به گزارش پارس نیوز، 

حجت الاسلام محمد لطفی نیاسر ظهر دوشنبه در نشست خبری با موضوع «تشریح فعالیت‌های کمیته اطلاع رسانی جشن‌های چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی» که در صدا و سیمای مرکز قم برگزار شد، با اشاره به اینکه در صدا و سیما جشن‌ها و برنامه‌های بزرگداشت چهلمین سال پیروزی انقلاب از سال 95 آغاز شد، اظهار کرد: ما امروز درگیر جنگ رسانه‌ای تمام عیار هستیم که دشمن به دنبال تغییر باورها و عقاید مردم و وارونه کردن تلاش 40 ساله انقلاب و ایجاد نگاه دیگری نسبت به نظام است.

وی با اشاره به اینکه افسران خط مقدم این جنگ اصحاب رسانه هستند، ادامه داد: به دلیل این جنگ رسانه‌ای نیازمند تبیین گذشته‌ها و بازخوانی شعارهای انقلاب و دستاوردها هستیم و در این جلسه حوزه عملکردها و اقدامات صدا و سیمای قم را در چهل سالگی پیروزی انقلاب اسلامی مورد بررسی قرار می‌دهیم.

مدیر کل صدا و سیمای مرکز قم افزود: پیش از انقلاب اسلامی در مجموعه سرزمینی قم یک فرستنده بیشتر نداشتیم که در محدوده علی آباد نصب شد و تا سال 67 همین وضعیت بود، در سال 67 از فرستنده تلویزیونی کمر کوه در دو شبکه اول و دوم و 70 درصد پوشش را داشتیم.

وی با اشاره به سرعت پیشرفت صدا و سیما در سایه نظام جمهوری اسلامی، گفت: امروزه در کشور جمهوری اسلامی و قم پوشش رادیو و تلویزیون 99 درصدی است؛ استاندارد جهانی زیر 90 درصد است، در دهه 70 در قم راه‌اندازی ایستگاه کم قدرت و افزایش پوشش 10 درصد جمعیت روستایی و در دهه 80 نصب فرستنده جدید تلویزیونی آنالوگ و افزایش پوشش 90 درصدی از دیگر مطالب قابل ذکر است.

حجت الاسلام لطفی نیاسر تأکید کرد: در حال حاضر در استان قم 27 شبکه‌ تلویزیونی را پوشش داده‌ایم که بین استان‌های کشور بیشترین پوشش شبکه‌ای را داریم و این مهم در استان قم با توجه به ویژگی‌های جمعیتی و اقدامات فنی همکاران صدا و سیمای مرکز قم اتفاق افتاد.

وی با اشاره به اینکه در حوزه رادیویی پیش از انقلاب یک کانال رادیویی داشتیم، تصریح کرد: راه اندازی رادیو محلی در دهه ۶۰، آغاز به کار مجموعه رادیویی قم با یک دفتر خبری در دهه ۷۰، تجهیز واحد سیار رادیویی در دهه 80 و افزایش توان فرستنده‌ها و افزایش چند برابری پوشش صدای استانی، افزایش 99 درصدی پوشش در سال 90 از پیشرفت‌های رادیویی استان قم است؛ هم چنین در حال حاضر 19 شبکه رادیویی و 17 رادیو نما و 13 رادیو اف ام داریم که بعد از تهران بیشترین پوشش جمعیتی را در بین استان‌های کشور داریم.

برنامه‌های تولیدی صدا و سیمای مرکز قم با محوریت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب

حجت الاسلام لطفی‌نیاسر در بخش دیگری از سخنانش، گفت: طراحی و تولید 110 هزار دقیقه برنامه سیما، تولید 5160 دقیقه برنامه در حوزه صدا، 90 گزارش خبری، تولید 4200 دقیقه برنامه برون‌مرزی، تولید 15 قطعه موسیقیایی از جمله برنامه‌های تولید صدا و سیمای مرکز قم در راستای چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران است.

وی گفت: مجموعه سروستان که جشن‌های مردمی انقلاب است و سال گذشته در پارک‌ها و مجموعه کوه خضر نبی اجرا شد و تمامی دستگاه‌های استانی همکاری کردند و با استقبال چند هزار نفری مواجه شد.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز قم با اشاره به اینکه انقلاب از قم شروع شده است اما حافظه تصویری در مورد نقش قم در انقلاب ضعیف است، ادامه داد: در همین راستا سریال 19 دی در طبقه الف ویژه طراحی شده و نوشتن فیلمنامه سریال به پایان رسیده و در آستانه پیش تولید است؛ هم چنین فیلمنامه سریال شهید زین الدین نیز تحت نظر خانواده ایشان نوشته شد و امیدواریم به زودی کلید ساخت سریال را بزنیم.

وی افزود:طراحی انیمیشن‌های تا رهایی، مستند تلویزیونی مدافعان حرم، برنامه تریبون آزاد، برنامه روشنا و بررسی تبیین چرایی شروع انقلاب و آینده انقلاب اسلامی، تولید برنامه چهلگاه و بیان 40 زمان مهم انقلاب اسلامی، در کوچه سار انقلاب و معرفی کتاب به مخاطبین، مجموعه خاطرات شفاهی انقلاب، مستند شاه‌راه از دیگر برنامه‌های کار شده در مورد انقلاب اسلامی ایران است.

حجت الاسلام لطفی‌نیاسر عنوان کرد: در حزوه موشن گرافی برنامه قوم قیام کار شده است تا جوانان ما در آینده انقلاب اسلامی با لحظه به لحظه قیام آشنا شوند و در حوزه مجازی پخش می‌شود.

وی ادامه داد: صدای انقلاب، از تبار مجنون، خاطرات محله ما، فانوس، آذرخش انقلاب، یک روز یک انقلاب، مسابقه‌های مردمی بشنو و بگو، تریبون آزاد، قصه‌های انقلاب، هم نشین آفتاب، خدیجه انقلاب (بانو لائیب) برنامه‌های تولید شده حوزه صدای مرکز قم با محوریت انقلاب و چهل سالگی انقلاب اسلامی است.

مخاطب سیمای قم بین 55 تا ۶۵ درصد است

حجت الاسلام لطفی نیاسر با اشاره به اینکه همکاران خبر مرکز قم گزارش‌هایی در زمینه پیشرفت‌های اجتماعی، عمرانی، اجتماعی، مناسبت‌های انقلاب، مذهبی، کشاورزی، علمی، اقتصادی و گردشگری در سایه انقلاب اسلامی داشتند، تصریح کرد: در سال 96 معاونت فضای مجازی ایجاد شد که اولین کارهایش پیگیری برنامه‌های چهلمین بزرگداشت پیروزی انقلاب اسلامی از جمله فعالیت‌های این معاونت است و کار خود را با طراحی برنامه فجر آذین و پیگیری جشن‌های انقلاب اسلامی در مساجد آغاز کرد.

وی ادامه داد: برنامه رفیقم کجایی با محوریت معرفی شهدای قم، برنامه شاهانه با محوریت پیگیری برخی از اتفاقات و حرف‌ها در حوزه انقلاب، ما توانستیم، چهل نما با ساختار پوستری مجموعه ایرانی بخریم، زنان دربار با ساختار موشن گرافیک از دیگر برنامه‌های مستندی و گزارشی با محوریت انقلاب است.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز قم با اشاره به فعالیت‌های برون مرزی صدا و سیمای مرکز قم، اظهار داشت: با پیروزی انقلاب اسلامی وارد کار رسانه‌ای کشوری در استان قم شدیم بلکه وارد حوزه بین‌الملل شدیم و هم اکنون در مجموعه صدا و سیمای قم به زبان‌های عربی، انگلیسی، آذری، اردو و کردی برنامه‌سازی می‌شود که برنامه‌های ایستگاه جوانی، امت واحده و المنتَظَر از جمله این برنامه‌هاست.

وی با اشاره به اینکه فعالیت‌های پژوهشی مانند رویکرد تاریخی به محلات قم در مجموعه صدا و سیمای مرکز قم انجام شده، اضافه کرد:رادیو جمهوری اسلامی به زبان انگلیسی که 50 در صد از برنامه‌های آن در قم و 50 درصد در تهران تولید می‌شود.

به گفته وی، شبکه استانی نور بین پنج شبکه اول انتخابی مردم این استان است و طبق نظر سنجی‌های انجام شده مخاطب سیمای قم در فصول اخیر بین 55 تا 65 درصد و مخاطب رادیویی بین 15 تا 20 درصد در مجموعه قم بوده است.

مدیر صدا و سیمای مرکز قم در این جلسه به قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کشور پیشنهاد کرد: در پایگاه اطلاع رسانی چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، قسمتی هم برای انعکاس عملکرد سایر رسانه‌های کتبی و مجازی با موضوع چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب در نظر گرفته شود.

قابل ذکر است که در این نشست خبری از تولیدات رسانه‌ای این مرکز مانند روز شمار چهل ساله انقلاب اسلامی و همچنین پایگاه اطلاع رسانی اقدامات چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی رونمایی شد.

انتهای پیام/