به گزارش پارس نیوز، 

کوروش ساسانیان کارگردان تئاتر، در خصوص انتخاب نمایشنامه این اثر نمایشی گفت: سبک کار من و همسرم النا آهی رئالیستی هست. ما قبل از این، نمایش «گلدونه خانوم» نوشته استاد خلج را روی صحنه بردیم. نمایشی که پرمخاطب و موفقیت آمیز بود و وارد جشنواره فجر شد. بعد از آن تصمیم گرفتیم بیشتر، کارهای رئالیستی انجام دهیم و از طرف دیگر بین نویسنده های رئالیست آقای کرمی سرشناس تر است.

او با اشاره به دلیل دیگر انتخاب این نمایشنامه بیان کرد: دلیل دیگر این است که در نوشته های شهرام کرمی حرف روز جاری است و در کارهایشان حرف دل مردم زیاد دیده می شود. با مشورت گروه تصمیم گرفتیم این نمایشنامه را انتخاب کنیم که بیشتر به دردهای مردم بپردازیم؛ چون در کارهای رئالیستی بیشتر می شود بحث های روز را بیان کرد.

ساسانیان در خصوص فرآیند انتخاب متن گفت: من قبل از اینکه شهرام کرمی مدیر هنرهای نمایشی شود، اجازه اجرای این متن را گرفته بودم. البته برای بعضی از دوستان سوءتفاهم شد و فکر کردند ایشان چون مدیر هنرهای نمایشی است، نزد ایشان رفتیم. در صورتی که خود ایشان شاهد هستند و دست خطی که من از ایشان دارم، برای پارسال است.

وی درباره انتخاب سالن اجرا نیز گفت: به دلیل آنکه ما به مدیریت مجموعه تئاتر محراب به شدت ارادت و از او خاطره های خوبی داریم، در بحث سالن مشکلی نداشتیم. در بحث انتخاب بازیگران هم با دوستان و بازیگران سرشناس تئاتر صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که با بازیگران فعلی کار کنیم.

این کارگردان در خصوص حمایت های مالی از اجرای نمایش و مشکلاتی از این قبیل اظهار کرد: من به حمایت مالی فکر نمی کنم و از ذهنم این ماجرا را پاک کردم؛ فکر کردن درباره این موضوع خودم را آزار می دهد. سالهای قبل هم هیچ کمکی به ما نشد، الان هم دنبالش نیستم. فقط می خواهم کسی در شرایط کنونی مانع ما نشود. من هیچگونه احتیاج مالی به درآمد تئاتر ندارم؛ تئاتر را فقط برای تئاتر نگاه می کنم و هنر را برای هنر و ترجیح می دهم در بحث های حاشیه ای وارد نشوم. از نظر من اولین موضوع در هنر آرامش است.

ساسانیان تصریح کرد: ما سابقه اجرای رایگان نمایش را هم داریم؛ نمایش دو مرغابی در مه را در تالار ناصرخسرو برای اولین بار رایگان اجرا کردیم. در این نمایش هم احتمال دارد، بعضی از شب ها رایگان اجرا برویم تا مردم به راحتی به دیدن نمایش بیایند و با آن ارتباط برقرار کنند. ما اصلاً دنبال بحث های مالی نیستیم. از گروهم بسیار متشکرم، هم از همسرم النا آهی هم بقیه دوستان که بدون چشمداشت مالی کمک ما می کنند و فقط برای تئاتر در حال تلاش هستند.

وی در خصوص برنامه های آتی گروهش گفت: گزینه اصلی ما بعد از این کار، اجرای یکی از نوشته های حمید جبلی به کارگردانی النا آهی در سنگلج خواهد بود. البته برای اجرا در سنگلج با مدیر قبلی صحبت کرده بودیم ولی مدیریت آنجا تغییر کرده و باید با مدیریت جدید نیز صحبت کنیم و اجازه اجرا در سنگلج را بگیریم.

گفتنی است؛ نمایشنامه «آقای رئیس جمهور لطفا با مرگ من موافقت کنید» نوشته شهرام کرمی پس از گذشت یک سال از مرحله پیش تولید، مورد تایید شورای نظارت و ارزشیابی مرکز هنرهای نمایشی قرار گرفت.

النا آهی، ماندانا عبقری، علیرضا دهقانی، جواد اینانلو و کوروش ساسانیان بازیگران این اثر نمایشی هستند. این نمایش به کارگردانی کوروش ساسانیان آذرماه در سالن اصلی مجموعه تئاتر محراب به روی صحنه خواهد رفت.

انتهای پیام/