به گزارش پارس نیوز، 

آلبوم «ساقه خشک بهار ۲» بر اساس ردیف عبدالله دوامی با تار و آواز سیاوش ایمانی و همراهی تمبک سینا خشک‌بیجاری روانه‌ بازار موسیقی شد.

سیاوش ایمانی درباره این اثر که توسط موسسه فرهنگی هنری «ماهور» منتشر شده، گفت: هدف از انتخاب این کارگان، جدای اهمیت و غنای موسیقایی اش، نبود نمونه اجراییِ منتشرشده برای ساز تار بود. ترجمه این ردیف، براساس کتاب «ردیف آوازی و تصنیف های قدیمی به روایت استاد عبدالله دوامی، گردآوری استاد فرامرز پایور» به زبان تار به مثابه تجربه ای چالش برانگیز بود، چرا که در طول زمان‌ از انتشار سی دی قبلی (ساقه خشک بهار ۱) تا امروز تغییراتی در نحوه اجرا اعم از به‌کارگیری شیوه های گوناگون در بستر کلّی هنر تارنوازی در بیان آواز، تحریر ها، تزیین ها و اجرای ریز صورت گرفته است.

وی گفت: بازاجرایی یک متن مقرر از پیش موجودِ موسیقایی این امکان را فراهم می کند تا مجری با واکاوی اثری برجسته، فارغ از ساختار به زیبایی شناسی متن توجه و حاصل را به چیزی از جنس هنر تبدیل کند. در این راه حتی ممکن است تحولی در کارگانِ اجرایی سازِ تخصصی شکل بگیرد.

ایمانی در پایان در مورد ردیف و رویکرد خود در اجرای این اثر توضیح داد: هرکس که دستی در موسیقی داشته باشد می‌داند یافتنِ تعادل بین محتوای آموزشی و محتوای هنری به سادگی میسر نیست. توجه بیش از اندازه به ضروریات آموزشی به آسانی می‌تواند موسیقی را خشک و بی‌روح کند، حس و حالِ آن را از بین ببرد و تمرکز بیش از حد بر محتوای موسیقایی می‌تواند امرِ آموزش را مختل کند. ردیف آن مرزِ ظریفِ بینابینی است که تعادل را برقرار می‌کند. اگر جوهرِ ردیف را اینگونه دریابیم، «ردیف‌نوازی» مستلزم حرکت بر مرزِ باریک بینِ نظم و انضباط آموزشی و شورِ موسیقایی است.

انتهای پیام/