به گزارش پارس نیوز، 

علی پازکی کارگردان نمایش «سنگ‌ها برای آنتیگون» درباره بازخوردهایی که از نمایش دریافت کرده است گفت: کلا نمایش «سنگ‌ها برای آنتیگون» به دلیل فاکتورهایی که داشت کاری نبود که مخاطب عام را جذب کند اما در اندازه‌ای که انتظار داشتیم استقبال از کار رضایت بخش بوده است. در مورد بازخوردها هم با نظرات متفاوتی روبرو شدیم چون نمایش اقتباسی از نمایشنامه «آنتیگونه» سوفکل است مخاطبان حرفه‌ای تئاتر که داستان اصلی را می‌دانند نظرات تخصصی تری نسبت به کار دارند و نقدی که وارد می‌کنند بیشتر موردقبول است.

وی درباره ویژگی‌های نمایش بیان کرد: این اثر نمایشی اقتباسی آزاد از نمایشنامه «آنتیگونه» سوفکل به حساب می‌آید که توسط من و ساسان فقیه نوشته شده است. در زمان نگارش مدام بیم این را داشتم که بخشی از مخاطبان که داستان اصلی را نمی‌دانند با کار ارتباط برقرار نکنند اما خوشبختانه‌ این اتفاق پیش نیامد. البته معمولا آثاری که از روی متون شناخته شده دنیا اقتباس می‌شوند یک سروگردن پایین تر از کار منبع اصلی هستند. تلاش ما این بوده که مخاطبانی هم که در جریان نمایشنامه اصلی نیستند بتوانند با کار ارتباط برقرار کرده و مناسبات آن‌ها را درک کنند و جهانی را که در عین وام گرفته شدن از یک اثر دیگر، مستقل عمل می‌کند، بشناسند.

پازکی یادآور شد: این متن را از این منظر انتخاب کردم که سوژه بسیار جذابی دارد و سویه‌های مختلفی از روابط انسانی، احساسی و اجتماعی را واکاوی می‌کند. نمایشنامه «آنتیگونه» متن جامع و کاملی است اما ویژگی اصلی آن که برای من بسیار اهمیت داشت وجود یک زن جوان کنشگر در آن بود چون مشابه شخصیت قدرتمند و کنشگر آنتیگونه را حتی در ادبیات مدرن امروزی نیز کمتر مشاهده می‌کنیم. به دلیل اینکه نمی‌خواستیم نمایش فضایی اساطیری و آرکائیک داشته باشد دست به بازنویسی آن زدیم تا مخاطب امروزی فارغ از سویه‌های اساطیری و زبانی و مکانی به سرنوشت این کاراکترها توجه کند.

این کارگردان درباره داستان نمایش توضیح داد: داستان نمایش آنتیگون و ایسمنه را سال‌ها بعد از اتفاقی که در تِب برایشان رخ داده بود به تصویر می‌کشد که در کافه‌ای مشغول به کار هستند. در این سال‌ها آنتیگون که سکوت خودخواسته‌ای را انتخاب کرده و در واقع دست به یک تبعید درونی زده است. ‌هایمون نامزد او نیز در دنیای امروز حضور دارد و به دیدن آنتیگون می‌آید. با آمدن کهنه سواری به نام تودئوس گره‌ای در زندگی آن‌ها می‌افتد و آنتیگون را بر سر دوراهی قرار می‌دهد.

وی در پایان صحبت‌هایش بیان کرد: فضاسازی در این نمایش به شکل رئالیستی انجام شده است و غیر از تودئوس که مختصاتش تفاوت‌هایی با دیگر کاراکترها دارد بقیه شخصیت‌ها حضوری واقع گرایانه در نمایش دارند. معتقدم در انتزاعی‌ترین حالت هم باید نزدیک به واقعیت باشیم تا فضا برای مخاطبان قابل لمس باشد.

گیلدا حمیدی، میثاق زارع، سمانه اسماعیلی، محمد صدیقی مهر بازیگران این اثر نمایشی هستند که تا ۳۰ مهرماه ساعت ۲۱ در پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه است.