به گزارش پارس نیوز، 

از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، محمدحسین فرجو در نشست لزوم تاسیس رشته طراحی اسباب‌بازی در دانشگاه‌ها، راه اندازی این رشته را ضروری دانست و افزود: زندگی و سرمایه کودک، اسباب‌بازی است و امروز، در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا از اسباب‌بازی به عنوان یکی از ارکان اساسی انتقال مفاهیم و معانی استفاده می‌شود.
وی با اشاره به اینکه طرح تاسیس رشته‌ای ویژه طراحی اسباب‌بازی، سال 1379 نوشته شده ، بیان داشت: هنوز این طرح، تصویب و اجرایی نشده چرا که نه پدر و مادرها، مربیان و مسئولان فرهنگی، اسباب‌بازی را جدی نمی‌گیرند.
فرجو با اشاره به اینکه در این زمینه به یک مدیریت جهادی نیاز داریم، گفت: در رابطه با ایجاد رشته طراحی اسباب بازی دستگاه‌های فرهنگی ذی‌ربط را انتخاب و وظایف هر کدام را مشخص کردیم اما از آن زمان تاکنون، همه چیز مغفول مانده است.
به گفته فرجو، وقت آن رسیده که مسئولان ما از حرف و شعار فاصله بگیرند و به تربیت نیروی انسانی در رشته‌هایی که به آن نیاز داریم بپردازند و لازمه این کار، وجود یک مدیریت جهادی است.
فریدون رحیم‌زاده، مشاور معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم نیز، گفته‌های خود را با این پرسش که چرا پس از 18 سال، هنوز رشته طراحی اسباب‌بازی راه‌اندازی نشده آغاز کردو گفت: شاید علت این مساله را بتوان در تلقی جامعه نسبت به بازی و اسباب‌بازی جست‌وجو کرد. واقعیت این است که ما کودکی را به رسمیت نمی‌شناسیم؛ به این معنی که وقتی بچه‌ای زمین می‌خورد و گریه می‌کند، می‌گوییم گریه نکن، بزرگ شدی و وقتی یک آدم بزرگ، ناراحتی و اندوه خود را با گریه بروز می‌دهد می‌گوییم: مگر بچه‌ای و همه این‌ها نشان می‌دهد این دوره از نگاه ما یک دوره گذرا و بدون تعریف است.
این مدرس دانشگاه تصریح کرد: ما جامعه نابالغی هستیم چون آدم‌های به ظاهر بالغ ما بچگی نکرده‌اند و پست و مقام خود را بازی می‌پندارند در حالی‌ که اگر درست کودکی کرده بودند، در سنین بزرگسالی رفتار بهتری از خود بروز می‌دادند.
بهنام زنگی، عضو هیئت علمی دانشگاه‌الزهرا نیز در این همایش گسست بین صنعت و دانشگاه را یکی از مشکلات اصلی جامعه ما دانست و افزود: هنوز بدنه صنعت در برابر دانشگاه مقاومت می‌کند و ما باید علاجی برای این‌مساله در نظر بگیریم تا این شکاف به حداقل برسد.
به گفته این استاد دانشگاه، اسباب‌بازی یک فراصنعت است و نقش مهمی در انتقال معانی و مفاهیم به کودکان دارد و کشور ما ادعا می‌کند که یک جامعه فرهنگی است در حالی‌ک ه آموزش کودکان را به محصولات خارجی و بیگانه سپرده است.
مهدی علی‌اکبرزاده مشاور وزیر آموزش و پرورش از دیگر سخنرانان این همایش طراحی اسباب‌بازی را یک رشته میان رشته‌ای دانست و افزود: ما هنوز یک هنرستان اسباب‌بازی نداریم و همچنین اتاق‌های اسباب‌بازی در مهدها و مدارس، جذاب نیست. ما باید در درجه اول به بازنگری دروسی بپردازیم که برای رشته طراحی اسباب‌بازی در نظر گرفته شده و بعد به راه‌اندازی یک رشته جدید که به صنعت و هنر و علوم انسانی ربط پیدا می‌کند، توجه کنیم.


* عروسک «سبزینه» به کمک یوزپلنگ ایرانی آمد
عروسک سبزینه با هدف تشویق کودکان به حفظ محیط زیست در جشنواره ملی اسباب‌بازی کانون پرورش فکری به مخاطبان معرفی شد.
این اسباب‌بازی‌ها با نگاهی به محیط ‌زیست تلاش دارند ضمن تقویت نیروهای مهارتی مخاطبان، آنها را به درک و مراقبت بیشتر از سرمایه‌های ملی دعوت کنند.
منیژه تهنیت مدیر شرکت تولیدی این عروسک گفت: تاکنون 8 بسته‌ خلاقیت را طراحی و عرضه کرده‌ایم که مکرومه دوزی، شماره دوزی و عروسک‌های پولیشی بخشی از این تولیدات است. اما در کنار این، محصولات عروسک سبزینه را به عنوان محصولی محیط زیستی به مخاطبان معرفی می‌کنیم.
این تولیدکننده توضیح داد: «سبزینه نام یک عروسک است که در قالب بسته‌ای به کودک عرضه می‌شود. این بسته شامل 18 قطعه است تا کودک خود به تولید این عروسک دست بزند. در کنار وسایل ساخت این عروسک قطعات دیگری وجود دارند که قابل توجه‌اند. سبزینه، عروسک کوچکی دارد، عروسک او یک یوزپلنگ ایرانی است. گلدان سفالی و گل‌های تزیینی دیگر قطعاتی‌اند که کودک در این بسته همسالان خود را ترغیب خواهند کرد تا به محیط زیست بیشتر بیندیشد.»

* چهارمین جشنواره ملی اسباب‌بازی کانون تمدید شد
محسن حموله دبیر چهارمین جشنواره ملی اسباب‌بازی خبر از تمدید دو روزه‌ این جشنواره داد و گفت: با توجه به درخواست خانواده‌ها و امکان استفاده‌ این مخاطبان از برنامه‌های جشنواره در روزهای غیراداری، چهارمین جشنواره ملی اسباب‌بازی در روزهای 1 و 2 آذر نیز میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.
به گزارش کانون پرورش فکری، در این جشنواره که از 26 آبان آغاز به کار کرده است، علاوه بر نمایش بیش از 1300 کالای تولیدی، این امکان فراهم شده تا والدین و مربیان در کنار خردسالان و کودکان بازی‌های مشارکتی را تمرین کنند.
حموله با بیان اینکه در بخش ترویجی این جشنواره‌، بیش از 30 نهاد دولتی و غیردولتی حضور دارند که امکان بازی فردی و گروهی مخاطبان کودک و نوجوان را فراهم آورده‌اند، عنوان کرد: با توجه به اینکه بخشی از خدمات ارائه شده تکیه بر حضور و مشارکت والدین در کنار فرزندان دارد و مشاوران حاضر در جشنواره به آموزش نکاتی درباره‌ بازی و اسباب‌بازی به آنان می‌پردازند، ‌این امکان فراهم آمد تا جشنواره در روزهای پنج‌شنبه و جمعه تمدید شود.
مدیرکل سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای کانون تاکید کرد: در روزهای پنج‌شنبه و جمعه خانواده‌ها، علاقه‌مندان و متخصصان می‌توانند ضمن حضور در بخش ترویجی و استفاده از بازی‌های حرکتی - مهارتی با حضور در بخش تخصصی جشنواره در جریان فعالیت‌های بیش از 80 تولیدکننده‌ اسباب‌بازی در یک سال اخیر قرار بگیرند.
بر اساس این گزارش تغییری در زمان برگزاری آیین اهدای جوایز برگزیدگان جشنواره پیش نیامده و آن برنامه همچنان روز چهارشنبه 30 آبان ساعت 15 تا 17 در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون برگزار خواهد شد.
جشنواره‌ ملی اسباب‌بازی در چهارمین دوره، همه روزه از ساعت 9 تا 19 در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان پذیرای بازدیدکنندگان است.
علمی**1883**1440