به گزارش پارس نیوز، 

عادت‌واره (Habitus)، ریختار، خصلت یا طبیعت ثانوی یک مجموعه از طبیعت‌های (سرشت‌های) مجَسّم و امیال است که چگونگی ادراک شخص از جهان اجتماعی اطراف خود و واکنش شخص به آن را سازماندهی می‌کند.

حجت الاسلام والمسلمین محمد قطبی روز دوشنبه در حاشیه برگزاری پیش رویداد 'فاطر' در مدرسه علمیه فاطمه زهرا(س) اصفهان، ‏بر نقش خانواده به عنوان تکیه گاه فرهنگی، تربیتی، اجتماعی و اقتصادی جامعه تاکید کرد.

وی افزود: طراحی سنت ها و عادت واره های خانوادگی یکی از روش های قوام خانواده است که ساخت اجتماعی را به بافت تربیتی خود ‏گره می زند.

قطبی، آیین موسوم به 'عقیقه' را به عنوان یک عادت واره خانوادگی دانست و گفت: این آیین که سبب گرد هم آمدن افراد می شود، ریشه مذهبی دارد و تار و پود خانواده را به هم گره می زند.

'عقیقه' از سنن اسلامی است که هفت روز پس از تولد فرزند‌، برای حفظ او از بلاها، حیوانی را برای او قربانی می‌کنند.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان افزود: جشن تکلیف و جشن تولد نیز از عادت واره های عرفی و جشن عقد نیز عادت واره ای با منشأ عرفی و مذهبی است.‏

وی با بیان اینکه امروز در دنیا فارغ از بحث مذهبی بدنبال عادت واره ها یا بهانه هایی برای گردهمایی های خانوادگی هستند، افزود: ‏در کشور ما، این مراسم رنگ و بوی مذهبی هم به خود گرفته که سفره حضرت رقیه(س) از جمله آنهاست.

قطبی با اشاره به نقش معماری شهری در قوام خانواده‏ نیز اظهار داشت: معماری ایرانی و اسلامی به گونه ای خانه و شهر را طراحی می کرد که عامل انسجام و جمع گرایی و قوام خانواده شود که نمونه آن در ساخت ارگ ها مشهود است.

وی خاطرنشان کرد: برخی از خانه های قدیمی در اصفهان نیز به همین سبک و بصورت اتاق های متعدد در یک حیاط ساخته شده اند که یک تالار پذیرایی بزرگ دارد که همه اعضای خانواده در وقت صرف خوراک، در آن مکان دور هم جمع می شوند.

رییس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان اظهار داشت: ‏مدل دسته بندی قشری که امروزه از آنها با نام سیاست های حاکم بر جامعه یاد می شود هم نوعی از اقدامات برای جمع شدن خانواده ها در کنار یکدیگر است.

قطبی ادامه داد: در گذشته در مناطق مختلف یک خان وجود داشت که اعضای طوایف به او وصل بودند و تعاملاتی بین آنها برقرار بود که با حمایت از یکدیگر و حل معضلات درون خود، به قوام خانواده ها عضو طایفه کمک می کردند.

وی با بیان اینکه امروز شهرسازی در جوامع بصورت پراکنده است، گفت: ‏امروزه دیگر کارکرد شهرسازی در بقای خانواده بصورت قبیله گرایی منتفی شده است، اما هنوز هم مواردی مانند پُخت آش دسته جمعی مشاهده می شود که حتی همین اقدامات هم می تواند سبب دوام کانون خانواده ها شود.

قطبی، ‏تقویت اقتصاد و ارتباطات اجتماعی خانواده ها را معادل کار فرهنگی دانست و افزود: ‏هر اقدامی که سبب رشد و بالندگی خانواده و دوام آن شود، نوعی کار فرهنگی محسوب می شود.

وی با اشاره به ضرورت طراحی مدل های جدیدی برای تقوت قوام اجتماع بویژه نفرات خانواده گفت: وقتی دوام خانواده تضمین شود، حوزه اجتماعی و اخلاقی هم تقویت خواهد شد و آسیب های اجتماعی تنزل پیدا می کنند.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان، منشأ تولید ایده های نوآورانه برای تحول شرایط در حوزه تقویت خانواده را به جوانان طلبه، دانشجو و محیط های علمی نسبت داد و‏ گفت: اینکه گمان کنیم مسئولان می توانند این ایده ها را خلق کنند، یک انتظار دور از ذهن است، زیرا مدیران اغلب بدنبال کارهای اجرایی و مسائل حاشیه ای هستند و فرصت، استعداد و توان کافی برای این کار را ندارند.

قطبی خاطرنشان کرد: در گذشته مراسمی به نام«چاووشی خوانی» مرسوم بود که امروز بدلیل سبک زندگی جدید و آپارتمان نشینی و سایر موارد دیگر نمی توان بصورت مؤثر در همه جا از آن استفاده کرد، اما می توانیم با ایده های خلاقانه، یک مدل جدید را جایگزین آن کنیم و به این منظور از ابزارهای نوین هم کمک بگیریم.

حجت الاسلام قطبی با بیان اینکه آموزش و مشاوره برای پخته شدن ایده ها از برنامه های جشنواره فاطر است، اظهار داشت: باید از ابزار و ایده های اطراف خود به نفع فرهنگ، علم، خانواده و تربیت بهره بگیریم.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان با اشاره به اینکه با شرایط اقتصادی امروز کشور دیگر نمی توان از خانواده ها برای تخصیص بودجه کار فرهنگی انتظار داشت، تصریح کرد: باید کاری کنیم که امور روزمره زندگی به تقویت کننده فرهنگی و قوام خانواده ها تبدیل شود و از فضاهای ایجاد شده، استفاده حداکثری کنیم.

قطبی ‏با بیان اینکه ایده هایی که امروز به بهترین محصولات تبدیل شده اند روزی مورد تمسخر قرار می گرفتند، گفت: ایده های مثل پرواز، تلفن، اینترنت و بسیاری از مهمترین اختراعات حاصل ایده هایی است که ابتدا هیچکس فکر نمی کرد روزی به چنین نقطه ای برسند.‏

جشنواره (رویداد) فاطر با هدف نوآوری، خلاقیت و کار آفرین فرهنگی در بین جوانان علاقه مند به فعالیت فرهنگی بویژه طلاب به همت دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان در حال برگزاری است.

این جشنواره هشتم آذر امسال در سالن همایش اهل البیت(ع) اصفهان آغاز شد و تا 22 آذر ادامه در موضوعات قرآن، سبک زندگی، خانواده و منبر برگزار می شود.

نشست 'آموزش ایده های نو در حوزه خانواده' امروز با هدف زمینه سازی و آشنایی طلاب خواهر با رویداد فاطر در مدرسه علمیه فاطمه الزهرا(س) برگزار شد.

انتهای پیام/