به گزارش پارس نیوز، 

مرحله‌ منطقه‌ ای جشنواره قصه گویی منطقه چهار در حوزه چهار تقسیمات کانون روزهای ششم و هفتم آذر 1397 در شهر کرمان برگزار شد.

بر اساس این گزارش قصه ‌گوهای استان ‌های سیستان و بلوچستان، کرمان، خراسان جنوبی، یزد و هرمزگان در این جشنواره با اجرای 25 قصه ‌گویی با یکدیگر به رقابت پرداختند.

بر همین اساس هیات داوران این جشنواره که متشکل از مجید قناد، سیدعلی کاشفی خوانساری و علی خانجانی بود سیده ملیحه قریشی از استان خراسان جنوبی را با قصه‌ «طبل جادوی» به عنوان نفر اول معرفی کردند.

همچنین در این مرحله سارا کاهبازیان از استان سیستان و بلوچستان با قصه‌ «دخترک مومو فرفری »، فائزه خسروی از کرمان با قصه‌ «مربا شیرین»، عفت تفضلی از هرمزگان با قصه‌ «ماهی کوچولو» و نادیا بوستانی از استان یزد با قصه‌ «گوساله لجباز» به ترتیب به عنوان نفرات دوم تا پنجم انتخاب شدند.

در عین حال هیات داوران محمد صفاری مهربان از استان خراسان جنوبی را با قصه‌ «چگونه ستارگان به آسمان آمدند»، فاطمه غفاری با قصه‌ «آدم کوچولوی شجاع » و آناهیتا محلفی با قصه‌ «یه آرزو تو قلبشه» هر 2 از استان هرمزگان، سمیه اصحاب صحف، نعیمه بیدمشکی، زهرا حبوباتی و ندا نورالله زاده به ترتیب با قصه‌ های «غولی که در انگشت دانه گیر کرد»، «گرگ آواز خوان »، «خوشمزه ترین کلوچه» و «خیاط کوتوله» هر چهار نفر از استان استان یزد، لیلی خسروی با قصه «بستور» از استان کرمان، زهرا چوپانی با قصه «توکایی در قفس» را نیز شایسته‌ تقدیر معرفی کردند.

** یلدا در تقویم کشور به عنوان شب قصه گویی ثبت شود

معاون تولید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شامگاه چهارشنبه در آیین اختتامیه بیست و یکمین جشنواره بین ‌المللی قصه‌ گویی منطقه چهار کشوری با قدردانی از میزبانی استان کرمان در این مرحله از جشنواره گفت: قصه پل ارتباطی نسل های مختلف است.

حسین ربانی افزود: برای ترویج فرهنگ ایرانی شب یلدا در تقویم کشور به عنوان شب قصه گویی ثبت شود.

وی خاطرنشان کرد: رسانه قصه گویی هر روز بهتر از گذشته است.

** انسان ها در همه سنین نیازمند قصه و داستان هستند

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان نیز در این آیین با قدردانی از میزبانی کانون کرمان افزود: بلندا و طول عمر داستان و قصه گویی به اندازه تاریخ خلقت حضرت آدم و حوا است.

حمید ملانوری با بیان اینکه قصه و قصه گویی با روح و اندیشه انسان ها عجین شده است گفت: همیشه بشر نیازمند قصه و داستان است.

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان با بیان اینکه همه انسان ها در همه سنین نیازمند قصه و داستان هستند تصریح کرد: قرآن کریم رشد، کمال و راه و رسم زندگی انسان ها را در قالب قصه ترسیم کرده و این کار فرهنگی و هنری در قرآن کریم به انسان ها توصیه شده است.

ملانوری با اشاره به اینکه اهل فن می توانند راه و روش هایی که انسان را در مسیر زندگی پیش می برد را عرضه کنند بیان داشت: دوران کودکی دوران سرنوشت سازی است که قصه گوها با قصه های عامه پسند خود می توانند مسیر و راه و رسم زندگی را کودکان نشان دهند.

انتهای پیام/