به گزارش پارس نیوز، 

حجت الاسلام علیرضا اعرافی در نشست خوشه زیلو با تبریک ثبت زیلو میبد در شورای جهانی صنایع دستی، با اشاره به اینکه مبحث خوشه ها در صنایع موضوع خوبی است ، افزود: بهتر است یک برنامه 10 ساله جهت این امر با تعیین تکالیف برنامه ریزی شود و با برگزاری جلسات به صورت مرتب ، روند انجام کارها مورد بررسی قرار گیرد.

وی به لزوم تعریف چرخه زیلو از آموزش ، طراحی ، تهیه و تامین مواد ، بسته بندی و صادارت به خصوص به خارج از کشور اشاره کرد.

فرماندار میبد نیز گفت: با نگاهی که به احیاء صنعت زیلو شد ، این امر به صورت موضوع محور در شهرستان در دستور کار قرار گرفت و با زحماتی که کشیده شد ، زیلو به ثبت رسید.

وی اظهار داشت : خوشه زیلو با همراهی و همکاری جهاد دانشگاهی و شرکت شهرک های صنعتی کد دار و فعال شد و ان شاء الله توسط افراد انتخاب شده در شورای خوشه زیلو، این کار که با سر و صدای کمی شروع شد ادامه یابد و دستخوش تغییر مدیریت نشود.

رییس جهاد دانشگاهی استان یزد نیز اظهارکرد : تا به حال سرمایه گذاری های بسیاری در زمینه زیلو شد، اما به استانداردهای زیلو کمتر پرداخته شد.

مهدی باصولی افزود : سال گذشته سجاده زیلو توسط جهاد دانشگاهی تولید و اواخر سال گذشته برای اولین بار زیلو در نمایشگاه دموتکس آلمان به صورت گسترده عرضه شد .

وی با اشاره به اینکه در خوشه زیلو ، ذی نفعان عامل هستند ، گفت : برای اولین بار عامل توسعه زیلو یک نهاد دانشگاهی انتخاب و متولی شد.

رییس جهاد دانشگاهی استان یزد یادآور شد: اولین موضوع در این کار عشق و علاقه است و ما خیلی خوشحالیم که در این زمینه بتوانیم فعالیت کنیم و این هنر و صنعت را در شمار صنعت هایی بیاوریم که بتواند در سطح جهانی حرف برای گفتن داشته باشد.

جهاد دانشگاهی با نگاهی نو و علمی به صنعت زیلو ، تغییر کاربری هایی نظیر پارتیشن ، کیف و کفش و ... در این هنر تغییراتی به وجود آورده است.

زیلوبافی در میبد سابقه‌ای دیرینه دارد، برخی سابقه آن را به قرن هشتم ه . ق و دوره مظفریان نسبت می‌دهند.

قدیمی‌ترین و در عین حال نفیس‌ترین زیلوهای میبد، به قرن 12 ه .ق تعلق دارد و بر روی آن بیست و چهار سجاده طراحی شده است.
مرکز شهرستان 100هزار نفری میبد در 50 کیلومتری شمال غرب شهر یزد مرکز این استان قرار دارد.

انتهای پیام/