به گزارش پارس نیوز، 

«خشت بهشت» مجموعه ای است که در 40 شهر جهان از قاره های مختلف، رابطه متقابل انسان و فضای پیرامونش را از منظر جامعه شناسی توسعه شهری و اهمیت «تنوع زیست فرهنگی» را بررسی کرده است.

تولید این اثر که بزرگترین مجموعه تاریخ مستند تلوزیونی است، 10 سال (۸۷-۹۷) طول کشیده است.

رامین فاروقی درباره‌ی جزییات مستند «خشت بهشت» گفت: این مجموعه 1000 دقیقه ای سفری شاعرانه به آفاق است تا از نیاز قدسی بشر به تجربه و خلق زیبایی بگوید.

او ادامه داد: «رؤیا نونهالی»، «محسن حسینی» و «پروفسور شریف حسین قاسمی» که در مجموعه های مستند پیشین، او را در «آفریقا، چین و هند» همراهی کرده بودند، در بخش هایی از مستند «خشت بهشت» حضور دارند.

فاروقی این بار، خود در برابر دوربین «خشت بهشت» قرار گرفته است و راهنمای این طولانی ترین سفر مستند تلویزیون ایران است.

او که بیش از 8000 دقیقه مستند در نقاط مختلف جهان ساخته است، گفت: شعر، موسیقی، معماری، انواع نقش پردازی و داستان سرایی معرفت اندیش ایرانی - اسلامی و تمام حوزه هنر مقدس، حاصل معاشرت با مفهوم و انواع تجلّی مطلقِ زیبایی یعنی «بهشت» است.

این مستند پنجشنبه ها، ساعت ۱۹:۳۰ پخش می شود. 10 دقیقه بامداد جمعه ها هم بازپخش خواهد شد.

تصویر و تدوین این مستند بر عهده «امیر خسرو شاهوردی» بوده است، آهنگساز «فردین خلعتبری»، تولید و هماهنگی «امید مهدوی»، عکاس «کامیار مینوکده»، پژوهش و نگارش و روایتگر «رامین حیدری فاروقی» و خواننده آن امید نعمتی است.

از سابقه کاری رامین حیدری فاروقی می توان به مستندهای «رودی تا بهشت»، «در شبهه قاره ی هندن، «اینجا آفریقاست» و «مشرق»، «دیوار، آفتاب» اشاره کرد.

مجموعه مستند «خشت بهشت» کاری از گروه «فرهنگ، تاریخ و هنر» شبکه یک سیما است که در 26 قسمت 40 دقیقه ای تولید شده است.

انتهای پیام/