به گزارش پارس نیوز، 

امین متولیان در مراسم بزرگداشت روز کتاب، کتاب‌خوانی و کتابدار که در سان همایش‌های موزه ملی ایران برگزار شد با اشاره به مزایای کتابخانه‌های عمومی اظهار داشت: توجه به کتابخانه‌ها سبب ارتقاء کتاب‌خوانی در کشور می‌شود چرا که امانت گرفتن کتاب در کشور با توجه به نوسانات قیمت کاغذ و تألیف بیشتر از فروش کتاب مورد توجه است.

وی با بیان اینکه مراجعه به کتابخانه بر اساس نیاز صورت می‌گیرد از این رو احتمال مطالعه بیشتر است عنوان کرد: کتاب‌های که خریداری می‌شود ضرورتا مطالعه نمی‌شود از این رو می‌توان گفت گرانی کتاب به نفع کتابخانه‌های عمومی است.

معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد کتابخانه‌های عمومی با اشاره به ضرورت تسهیل دسترسی مردم به کتاب افزود: اگر از مردم توقع داریم که کتاب وارد سبد زندگی آنها شود باید شرایط دسترسی آنها به کتاب را نیز تسهیل کنیم که در این راستا توجه به کتاب‌فروشی‌ها و کتابخانه‌ها ضروری است.

متولیان بیان کرد: کتابخانه‌های عمومی مرکز فرهنگی و اجتماعی هستند که می‌توان این ویژگی را ارتقاء داد، مزیت دیگر کتابخانه‌ها حضور کتابداران دلسوز، علاقمند و از جنس فرهنگ است کتابدار همچون عنصر فرهنگی خدمات مختلفی ارائه می‌کند.

وی با اشاره به اینکه 40 میلیون جلد کتاب در کتابخانه‌های کشور وجود دارد گفت: از این تعداد 5میلیون جلد کتاب مربوط به حوزه کودک و نوجوان است که با توجه به اهمیت این حوزه از خیرین و مردم درخواست می‌کنیم در حوزه کتاب کودک و نوجوان در طول سال وقف انجام دهند.

معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد کتابخانه‌های عمومی با بیان اینکه زیبنده تهران نیست که کتابخانه مرکزی نداشته باشد تأکید کرد: 5کتابخانه مرکزی در نقاط مختلف تهران نیاز است این در حالی است که تهران حتی یک کتابخانه مرکزی ندارد که از مسئولان می‌خواهیم ساخت یک کتابخانه مرکزی در تهران را در دستورکار قرار دهند، کتابخانه‌های محلات سامان پیدا کند و مسئله دسترسی مردم به کتاب حل شود.

انتهای پیام/