به گزارش پارس نیوز، 

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه بازدید از سی و پنجمین جشنواره فیلم کوتاه تهران، در جمع خبرنگاران گفت: وضعیت رئیس جدید سازمان سینمایی تا ۲۶ آبان مشخص می شود؛ اما امکان دارد مجبور شویم فعلا سرپرست تعیین کنیم.

وی افزود: برای انتخاب ملاک‌های متفاوتی را لحاظ کردیم چون در سینما بیش از سی صنف دارد و باید فردی انتخاب شود که بتواند صنف‌های مختلف را کنار هم قرار دهد و خدشه‌ای به آن‌ها وارد نشود. آشنایی با این حوزه، از ضرورت‌هایی است که ما در نظر گرفتیم. همچنین ترکیب اقتصاد و هنر سینما را با هم جلو ببرد، چراکه سینما دو بال دارد یکی فرهنگ و هنری و دیگر صنعت سینما.

وزیر ارشاد در پاسخ به اینکه چقد رابطه در انتخاب تاثیر گذار است. بیان کرد: گزینه‌های مطرح شده خارج از این بحث نیست ولی لابی‌ در کار نیست و زمان چهل روزه انقدر زمان زیادی نیست که بخواهد این گمانه زنی‌ها را بوجود آورد. شرایط به گونه‌ای است که حتی انتخاب مدیر های میانی هم به این آسانی انتخاب نمی‌شود.دغدغه‌هایی برای این انتخاب وجود دارد که نمی‌شود به راحتی از آن گذشت به خصوص سینمایی که در این چند سال روزهای خوبی را پشت سر گذاشته و موفقیت‌های خوبی را رقم زده است.

صالحی تصریح کرد: سینمای ایران در سال ۹۲ بیش از ۳۰ میلیارد تومان فروش داشته و در شش ماه اول سال ۹۷، صد و پنجاه میلیارد تومان فروش کرد که پنج درصد افزایش پیدا کرده است و در یک فاصله کمتر از پنج سال اتفاق خوبی است که نباید ریسک آن را بالا برد.در بین این تعداد قابل توجهی که در معرض انتخاب بودند ممکن است موردهایی هم باشد که آن‌ها به خاطر شرایط کاری و اشتیاق برای فعالیت در حوزه‌های دیگر از پذیرش این سمت سر باز زدند.

وی در ادامه در خصوص جشنواره فیلم کوتاه اظهار داشت: جشنواره فیلم کوتاه از زاویه‌های مختلفی حائز اهمیت است و ارائه خلاقیت‌ جوانان فرصتی تمدنی و ملی برای ماست تا از جوانان بهره‌های خوبی ببریم. فیلم کوتاه زمینه‌ای برای گسترش آن شده که دریچه‌ای برای نقطه جهش سینمای ایران است. سینمای ایران در حوزه‌های دیگر هم به شگفتی‌های خوبی رسیده اما فیلم‌های کوتاه حضورهای بین‌المللی و جوایزهای بسیاری داشته که این دستاوردها را از دیگر حوزه‌ها متمایز می‌کند.

وزیر ارشاد در خصوص نبود فضای اکران برای سینمای کوتاه گفت: این انتقاد را من درک می‌کنم اما مسیرهایی که طی شده خود مسیر بی‌نتیجه‌ای نبوده و حوزه‌های فضای مجازی در این زمینه به دیده شدن‌ها کمک کرده و بسترهای خوبی برای این حضورها وجود دارد و به نظر می‌رسد که دغدغه‌های فیلمسازانی که در گذشته این اعتراض را داشتند که من می‌سازم برای کی؟ کم شده است. با وجود اینکه هنوز فضایی برای اکران این آثار در سینمای ایران به خوبی مهیا نشده اما باز هم گام‌های خوبی برداشته شده و فیلمساز ایرانی به این احساس رسیده که مخاطبان این آثار بیش از گذشته شدند و این خود یعنی دیده شدن که موفقیت خوبی است. اما ما در این زمینه باید سالن‌هایمان را افزایش دهیم. تا وقتی که سالن‌های سینما محدود است باید به سالن داران سینما حق داد که به دنبال منابع سرمایه داری باشند.

صالحی تصریح کرد: مسیری که بخش خصوصی به این حوزه ورود کرده خود گام موفقی بوده و ما در این شش ماه اول سال حدود ۴۷ سالن سینما ساختیم و این روند کمک می‌کند که ما بتوانیم در حقیقت به جایگاه‌های خوبی برسیم. حوزه سینمای سیار ما هم توانسته ظرفیت خوبی را به خود اختصاص دهد و این سینماها هم می‌توانند به کمک این حوزه بیایند و فتح بابی در این حوزه باشند تا فیلمسازان کوتاه بتوانند آثار خود را به مخاطبان عرضه کنند.

وزیر ارشاد در خصوص افزایش روابط میان ایران با کشورهای عربی با توجه به بین المللی بودن این جشنواره و حضور کشور عراق در سال گذشته و حضور کشور مصر در این دوره، گفت: حتما همینطور است و ارتباطات دیپلماسی ما به این گونه است که این ارتباطات و تعاملات صورت گیرد و دیپلماسی تصویر از فرصتی استفاده کند که از طریق زبان و تصویر در این ارتباط نقش داشته باشد و این روابط را گسترش داده و مستحکم تر کند. خوشبختانه ظرفیتی که برای تولید در ایران وجود دارد می‌تواند در فضای منطقه هم مفید و موثر واقع شود و به کمک این ارتباطات و تعاملات بیاید و حضور فیلمسازان منطقه در این جشنواره و دیگر جشنواره‌ها می‌تواند موفقیت های خوبی را رقم بزند.

صالحی در خصوص میزان حمایت از تصمیمات مدیران خود در این دو سال باقی مانده فعالیت دولت بین کرد: به طور طبیعی در این مدت پایان مانده از این دولت، آنچه اتفاق افتاده مسیر قوت‌های آن تقویت و ضعف‌های آن برطرف شود. تلاشمان آن است که به طور کلی در زمینه قوت‌هایی که در سینما اتفاق افتاده به شکل جدی از آن پاسداری کنیم. 

وی با اشاره به موضوع پولشویی در سینما افزود: پولشویی‌هایی را که در حوزه سینما شاهد هستیم گاهی به رقم‌هایی می‌رسد که واقعا تعجب آور است اما تلاش می‌کنیم تا در ادامه این مسیر، شفاف سازی‌هایی را در این زمینه راه بیاندازیم که بتوانیم در این حوزه موفق عمل کنیم و مدیریت شده جلو ببریم تا به فرهنگ و سینمای ایران کمک کند نه اینکه بخواهیم به آن دامن بزنیم.

وزیر ارشاد در پایان به جشنواره فیلم فجر و محل برگزاری آن اشاره و خاطرنشان کرد: ما برای جشنوار فیلم فجر مکان دیگری نیز انتخاب کردیم که هنوز در مرحله تصمیم‌گیری است که اگر نهایی شود، روند خوبی را در این جشنواره شاهد خواهیم بود.

انتهای پیام/