به گزارش پارس نیوز، 

در آیین «همبستگی با مردم فلسطین» گروه «تال» به سرپرستی فرج علیپور در فرهنگستان هنر به اجرای قطعات حماسی پرداختند.

از جمله این برنامه ها اجرای موسیقی درباره قدس، سروده رمضان پرورده و تنظیم مسلم علیپور در دستگاه ماهور بود. همچنین آوای حماسی «دایه دایه» در این مراسم اجرا شد.
این برنامه با مشارکت فرهنگستان هنر، کمیسیون ملی یونسکو، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر، مجمع جهانی صلح اسلامی و جمعیت دفاع از ملت فلسطین برگزار شد.

در ابتدای این برنامه منوچهر آذر به عنوان مجری، بیان کرد که فرهنگستان هنر سالها پیش حدود 100 تابلو با موضوع فلسطین را به گنجینه خود اضافه کرد. این آثار از هنرمندانی که خارج از فلسطین اقامت دارند خریداری شده است.

او افزود: امروز در اینجا جمع شده ایم تا ضمن همبستگی با مردم فلسطین این آثار را به نمایش بگذاریم.

در ادامه علیرضا اسماعیلی، سرپرست فرهنگستان هنر گفت: مجمع عمومی سازمان ملل امروز را به عنوان روز جهانی «همبستگی با فلسطین» اعلام کرده و هر سال در دنیا برنامه هایی در همین راستا در دنیا برگزار می شود. خوشبختانه مردم ما در جهت سخنان امام خمینی (ره) و رهبر انقلاب اسلامی، همواره همدردی خود را نسبت به فلسطین نشان داده و همچنین دفاع مردم ایران از آنها همیشه جزو مولفه های جمهوری اسلامی بوده است.

او ادامه داد: هنر می‌تواند به عنوان کارآمدترین وسیله انعکاس اندیشه و آرمان‌های اسلامی در دفاع و بیان مشکلات مردم فلسطین موثر باشد. هنر می‌تواند بهترین وسیله برای بیدار کردن وجدان‌های مردم در دفاع از مردم فلسطین و مشکلات آنها باشد. فرهنگستان هنر به عنوان یک نهاد که جزو دستاوردهای جمهوری اسلامی است، دارای بزرگ ترین گالری خاورمیانه و گنجینه بزرگی از آثار هنری در سطح ملی و بین‌المللی است.

اسماعیلی بیان کرد که فرهنگستان هنر نمایشگاه‌های مختلفی را در سطح ملی و بین‌المللی با موضوع مقاومت برگزار کرده و به طور کلی اقدامات مهمی در راستای هنر انجام داده است.

او اضافه کرد: فرهنگستان هنر به عنوان اتاق فکر جمهوری اسلامی در حوزه هنر و رواج هنر عمل کرده و همیشه نگاه ویژه‌ای به فلسطین و هنر مقاومت داشته است.

سرپرست فرهنگستان هنر گفت که آثار ارزشمند مربوط به فلسطین در بخشی مجزا در فرهنگستان هنر تحت عنوان موزه هنرهای معاصر فلسطین نگهداری می‌شود.

او ادامه داد: آثار حوزه مقاومت گنجینه فرهنگستان هنر تنها بخش کوچکی از مجموعه آثار گنجینه فرهنگستان است؛ چراکه کلیه آثار شامل آثار هنری متعددی در بخش های مختلف است که قصد داریم این آثار را در آینده برای اولین بار رونمایی کنیم.

حجت‌الله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران با بیان اینکه 47 سال از تعیین این روز جهت همبستگی با مردم فلسطین می‌گذرد، گفت: هر سال در کشورهای مختلف به مناسبت این روز برنامه‌های مختلف تدارک دیده می‌شود. ما نیز در ایران روزهای مختلفی را برای حمایت از مردم فلسطین داریم. مردم ما خود را برای حمایت از مردم فلسطین موظف می‌دانند ولی با این حال این روز تقریبا از دید ما خارج شده بود.

او با ابراز امیدواری جهت برگزاری مراسم و برنامه‌های فرهنگی هنری به مناسب روز جهانی همبستگی با فلسطین افزود: سازمان یونسکو برای دور و جدا کردن روح و روان بشر از جنگ و جاانداختن خرد در آنها تشکیل شد. ولی با این حال بشر هنوز هم درگیر جنگ‌های خانمان سوز است و مردم مظلوم فلسطین همچنان از جنگ عذاب می‌کشند.

ایوبی اظهار کرد که هنر یک زبان میانبر و کوتاه است چرا که زبان دل است و بر دل هم می‌نشیند. به همین جهت انسان با آن ارتباط برقرار می‌کند.

او در همین باره اضافه کرد: می‌توان با هنر به مقابله با جنگ در دنیا رفت. ما در ایران سینمای مقاومت داریم چیزی که در هیچ جای دیگر دنیا وجود ندارد. می‌توانیم از طریق آن به مقابله با جنگ در دنیای مدرن امروز برویم.

وی افزود: هنر یعنی رنگ؛ کسانی که دستی در هنر دارند به سمت جنگ نمی‌روند و آن را نمی‌پذیرند. اگر جنگی صورت بگیرد قلم هنرمندان به سلاحی علیه جنگ تبدیل خواهد شد.

انتهای پیام/