به گزارش پارس نیوز، 

آیین اختتامیه سومین نمایشگاه لباس عاشورایی  عصر امروز ششم آبان در سالن اجتماعات رودکی برگزار شد و بسیاری از طراحان لباس در این مراسم حضور داشتند.

در سالن مجاور مراسم برخی از لباس‌های طراحی شده ویژه محرم و صفر بود و حضار از آن بازدید می کردند اما صندلی‌ها کمتر از تعداد حضار بود و مشخص نبود چرا سالن بزرگتری مانند تالار وحدت را برای برگزاری این مراسم در نظر نگرفته بودند.

مرجان یزدانی یکی از طراحان لباس حاضر در این مراسم، در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت: مشکل کمبود صندلی در برنامه‌های گروه مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشکل همیشگی است چرا که سالن بسیار کوچک است و گروه مد و لباس از همه طراحان دعوت می کنداما برنامه درستی برای پذیرش طراحان در سالن ندارند.

 الهی دبیر علمی سومین لباس عاشورایی پس از خواندن ترجیع بندی از وصال شیرازی گفت: تجلی عاشورا در قالب پارچه و لباس رسالت ماست که این جریان سازی به همه تولید کنندگان تعلق دارد.

شیرازی رئیس اتحادیه پوشاک روی صحنه رفت و گفت:ایام متعلق به امام حسین (ع) است امروز که ما در اینجا حضور داریم بسیاری از عاشقان در راه کربلا هستند اما این کار‌ها و فعالیت‌ها کم از راهپیمایی اربعین ندارد.

وی با بیان اینکه این نمایشگاه با کمک کار گروه مد و لباس و اهالی صنف پوشاک و دیگر فعالان  شکل گرفت، گفت: حمید یوسفی فر با عشق فراوان از طراحان دعوت کرد و نخستین دوره این نمایشگاه را به وجود آورد.

افتخاریان عضو هیئت اتحادیه پوشاک در ادامه گفت: در سالهای اخیر ما در حوزه طراحی لباس متناسب با رویداد‌های ایرانی، اسلامی کمبود  داشتیم.

وی افزود:واقعه عاشورا یکی از این رویداد هاست که همه را در گیر خود می‌کند و ما فعالان این حوزه وظیفه داریم که در این زمینه فعالیت کنیم.

افتخاریان با بیان اینکه ما راهپیمایی اربعین را داریم که می‌توانیم ارزش‌های اسلامی را از این طریق منتقل کنیم،گفت: چند سالی است که کارگروه مد و لباس در این باره فعالیت می‌کند. ما در سال آینده کاروانی از آثار منتخب  را تشکیل  و در راهپیمایی اربعین شرکت می دهیم.

وی بابیان اینکه این نمایشگاه یک ماه پیش از محرم باید برگزار شود، گفت: ما در صنعت پوشاک نیاز به مواد اولیه داریم از این رو امیدوارم وزیر صنعت جدید به اوضاع نابسامان مواد اولیه تولید لباس توجه کند.

نوشین روان، شفیعی، حاجی محمد، درویش، حسینی خبازی، آقاجانی، خوش محسنی و بزرگ نیای خمیران از جمله پیرغلامان حاضر در مراسم بودند که روی صحنه رفتند و مورد تقدیر قرار گرفتند.

قبادی مدیر کارگروه مد و لباس در ادامه مراسم گفت: تشکر ویژه از طراحان لباس دارم که زمینه رشد لباس‌های عاشورا را رقم زدند. پیرغلامان بیش از پنجاه سال در حوزه طراحی لباس بودند. اگر ما در هیئات مفاهیم عاشورایی را بیان می‌کنیم طراحان هم مفاهیم را در قالب لباس بیان می‌کنند از این رو از پیرغلامان تشکر می‌کنم که با وجود مشکلات سایه آنها روی سرمان است.

شرکت ۴۵۰ نفر در رقابت عاشورایی

وی با بیان اینکه  از رسانه‌ها و سازمان صدا و سیما هم برای اطلاع رسانی تشکر می‌کنم، گفت: بالغ بر ۴۵۰نفر به شکل رقابتی شرکت کردند. فکر می‌کنم گام بلندی را در پیوند علمی و دانشگاهی برای این نمایشگاه داشتیم که آثار فاخر و زیبایی تولید و روانه بازار شد.

مدیر کارگروه مد و لباس گفت:ما وظیفه ارائه الگو به جامعه را داریم چرا که نمی‌توانیم لباس عاشورایی نپوشیم و نوای عاشورایی سر دهیم. ما باید کمبود‌ها را مرتفع کنیم.

وی با اشاره به رویداد جدیدی به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی گفت: به مدد ایام عاشورا اتفاقات درخوری به مناسبت انقلاب اسلامی درپیش‌رو داریم که از امروز برای آن برنامه‌ریزی‌ها صورت گرفته و قبل از سال در دی‌وبهمن‌ماه این رویداد را برگزار خواهیم کرد.

در ادامه با حضور فعالان کارگروه مد و لباس از طراحان برگزیدگان تقدیر و تشکر  و  از پوستر پیرغلامان تقدیر شده رونمایی شد.

انتهای پیام/