به گزارش پارس نیوز، 

جمال خسروی روز شنبه در جریان بازدید از قلعه سردار در گفت و گو با خبرنگاران بیان کرد: پس از آنکه در سال 1395 قلعه سردار در نقشه جامع شهری به عنوان بافت فرهنگی - تاریخی تعریف شد، موضوع تهاتر در اولویت برنامه های ستاد بازآفرینی این شهرستان قرار گرفت.
وی ادامه داد: در ستاد بازآفرینی بوکان تصمیم گرفته شد که مقدمات اداری واگذاری، مرمت، بازسازی و تحویل این اثر مهم تاریخی به اداره میراث فرهنگی فراهم شود.
وی با قدردانی از فرماندهی سپاه شهدای آذربایجان غربی به جهت موافقت و تهاتر زمین و واگذاری قلعه سردار به میراث فرهنگی افزود: امیدواریم پس از واگذاری قطعه زمین پیشنهادی به سپاه پاسداران، اداره کل میراث فرهنگی استان هر چه سریعتر وضعیت قلعه سردار را به حالت قبلی خود بازگرداند.
به گزارش ایرنا، قلعه سردار نظیر سایر محوطه هایی که در بافت و ساختار شهری قرار گرفته است، در دوره قاجار بنا به دستور حاکمان محلی به صورت توبره ریزی بنا نهاده شد تا ارگ حکومتی حاکمان قاجار روی آن ساخته شود.
در چند ماه گذشته کاوش و لایه نگاری در این محوطه توسط گروه پژوهش موزه ملی ایران انجام شد که بر این اساس قدمت بوکان تا قبل از این کاوش ها 120 سال تخمین زده می شد اما کاوش ها و لایه نگاری های اخیر پیشینه آن را به دوره آهن و هم عصر با قلعه باستانی قلایچی رساند.
بوکان در جنوب آذربایجان غربی واقع شده و در داخل و اطراف شهر دارای آثار باستانی فراوانی است که تاکنون 92 اثر از آنها در فهرست آثار ملی ثبت شده است.
7510/6185/2093