به گزارش پارس نیوز، 

بر اساس قوانین جدید تعیین شده توسط دیوان عالی ایتالیا، موزه مرکز گتی (یکی از مراکز فرهنگی هنری معروف جهان در لس‌آنجلس) موظف شده است، مجسمه 2000 ساله را به کشور ایتالیا برگرداند.

این مجسمه 2000 ساله برنزی با ارزش 4 میلیون دلار (۳.۱ میلیون پوند) در سال 1977 به موزه گتی برده شده است. این موزه قصد دارد از حقوق قانونی خود در برابر بازگرداندن مجسمه باستانی یونانی به‌ نام «جوان پیروز» دفاع کند. این مجسمه همچنین با عنوان «پهلوانی از فانو» یا به بیان ساده‌تر «برنز گتی» نیز شناخته می‌شود.

این اثر توسط هنرمند یونانی به‌ نام «لوسیپوس» بین 100 تا 300 سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده است.

مجسمه برنزی توسط یک ماهیگیر از پسارو در سواحل دریای آدریاتیک در سال 1964 پیدا شد و چندین بار فروخته شد تا در نهایت نزدیک به 40 سال قبل به موزه گتی سپرده شد.

با این حال ایتالیا همواره مدعی بوده که این مجسمه به‌صورت غیرقانونی از کشور خارج شده است.

همچنین دادگاه عالی ایتالیا اولین درخواست رسمی خود را جهت بازگرداندن این مجسمه از امریکا در سال 1989 به‌ ثبت رسانده است. پس از 11 سال دادخواهی‌های رسمی، این دادگاه درخواست‌های موزه گتی امریکا برای ماندن مجسمه در این کشور را رد کرد.

دادگاه عالی ایتالیا به رسانه‌های این کشور گفته است که تصمیمشان برای بازگرداندن اثر قطعی است و این مجسمه باید برگردانده شود.

این مجسمه تقریبا یکی از محبوب‌ترین آثار موزه گتی در لس‌آنجلس است. اما بر سر مالکیت قانونی آن پس از اینکه موزه گتی اثر را از یک دلال آثار هنری آلمانی در سال 1977 اثر خریده، بحث است.

لوسیپوس، سازنده این اثر یک مجسمه‌ساز و معمار یونانی بود که در قرن 4 قبل از میلاد می‌زیست. او همراه با سکوپاس و پرکسیتلیز، یکی از سه مجسمه‌ساز بزرگ دوران یونان باستان شناخته می‌شوند.

انتهای یپام/