به گزارش پارس نیوز، 

بر اساس این تفاهم نامه به هر یک از زائرانی که به صورت هوایی اعزام شوند 3 میلیون تومان و برای زائران زمینی 2 میلیون تومان وام 4 درصد با بازپرداخت 18 ماهه پرداخت می‌شود که همین میزان به یک نفر همراه زائران نیز تعلق می‌گیرد.
این یادداشت تفاهم با ارزش بیش از 250 میلیارد ریال به امضای حمید محمدی رئیس سازمان حج و زیارت، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدرضا فقیهی رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان و محمد بیگدلی مدیر عامل بانک ملت رسید.
بر اساس برنامه ریزی‌های ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان قرار است امسال 18 هزار نفر از دانشگاهیان به عتبات عالیات اعزام شوند، زمان ثبت نام متقاضیان آذر و زمان اعزام‌ها نیز زمستان 97 اعلام شده است که جزئیات بیشتر آن در روز‌های آینده اعلام خواهد شد.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ ها، حجت ‌الاسلام فقیهی رییس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان در جریان امضای این تفاهم‌ نامه اظهار کرد: درحالی در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی قرار داریم که بخش دانشگاهی با دستاوردهای بسیاری روبرو شده ات.
وی افزود: شمار دانشجویان ایرانی تا پیش از انقلاب اسلامی آن‌ها حدود180هزار نفر بود در حالیکه اینک به بیش از چهار میلیون و600هزار تن رسیده است.
رییس ستاد عمره و عتبات دانشجویی با اشاره به افزایش تسهیلات تخصیص داده شده به سفر عمره و عتبات دانشجویان و حجم این سفرها نیز افزود: در سال96درحالی191هزار دانشجو برای سفر عتبات ثبت‌نام کردند که اعزام در این حوزه بدون قرعه‌کشی بود، اما با استقبالی که صورت گرفت ناچار شدیم اولویت‌های عتبات را همانند عمره با قرعه‌کشی تعیین کنیم.
به گفته او، در آن سال بیش از 22هزار دانشجو و 1100 استاد عضو هیات علمی دانشگاه‌ها به عتبات عالیات عراق اعزام شدند که بیشتر آن‌ها نخستین سفرشان را به عتبات تجربه می‌کردند. ما امیدوارم جمعیت دانشجویان اعزامی بیشتر از این شود.
فقیهی با اشاره به تسهیلات بانکی که در اختیار دانشجویان قرار گرفته است، افزود: وام دانشجویی برای سفر هوایی عتبات3میلیون و برای سفر زمینی2میلیون تومان شده است. سال گذشته بیش از60درصد جمعیت دانشجویان اعزامی، یعنی حدود14هزار دانشجو از این تسهیلات بهره‌مند شدند.
بیگدلی رییس بانک ملت نیز با یادآوری این‌که پرداخت تسهیلات سفرهای زیارتی عمره و عتبات از سال1386آغاز شده است، گفت: تاکنون150هزار فقره تسهیلات به ارزش یک هزار و100میلیارد ریال در قالب قرض‌الحسنه به سفرهای عمره دانشجویی و در فاصله سال‌های95تا97پس از لغو سفر عمره، 42هزار فقره تسهیلات به ارزش500میلیارد ریال در قالب قرض‌الحسنه به سفرهای عتبات دانشگاهیان تخصیص داده شده است.
به گفته او، 45 میلیارد ریال نیز برای تهیه اقلام فرهنگی این سفرها هزینه شده است.
بیگدلی افزود: پس از تفاهم با ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان به دنبال افزایش هزینه‌های این سفر، میزان تسهیلات عتبات دانشگاهیان نیز برای امسال افزایش یافت که سود آن همچنان4درصد است.
مدیرعامل بانک ملت گفت: ما فراتر از وظیفه سازمانی، به اعطای وام نگاه می‌کنیم چرا که می‌دانیم این یک فریضه است که باقیات و صالحاتی برای دنیا و آخرت خودمان و مجموعه بانک ملت خواهد بود.
محمدی رییس سازمان حج و زیارت نیز بیان کرد: این تفاهم سه جانبه سفر دانشجویان به عتبات عالیات را بیش از گذشته تسهیل خواهد کرد.
رئیس سازمان حج و زیارت گفت: عتبات دانشگاهیان چند سالی است که زحمات زیادی متقبل می‌شود تا جوانان بتوانند در سنین جوانی به زندگی شان رنگ معنویت بدهند، در کنار این اقدامات بانک ملت هم تلاش بسیاری کرده است تا از نظر مالی برای کسانی که امکان پرداخت یکجای این مبلغ را ندارند حمایت مادی کند.
محمدی افزود: سازمان حج و زیارت هم به عنوان متولی زیارت خارج از کشور همیشه پای کار بوده و تلاش کرده است که تعداد بیشتری و با کیفیت بهتری بتوانند از فضیلت زیارت این اعتاب مقدسه استفاده کنند.

**9283** 1200