به گزارش پارس نیوز، 

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران در شیراز اظهار داشت: حضور هیات علمی و استادان موسیقی ایران، اعتبار این جشنواره استانی را در حد جشنواره‌ای ملی افزایش داده است.
مهدی رنجبر افزود: مسئولان باید مجالی برای هنرمندان پیشگام در دنیای موسیقی فراهم کنند و در عین حال متناسب با سلیقه مخاطب گام برداریم و ژانرهایی از موسیقی را بپذیریم که مخاطبان روز با آن آشنا هستند.

**بودجه سال 97 تاکنون محقق نشده است
معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در پاسخ به چرایی عدم تخصیص بودجه دولتی برای برگزاری جشنواره گروه ‌نوازی و دیگر جشنواره‌های موسیقی در این استان، گفت: تا به امروز هنوز بودجه سال 1397 به این اداره کل نرسیده است.
رنجبر ادامه داد: کل بودجه معاونت هنری این اداره کل با 29 شهرستان در چهار رشته نمایش، سینما، موسیقی و هنرهای تجسمی، سه میلیارد و 800 میلیون ریال است که از این میزان 20 درصد آن تحقق یافته است و تا کنون برای هر چهار رشته فقط 900 میلیون ریال پرداخت شده است.
معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با تاکید بر اینکه، اتکای حوزه فرهنگ و هنر به بخش دولتی نیست، گفت: دولت پاسخگوی رشد رشته‌های هنری نیست بلکه باید در این زمینه از بخش خصوصی یاری بخواهیم.
وی ادامه داد: بعد از اینکه تعدادی از سینماهای فارس در شیراز به بخش خصوصی واگذار شد، درآمدزایی و شمار مخاطبان افزایش یافت تا جایی که امروز پُر فروش‌ترین حوزه فرهنگی و هنری سینماست و ظرف 2سال نیز 14 سالن سینما احداث شده است و این امر موید این است که باید با حمایت بخش خصوصی برای ارتقای هنر تلاش کرد.
رنجبر گفت: بخش دولتی امروز می‌تواند به بخش خصوصی و مخاطبانی که می‌توانند اقتصاد هنر را تامین کنند، کمک و از آنها حمایت کند.

** جشنواره گروه نوازی به هنرمندان جوان انگیزه می دهد
رئیس انجمن موسیقی فارس هم در این نشست اظهار داشت: برگزاری جشنواره گروه نوازی باعث شده است، 2 سال در شیراز، میزبان استاد احمد پژمان موسیقیدان و تنظیم‌کننده بزرگ فارس و ایران باشیم.
هدایت رضایی، با بیان اینکه شیراز همواره جایگاه فرهنگ و هنر کشور بوده است، افزود: حضور چندین استاد شاخص کشور که به عنوان داور در این جشنواره حضور خواهند داشت، بیانگر اهمیت جایگاه فرهنگی هنری این استان است.
رئیس انجمن موسیقی فارس ادامه داد: برخی بر این باورند که دچار جشنواره‌ زدگی شده ایم اما جشنواره گروه ‌نوازی فارس جایگاه خود را دارد و فرصتی ارزشمند برای بروز استعدادهای هنرمندان جوان است و اینکه آنها با انگیزه بیشتری در این حوزه فعالیت داشته باشند.
رضایی، با بیان اینکه این جشنواره بعد از دوره هشتم آن، به مدت سه سال متوقف شد، گفت: این جشنواره از سال 96 با همت شماری از هنرمندان و به ویژه بخش خصوصی برگزار شد.
او افزود: پس از برگزاری این جشنواره، استان فارس در اردیبهشت ماه سال 98 میزبان جشنواره موسیقی نواحی خواهد بود.

** پژوهش در حوزه موسیقی مهجور است
قائم مقام دبیر جشنواره موسیقی فارس نیز در این نشست بیان کرد: فراخوان جشنواره گروه نوازی از مرداد 97 اعلام شد و بیش از 80 گروه در این جشنواره شرکت کردند که در مرحله نخست، هیات انتخاب در تهران تشکیل شد و برگزیدگان راه یافته به مرحله نهایی، هفته گذشته مشخص شدند.
کیوان فرزین افزود: در این جشنواره، 49 گروه به بخش اجرا رسیده‌اند که از این میان 11 گروه کودک در بخش کودک حضور دارند.
وی اضافه کرد: شرکت‌کنندگان در بخش کودک به صورت غیر رقابتی، به اجرا می پردازند، در بخش موسیقی کلاسیک، پاپ و آواز جمعی گروه ها به دلیل نرسیدن به حد نصاب جشنواره به بخش رقابتی راه نیافتند و بخش رقابتی تنها در بخش‌های موسیقی دستگاه های ایرانی، موسیقی محلی و گروه‌های کوبه‌ای برگزار می‌شود.
فرزین، با اشاره به اینکه امسال بخش پژوهشی به جشنواره گروه نوازی فارس افزوده شده است،‌ اظهار داشت: پژوهش در حیطه موسیقی مهجور است و از همین رو برگزاری این بخش در بُعد علمی مطرح شد و 16مقاله در حوزه گروه نوازی به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است.
به گفته وی، گروه نوازی بستر اصلی ارایه موسیقی است و به لحاظ آماری بیشترین مخاطب را دارد.
قائم مقام دبیر جشنواره گروه ‌نوازی فارس ادامه داد: جشنواره سال 96 در حوزه کاستی‌ها و کمبود‌ها، آسیب‌شناسی شده، نظرات شرکت‌ کنندگان در آن جمع‌آوری و بر اساس آن آیین‌ نامه‌ای تدوین شده و در اجرای برنامه‌های دهمین دوره از این جشنواره ملاک عمل قرار گرفته است.
فرزین گفت: در صورتی که بتوانیم برای این جشنواره در شیراز دبیرخانه دائمی دایر کنیم می‌توانیم کیفیت جشنواره را برای سال‌های آینده افزایش دهیم.
وی، هدف از برگزاری جشنواره موسیقی استان فارس را کیفیت‌ بخشی به آثار ارایه شده در این حوزه، تشویق هنرمندان به شرکت در رقابت‌ها و برگزاری مستمر کلاس‌ها و کارگاه ‌ها با حضور استادان بنام موسیقی ایران عنوان کرد.
فرزین افزود: جشنواره‌ها هنگامی موثرند که استعداد‌های جوان توسط داوران راهنمایی شوند.
دبیر هنری دهمین جشنواره گروه نوازی فارس هم در این نشست گفت: یکی از خصوصیات این جشنواره، حضور هنرمندانی همچون حسین علیزاده، محمدرضا فیاض، شریف لطفی و محمدرضا درویشی است که استادان شاخص موسیقی ایران‌ هستند و آثار ماندگاری از خود به یادگار گذاشته اند.
احمد پژمان افزود: حضور هنرمندان شناخته شده کشور در این جشنواره‌ها باعث می‌شود، مردم روی خوشی به برنامه‌ها نشان دهند و حضور پُر شماری برای تماشای آنها داشته باشند.
نخستین بخش دهمین جشنواره گروه نوازی فارس فردا (نهم آذر) در گروه‌های کودک به صورت غیر رقابتی در تالار حافظ شیراز به روی صحنه می‌رود.

روز شنبه (دهم آذر) سازهای کوبه ای و یکشنبه (یازدهم آذر) گروه‌های محلی به اجرای برنامه می‌پردازند.

دوشنبه (دوازدهم آذر) نشست تخصصی با موضوع آسیب شناسی در حوزه موسیقی پاپ با حضور بهروز صفاریان برگزار می‌شود.

سه شنبه (سیزدهم آذر) گروه‌های کلاسیک و آواز جمعی به اجرا می‌پردازند، چهارشنبه (چهاردهم آذر) به اجرای موسیقی دستگاهی اختصاص دارد و پنجشنبه (پانزدهم آذر) نشست‌های تخصصی در حوزه پژوهش با حضور محمدرضا درویشی، محمدرضا فیاض و نشستی با حضور حسین علیزاده در باره گروه نوازی در موسیقی ایران و شریف لطفی در حوزه اصول گروه نوازی در موسیقی، برگزار می‌شود.

همچنین در حاشیه این جشنواره، روز سیزدهم آذر نشستی در حوزه موسیقی فیلم با حضور احمد پژمان در دانشگاه فرهنگ و هنر برای دانشجویان و علاقه‌ مندان رشته‌های تئاتر، سینما و موسیقی برگزار خواهد شد.

اجراهای صبح این جشنواره از ساعت 11صبح و اجراهای عصر از ساعت 17برگزار و آیین اختتامیه این رویداد هنری نیز جمعه (شانزدهم آذر) از ساعت 18در تالار حافظ شیراز برگزار می‌شود.

ورود علاقه‌مندان برای همه بخش‌های این جشنواره رایگان و آزاد است.

انتهای پیام/