به گزارش پارس نیوز، 

سی و ششمین جلسه از سری نشست های 'شنبه های انقلاب' روز شنبه به همت جنبش مردمی پاسداشت چهل سالگی انقلاب اسلامی و با حضور جمعی از نمایندگان اقلیتهای دینی در در تالار 'ایوان شمس' معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران برگزار شد روحانیون، بزرگان و صاحبنظران ادیان توحیدی(مسیحی، کلیمی و زرتشتی) به ایراد سخنرانی پرداختند.

آغاز این مراسم عنایت رضایی پور دبیر کمیته سی و ششمین برنامه شنبه های انقلاب، هدف از برگزاری سلسله برنامه های چهل گانه شنبه های انقلاب را بررسی ، تمجید و رسانه ای کردن دستاوردهای انقلاب شکوهمند اسلامی برشمرد.

دیگر سخنران این جلسه، دکتر سید ابوالحسن نواب، رییس دانشگاه ادیان و مذاهب قم نیز ضمن اشاره به اینکه ایران از دیرباز مهد ادیان مختلف بوده است، از گفت و گوی ادیان و گسترش مطالعات ادیانی به عنوان دو برگ زرین در تاریخ پس از انقلاب نام برد و در همین راستا یادآور شد که تنها دانشگاه جامع ادیان جهان در ایران وجود دارد.

دکتر نواب تاکید کرد که میراث اسلامی، قرآنی و سنت ایرانی بر پایه احترام به سایر مذاهب بنا شده اشت، و در همین راستا خاطر نشان شد که قانون اساس جمهوری اسلامی ایران حقوق اقلیتهای مذهبی را برسمیت شناخته و از همین رو هر یک از ادیان توحیدی در مجلس شورای اسلامی دارای نماینده می باشند.

** وفاداری اقلیت ها به منافع ملی
در ادامه این سمینار اسقف اعظم سرکیس داویدیان رهبر ارامنه کاتولیک ایران، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره بنیانگذاز جمهوری اسلامی ایران و شهدای جنگ تحمیلی، بار دیگر بر وفاداری اقلیت کاتولیک ایرانی به منافع ملی کرد تاکید کرد و یادآور شد که استفاده آزاد از انجمن ها، باشگاهها و امکانات موجود در کشور برای پیروان سایر ادیان الهی وجود دارد.
از جامعه آشوری ساکن در ایران، مارنرسای بنیامین اسقف اعظم کلیسای شرق آشوری نیز به عنوان یکی دیگر از سخنرانان این همایش، برابری دیه اقلیتهای دینی با مسلملنان که با نظر رهبر معظم انقلاب مصوب شد، تاسیس انجمن های آشوری ثبت شده توسط وزارت کشور، ارج نهادن به تعطیلات اقلیتها از سوی دولت، بازسازی و مرمت کلیساها از بیست قرن پیش تا کنون و نیز افتتاح درمانگاه در ارومیه توسط وزیر بهداشت، دکتر قاضی زاده هاشمی، از جمله اقادامات مهم تحقق یافته در کشور برشمرد.
** برخورداری اقلیت ها از تمام حقوق شهروند
در این نشست سیامک مره صدق نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی، نیز یادآور شد که ذکر نام اقلیتهای دینی در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بعنوان شهروند درجه یک نشان دهنده رعایت حقوق اقلیت ها در کشور است.
وی افزود که جامعه کلیمی کشور از تمامی حقوق شهروندی برخوردار است و همواره به وظایف خود در زمینه دفاع از کشور، و حمایت از سیاستهای خارجی و سایر موارد عمل خواهد کرد.

** همدلی پیروان ادیان توحیدی، از رمزهای اصلی استقلال ایران
موبد پدرام سروش پور عضو انجمن موبدان زرتشتی تهران نیز رمز استقلال کشور را همدلی و برادری میان ادیان توحیدی دانست و تاکید داشت که اگرچه ایران هرگز در پی جنگ و جنگجویی نبوده است، اما دفاع از باورها و فرهنگ را واجب میشمرد، لذا در طول 8 سال دفاع مقدس به دفاع از مرزهای کشور پرداخته شد.
آخرین سخنران این نشست، کشیش کومیتاس قره خانیان، کشیش کلیسای سرکیس مقدس نیز ضمن اشاره به اینکه در طی اعصار گذشته ارامنه همواره با ایرانیان ید واحده بوده اند، آزادانه مراسم های مذهبی توسط اقلیتها، نامگذاری خیابانها به نام شهدای ارامنه، حضور ورزشکاران و هنرمندان در تیمهای ملی و سینما و تلوزیون کشور، فعالیت آزادانه اقتصادی و غیره را از امتیازات اقلیتهای ایرانی برشمرد.
در این نشست رییس کمیسیون روابط عمومی و امور اجتماعی انجمن زرتشتیان، خانم تاج گوهر خداداد کوچکی و دکتر همایون سامه یح، رییس انجمن کلیمیان ایران نیز به ایراد سخنرانی پرداختند.
در پایان این مراسم با اعطای هدایای از خانواده های شهدای پیروان اقلیتها تجلیل شد.
برگزاری این گردهمایی در پایتخت، حکایت از احترام به حقوق همه اقلیت ها و پیروان ادیال الهی در ایران دارد.
این سمینار همچنین نشانه ای از وحدت و همبستگی میان اقلیت و اکثریت و پیروان همه ادیان الهی و برابری آنان در ایران است.
اقلیت های دینی در ایران نمایندگانی در عالی ترین نهادهای کشور از جمله مجلس و شوراها شهر دارند که نشانه ای دیگر از توجه ویژه و احترام به حقوق اقلیت ها در ایران است.
در دوران هشت سال دفاع مقدس، اقلیت های دینی و مذهبی همراه با خیل عظیم مردم تمام نقاط این سرزمین، با حضور در جبهه های جنگ و تقدیم شهدای فراوان در راه حفظ انقلاب اسلامی و کیان کشور، وفاداری خود را به ایران زمین برای همیشه اثبات کردند.

انتهای پیام/