به گزارش پارس نیوز، 

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی اگر شاخص هایی را به عنوان توفیقات این چهل سال برشماریم بی تردید فعالیت های قرآنی یکی از این شاخص ها به شمار می آید.

وی گفت: بسیاری از اتفاقات و فعالیت های قرآنی در چهل سال گذشته قابل مقایسه با پیش از انقلاب اسلامی نیست و از نظر کمیت و کیفیت در زمینه آموزش، مطبوعات، رسانه های دیداری و شنیداری، پایان نامه ها و ... حجم وسیعی از فعالیت های قرآنی را شامل می شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: حوزه زنان و گسترش فعالیت در این بخش یکی از شاخص هایی است که در چهلمین سال انقلاب اسلامی می توان از آن به عنوان شاخص قابل توجه یاد کرد. در حوزه داستان نویسی، شعر، پژوهش و ... زنان فعالیت ها و آثار قابل توجهی داشته اند و در برخی موارد جلوتر از مردان حرکت کرده اند.

وی تصریح کرد: زنان در حوزه موسسات، انجمن ها، جریان ها، تشکل ها، مطبوعات و ... نیز سهم عمده ای داشته اند که این امر یکی دیگر از شاخص های توفیقات انقلاب اسلامی است.

صالحی با تاکید بر اینکه جریان های اجتماعی زنان روز به روز در حوزه های مختلف افزایش یافته گفت: همایش بین المللی بانوان قرآن پژوه که امسال پانزدهمین دوره آن برگزار خواهد شد یکی از این توفیقات است که باید بر اهمیت آن توجه داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تاکید قرآن به تجلی الهی و نقطه های جمال قرآنی ادامه داد: زنان در حوزه فهم نقطه های جمال قرآنی می توانند نقش بسزایی داشته باشند. وجه جمالی قرآنی به خوبی مکشوف نشده است و زنان به میزان کافی به این حوزه ورود نکرده اند بنابراین حضور بیشتر زنان در این زمینه به فهم و درک تجلی قرآنی کمک می کند.

وی با بیان اینکه زنان وجه مادرانه دارند که به عنوان وجه تکثیری محسوب می شود،گفت: قدرت زنان می تواند یک معرفت را در تکثر حداکثری قرار دهد. بنابراین برای تکثیر نقش معرفتی و رفتاری قرآن باید از نقش زنان در این زمینه بهره برد. زنان و مادران به دلیل قدرت تکثری خود سریع تر می توانند جامعه را به سمت قرآن سوق دهند و آن را قرآنی کنند.

صالحی با اشاره به وجه پشتکاری زنان در جامعه ادامه داد: زنان نسبت به مردان از پشتکار بیشتری برخوردارند و از آنجا که قرآن دارای لایه های بسیاری است حرکت به سمت این لایه ها به پشتکار زیادی نیاز دارد و زنان واجد این ویژگی هستند و باید از این ظرفیت خدادادی آنها در جهت قرآنی کردن جامعه بهره برد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان با اشاره به تعداد پایان نامه های انجام شده در حوزه قرآن گفت: این حجم وسیع از پایان نامه ها نشان دهنده افق جدید در مباحث قرآنی در کشور و جهان تشیع است و کمک خوبی در ارتباطات و دیپلماسی فرهنگی و قرآنی ما محسوب می شود.

جلوگیری از موازی کاری در فعالیت ها و پژوهش های قرآنی بر اثر این همایش

در بخشی از این نشست حجت الاسلام عبدالهیان دبیر پانزدهمین همایش بانوان قرآن پژوه گزارشی از مجموعه فعالیت های این همایش ارائه داد.

وی گفت: در هر دوره از برگزاری این همایش بانوان سرآمد و شاخص که در حوزه قرآنی فعالیت داشته اند شناسایی و به جامعه معرفی می شوند.

عبداللهیان افزود: گردآوری حدود ٢١ هزار پایان نامه قرآنی، جلوگیری از تکرار و موازی کاری در فعالیت ها و پژوهش های قرآنی، کشف استعدادهای بانوان و معرفی آن ها به جامعه، تکریم از بانوان هنرمند فعال در حوزه قرآن و ... از جمله آثار برگزاری این همایش است.

انتهای پیام/