به گزارش پارس نیوز، «سیدمهدی مویدی» تهیه‌کننده تاریخ شفاهی در گفت‌وگو با خبرنگاران درباره قسمت‌های جدید این مجموعه گفت: خاطرات  آیت‌الله هاشمی شاهرودی که بین سالهای ۸۹ تا ۹۰ در گنجینه تاریخ شفاهی مرکز اسناد انقلاب اسلامی ضبط شده، برای نخستین بار در ۹ قسمت از شبکه مستند روانه آنتن می‌شوند.

وی افزود: در این مجموعه آیت‌الله سید محمود هاشمی شاهرودی از شاگردان برجسته امام خمینی (ره) و علامه شهید سید محمدباقر صدر خاطرات ارزشمندی از دوران حضور و تحصیلشان در نجف اشرف، کلاس های درس امام خمینی (ره)،  مبارزات سیاسی در عراق، هشت سال دفاع مقدس ، مصاحبت با شهید مصطفی خمینی و ... را روایت خواهند کرد.

این تهیه کننده تصریح کرد: حمایت آیت‌الله خوئی از امام خمینی در سال ۱۳۴۲، واکنش آیت‌الله سید محمدباقر صدر به مباحث ولایت‌فقیه امام خمینی، تمجید امام از آیت‌الله هاشمی شاهرودی، پیش‌بینی امام موسی صدر از آینده نهضت امام خمینی، خاطرات منتشر نشده از آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی درباره تکفیر محمدرضا شاه در سال ۴۲ و .. از دیگر مباحثی هستند که در این مجموعه به آنها پرداخته شده است.

مویدی گفت: خاطرات آیت الله شاهرودی به بهانه رحلت این فقیه عالیقدر در ۹ قسمت از شبکه مستند پخش خواهد شد و  علاقه‌مندان می توانند  شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۸:۳۰ به تماشای این برنامه از قاب «تاریخ شفاهی ایران» بنشینند؛ تکرار این برنامه نیز روز آینده ساعت ۱۳:۳۰ خواهد بود.

آیت‌الله سید محمود هاشمی شاهرودی از شاگردان برجسته امام خمینی و علامه شهید سید محمدباقر صدر بود که به‌واسطه این ارتباط، حلقه وصل شهید صدر و امام خمینی لقب گرفت. آیت‌الله شاهرودی در حیات سیاسی اجتماعی خود وقایع مختلفی از نهضت اسلامی، حوادث عراق و ارتباط با مبارزان لبنانی تا مسئولیت‌های متعدد در جمهوری اسلامی ایران را درک کرده است.