به گزارش پارس نیوز، 

سیدعلی اصغر رفاهی در کارگاه پیشگیری از جرایم و آسیب اجتماعی ویژه هیات های مذهبی، گفت: در قوه قضاییه از دادیار گرفته تا شخص رئیس کل دادگستری استان، غیر از ساعات اداری، روزی 5 تا 6 ساعت در زمان غیراداری هم وقت می گذارند تا بتوانند کار خود را یپش ببرند.

این مقام قضایی در بخش دیگری از سخنان خود درباره وقوع تصادف در کشور و جان باختن 17 هزار هموطن در سال گفت: در هر دو روز به اندازه سقوط یک هواپیمای 66 نفره در اثر تصادف کشته داریم که بیشتر این جان باختگان جوانانی هستند که سرمایه اجتماعی کشور محسوب می شوند و باید از آنان بهره برد اما به زیر خاک می روند.

وی ادامه داد: با مرگ این جوان، همسران جوانشان بیوه، فرزندشان بی پدر می شوند و پدر و مادرشان هم شکسته شده و بسیاری از داغ فرزندان خود، زودتر از سر رسیدن عمر طبیعی جان خود را از دست می دهند که همه اینها آسیب به جامعه است.

مدیرکل پیشگیری های مردمی و مشارکت های مدنی قوه قضاییه با انتقاد از وضعیت طلاق عاطفی در کشور گفت: اگر از آسیب طلاق هایی که ثبت می شود بگذریم متاسفانه زوج هایی هستند که از ترس آبرویشان، فرزندان یا برای حفظ شغل و جایگاه اجتماعی خود، زیر یک سقف زندگی می کنند اما هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند و به نوعی درگیر طلاق عاطفی هستند.

رفاهی، تورم کیفری را یکی از معضلات کشور دانست و تصریح کرد: حدود دو هزار عنوان مجرمانه کیفری در کشور داریم.  سرقت مستوجب تعزیر، ایراد ضرب و جرح عمدی، توهین به اشخاص، تصادفات، تهدید، تخریب، کلاهبرداری، نگهداری مواد مخدر و خیانت در امانت، اتهامات نخست کشور و اعتیاد، طلاق، مفاسد اخلاقی، حاشیه نشینی و خشونت 5 آسیب اولویتی محسوب می شوند که باید راجع به این 15 موضوع برنامه ریزی و آنها را کنترل کنیم یا کاهش دهیم.

این مقام قضایی با بیان ورود مقام معظم رهبری به این موضوع از سال 95 و تشکیل نشست با سران قوا و مسئولان عالی کشور هر 6 ماه یک بار، گفت: در این جلسات مطالبی مطرح می شود و رهبری خواستار کارهای جهادی، انقلابی و فوق العاده از مسئولان هستند.

آسیب‌ها مهارشدنی است

رفاهی اظهارکرد: ناامید نباشیم ایران کشوری قدرتمند است و در آستانه چهل سالگی نظام جمهوری اسلامی هستیم که در این 40 سال موفقیت های فراوانی کسب کرده ایم. این 15 موضوع مهارشدنی است همانطور که طلاق توافقی قسمتی کنترل شد.

مدیرکل پیشگیری های مردمی و مشارکت های مدنی با تاکید بر استفاده از نیروهای مردمی گفت: رویکرد و نگاه ها به قوه قضاییه نیازمند تغییر است چون وقتی اسم قوه قضاییه را می شنوند همه ذهن ها سمت دادگاه ها و زندان ها می رود، این درحالیست که دو بند از 5 بند اصل 156 قانون اساسی وظیفه قوه قضاییه در رسیدگی به پرونده ها و دعاوی اشاره شده است و یک بند به موضوع پیشگیری از وقوع جرم، یک بند هم به احیای حقوق عامه و بند 3 هم به بحث مطالبه و نظارت قوه قضاییه اشاره دارد.

وی بسیج مردمی را یکی از دلایل پیروزی انقلاب دانست و خاطرنشان کرد: هنر مسئولان باید پای کار آوردن مردم باشد درغیر اینصورت کاری که باید انجام نخواهد شد.

رفاهی با اشاره به اعزام تا 250 هزار مبلغ در ماه محرم به مناطق مختلف، وجود 80 هزار هیات  مذهبی، تعداد زیادی مساجد، امام زاده و بقعه های متبرکه در کشور، گفت: اگر از همین ظرفیت ها به خوبی استفاده شود ، می توان از بسیاری از آسیب ها پیشگیری کرد.

وی تاکید کرد: باید همه اینها را به حرکت درآورد و حتی در مدارس هم از ظرفیت انجمن اولیا و مربیان بهره برد.

این مقام قضایی درباره وضعیت قانون و قانونگذاری در کشور گفت: در فرانسه از ابتدای قانونگذاری این کشور از 200 سال قبل تا کنون ، 2 هزار قانون تصویب شده اما از آغاز قانونگذاری در کشور (از 110 سال قبل تا کنون)، 12 هزار قانون به تصویب رسانده است. پس برای کاهش و رفع آسیب ها قانون کم نداریم اما متاسفانه یا این قوانین را اجرا نمی کنیم یا ناقص اجرا می کنیم.

برای آسیب های محله خودمان برنامه داشته باشیم

رفاهی خطاب به نمایندگان هیات های مذهبی گفت: در هیات ها باید از سخنرانی بهره ببریم که راجع به آسیب ها مطلب بگوید و سخنرانی کند و هیات ها هم نباید نسبت به آسیب های محله خود بی تفاوت باشند.

وی افزود: کسی که فقیر یا معتاد شد همه زندگی اش حتی دینش را هم ممکن است از دست بدهد، اگر در محله ما یک بانوی مطلقه است، برنامه ما برای او چیست؟ اگر در محله خودمان چهار تا زندانی داریم چه برنامه ای برای آنها در نظر گرفتیم؟ نگوییم به ما هیچ ربطی ندارد چون همه مسئولیم و همه باید پاسخگو باشیم و اصلا چه بسا دامنه این آسیب ها درصورت عدم برنامه ریزی برای آنها، به خانواده خود ما هم کشیده شود.

این مستشار قضایی با بیان اینکه امشب شب وفات بانو فاطمه معصومه (س) است گفت: هیات ها نباید بگویند فقط مراسمی برگزار می کنیم و تمام شد و رفت؛ نه، بلکه ازهمین امشب می توان شروع کرد و با برنامه ریزی به موضوعات و آسیب ها پرداخت.

وی ادامه داد: در گذشته ممکن بود یک همکار قضایی در رسیدگی پرونده سرقت به علت وقوع سرقت کاری نداشت یا در پرونده درخواست طلاق توافقی به علل وقوع آن کاری نداشتنداما امرزو دستگاه قضایی به صراحت اظهار می دارد که هم علل آنها برای ما مهم است هم علاوه بر آن برای رای دادن به اقدامات دیگر هم توجه می شود مثل تشکیل مراکز مشاوره خانواده.

رفاهی اضافه کرد: قاضی متقاضیان درخواست طلاق توافقی را به این مراکز ارجاع می دهد و در آنجا علت طلاق بررسی می شود و خوشبختانه برخی از این مراکز تا 30درصد در کاهش طلاق توافقی موثر بوده اند. اگر سارقی سرقت کرد قاضی باید ببیند مشکلش چیست.

این مقام قضایی در ادامه به برخی اقدامات برای جذب افراد دارای سوءپیشینه برای اشتغال و موفقیت های به دست آمده در این ز مینه اشاره کرد.

وی خطاب به هیات های مذهبی ادامه داد: کسی که با پول یارانه امرار معاش می کند و مشکلی در منزل دارد نمی تواند 60 هزار تومان حداقل پول یک جلسه مشاوره بدهد بلکه شما هیات ها هستید که با جذب روانشناسان می توانید برای آنها دوره مشاوره رایگان بگذارید.

مدیرکل پیشگیری های مردمی و مشارکت های مدنی قوه قضاییه تصریح کرد: معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه به دنبال پیشگیری های اولیه است یعنی به دنبال مانع از شکل گیری آسیب در جامعه است و 70درصد پیشگیری به همین سطح اول برمی گردد. مثلا دختران و پسران ما باید مهارت 10 گانه ازدواج را بیاموزند بعد ازدواج کنند تا پس از ازدواج مشکلی در زندگی ایجاد نشود.

وی افزود: پیشگیری سطح 2 یا پیشگیری ثانویه 20 درصد کار است که این سطح پیشگیری یعنی افراد در معرض خطر آسیب را دریابیم و پیشگیری سطح 3 پیشگیری ثالث 10 درصد کار است که بر عدم تکرار جرم تاکید دارد.

براساس این گزارش تعدادی از نمایندگان هیات‌های مذهبی در این دوره یک روزه ، موارد پیشگیریا ز جرم و آسیب اجتماعی را می آموزند و آنها را در هیات های خود به کار می برند.

انتهای پیام/