به گزارش پارس نیوز، 
مجید پورعیسی ظهر امروز در ستاد استانی بیست و دومین جشنواره تولیدات صدا و سیمای مراکز استان‌ها اظهار داشت: صدا و سیمای خراسان شمالی علاقه‌مند به برگزاری این جشنواره در خراسان شمالی است اما باید مباحث ریالی آن از صفر تا صد مشخص شود تا بتوانیم در آتی پاسخگوی مردم باشیم.

مباحث مالی جشنواره صدا و سیما برای دستگاه‌ها مشخص شود

وی با بیان اینکه این جشنواره برای خراسان شمالی 4 میلیارد تومان هزینه دارد افزود: برآوردهای اولیه نشان میدهد که این جشنواره برای خراسان شمالی حدود 4 میلیارد تومان خرج دارد لذا باید مباحث مالی و ریالی آن برای دستگاه‌های اجرایی مشخص و معین شود.

معاون اقتصادی استانداری خراسان شمالی در ارتباط با هزینه جاری دستگاه‌های اجرایی برای این جشنواره تصریح کرد: هیچ اختلالی در هیچ دستگاه‌های اجرایی در خصوص اعتبارات فصل 5 و اعتبارات جاری آن دستگاه به وجود نخواهد آمد و به راحتی می‌شود برای این جشنواره تامین اعتبار قانونی لحاظ کرد.

زیرساخت‌های اسکان و اقامت استان مناسب نیست

حمید قربانیجم نیز در این نشست با بیان اینکه زیرساخت های اسکان و اقامت خراسان شمالی به هیچ عنوان مساعد نیست، اظهار داشت: این جشنواره متعلق به صدا و سیما نیست بلکه سایر دستگاه‌های اجرایی نیز در این امر دخیل هستند چراکه میزبان این جشنواره استانداری خراسان شمالی است.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز خراسان شمالی با اشاره به اینکه به واسطه این جشنواره بیش از چند هزار دقیقه خراسان شمالی روی آنتن ملی خواهد رفت افزود: با وجود اینکه بنده و برخی از همکارانم در صدا و سیمای خراسان شمالی بومی استان نیستیم اما تعلق خاطر به خراسان شمالی داریم و احساس مسئولیت نسبت به این مهم را دغدغه خود می‌دانیم لذا با خواهش و تمنا میزبانی این جشنواره را گرفتیم تا خراسان شمالی بیش از پیش توسعه یافته و بر سر زبان‌ها بیاید.

فرجی نماینده سازمان برنامه و بودجه خراسان شمالی حاضر در جلسه با اشاره به ضرورت و اهمیت این جشنواره تصریح کرد: تعهدات سازمان صدا و سیما به مباحث مالی جشنواره باید کاملاً شفاف و مشخص شود چراکه سازمان مدیریت در قالب اعتبارات هزینه‌ای نمی‌تواند بودجه را به صدا و سیما تخصیص دهد و تاکنون در قالب تملک دارایی و نصب اتاق های دیجیتالی یک میلیارد و 880 میلیون تومان به این مرکز اختصاص پیدا کرده است.

وی با بیان این که باید برای سازمان برنامه و بودجه مشخص شود که از کدام منبع برای این جشنواره هزینه کند افزود: اگر قرار است استان این جشنواره را برگزار کند حتماً باید جشنواره پیشین تولیدات مراکز صدا و سیما را در چهارمحال و بختیاری بررسی کرده و سپس اظهار نظر نماییم.

بودجه دستگاه‌های فرهنگی استان محدود است

رئیس حوزه هنری خراسان شمالی با اشاره به فواید هر جشنواره افزود: هر جشنواره محلی برای شناخت استعدادهای جوان و اهالی فرهنگ و هنر هر استان محسوب می شود. ضمن اینکه ابداع و خلاقیت، تولید محوری و نقش اجتماعی، از دیگر مضامین و موضوعات هر جشنواره به شمار می‌رود.

وحید نمازی با بیان اینکه اکنون خراسان شمالی از لحاظ فرهنگی و هنری دچار ضعف است، خاطرنشان کرد: حدود 10 ماه از سال می‌گذرد و بودجه اختصاص یافته به نهاد فرهنگی حوزه هنری کمتر از 100 میلیون تومان است لذا باید ضرورت و اعتبارات لازم این جشنواره به ویژه برای اهالی هنر مشخص شود.

وی با ارائه پیشنهاداتی در خصوص این جشنواره بیان داشت: هنرمندان استانی باید در حوزه تولید ورود پیدا کرده و ظرفیت‌های استان را معرفی کنند. همچنین در این جشنواره باید دستاوردها را بدون اغراق بیان کرده تا سیاه‌نمایی نشود.

4 میلیارد تومان برای استان هزینه خاصی نیست

حبیب یزدان پناه نیز با بیان این مطلب که با 4 میلیارد تومان در استان اتفاق خاصی نمی‌افتد اظهار داشت: اگر بخواهیم خراسان شمالی را در سیمای ملی بیش از پیش معرفی و رونق دهیم باید بیش از 4 میلیارد تومان هزینه کنیم لذا این جشنواره آورده‌هایش برای استان بیش از هزینه ها است.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی ادامه داد: تمام هزینه‌هایی که برای این جشنواره قرار است صورت بگیرد از بیت المال و چاه نفت است لذا باید این هزینه‌ها را به صورت دقیق شفاف سازی کنیم تا باعث نگرانی نشود.

صدا و سیما منتی بر سر استان نگذارد

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان شمالی نیز در این استاد با انتقاد از عدم ظرفیت پذیرش نقد برخی از دست اندرکاران این جشنواره تصریح کرد: آنچه که بیش از هر موضوعی در جمهوری اسلامی به وضوح به چشم می‌آید آزادی بیان در چارچوب قوانین و مقررات است لذا باید دوستان ظرفیت پذیرش نقد را در خود ایجاد کرده و سریع موضع گیری نکنند.

خادمی با بیان اینکه صدا و سیما نباید به بهانه این جشنواره منتی سر خراسان شمالی بگذارد افزود: با تلاش مسئولان استان و لطف صدا و سیما این رویداد از این قرار است که در خراسان شمالی به اجرا در بیاید اما صدا و سیمای ملی نباید منتی سر خراسان شمالی نهاده لذا باید دستاوردهای خود را برای این استان به صورت شفاف بیان کند.

وی شفاف سازی هزینه های مالی این جشنواره را یکی از مباحث مهم و مورد دغدغه دستگاه‌های اجرایی عنوان کرد و ادامه داد: در خراسان شمالی شرایط زندگی به گونه‌ای است که باید برای این 4 میلیارد تومان به صورت دقیق به مردم پاسخگو باشیم لذا باید شفاف‌سازی در حوزه مالی نیز به صورت دقیق و جز به جز مشخص و معین شود.

انتهای پیام/