزاد است، یالچینتاش به راحتی کنسرت خود را در ایران برگزار کرد، اتفاقی که اعتراضات فراوانی را در پی داشت.

حضور اهالی موسیقی در جام جهانی

برخی خوانندگان و اهالی موسیقی نیز برای تماشای مسابقات تیم ملی کشورمان و دیگر مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸، خود را به روسیه رساندند تا از نزدیک شاهد این رویداد بزرگ باشند.

بهنام بانی، رضا یزدانی، شهرداد روحانی، سالار عقیلی، به همراه مدیر و برخی از اعضای بنیاد فرهنگی هنری رودکی در روسیه حاضر شدند و ویدئو‌های ارسالی این هنرمندان در فضای مجازی بازخورد فراوانی داشت.