به گزارش پارس نیوز، 

بشیر حاجی بیگی افزود: از ابتدای فروردین تا پایان آبان ماه امسال یک میلیون و 786 هزار و 469 نفر در کشور برای اهدای خون در سراسر کشور به مراکز اهدای خون مراجعه کردند که در مجموع یک میلیون و 450 هزار و 442 نفر موفق به اهدای خون شدند.
وی ادامه داد: استان های سمنان با 80 درصد، بوشهر با 75 درصد و خراسان شمالی با 73 درصد بالاترین میزان اهدای خون توسط اهداکنندگان مستمر را در هشت ماهه امسال داشتند.
سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: ضریب امنیت خون و سلامت آن در اهداکنندگان مستمر هشت برابر اهداکنندگان بار اول است و از این رو اهداکنندگان مستمر، یاری دهندگان همیشه انتقال خون و بیماران نیازمند به خون هستند.
وی با اشاره به اینکه بانوان نیمی از جمعیت جامعه را تشکیل می دهند اما سهم آنها در اهدای خون کم است، اعلام کرد: در هشت ماهه امسال بانوان استان های لرستان، خراسان جنوبی، کردستان و استان مرکزی در صدر اهداکنندگان زنان در کشور قرار داشتند.
حاجی بیگی افزود: در طی این هشت ماه 2 میلیون و 346 هزار و 882 واحد خون و فرآورده های آن شامل، گلبول قرمز فشرده شده، پلاسما و پلاکت بین مراکز درمانی و بیمارستانی توزیع شد.
وی تصریح کرد: در این مدت استان های تهران، فارس، خراسان رضوی در صدر اهداکنندگان خون در کشور بودند. به طوری که 30 درصد از خون های اهدایی به سه استان اختصاص داشت.
سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: استان های خراسان شمالی و رضوی، ایلام و کردستان بیشترین میزان رشد اهدای خون نسبت به مدت مشابه در سال گذشته را داشتند.
در حال حاضر اهدای خون در ایران به صورت کاملا داوطلبانه انجام می شود و شاخص اهدای خون در کشور 27 نفر به ازای هزار نفر جمعیت است که شاخص خوبی محسوب می شود و سالانه در کشور بیش از 2 میلیون و 100 هزار نفر خون اهدا می کنند.