به گزارش پارس نیوز، 

پیروز قهرمانی نوشت: اگرچه این روزها تولیدات سینما و تلویزیون به شکل چشم گیری کاهش پیدا کرده است اما اقدامات و فعالیت های اهالی سینما و تلویزیون در فضای مجازی چند زاویه جدید به خود گرفته است. از مطالبات اجتماعی گرفته تا فعالیت های تبلیغاتی با مبالغ بالا و البته امروز احداث آموزشگاه های مجازی که گویا یک فریب تبلیغاتی است برای کشاندن علاقه مندان بازیگری به این حرفه ی خوش ویترین، با هدف اقدام فرهنگی آموزشی که در یک آسیب شناسی زوایای مختلف آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

بسیاری از آموزشگاه های بازیگری با پرداخت مبالغی هنگفت تنها از اسم و شهرت صاحب نامان عرصه هنر سود می برند تا هنرجویان بسیاری را به آموزشگاه خود کشانده و عملا با این شیوه درآمدزایی کنند. 

اگر تاریخچه آموزشگاه های بازیگری را ورق بزنیم متوجه می شویم که جدا از دانشگاه های مرتبط روزگاری افرادی در حد و نام مرحوم حمید سمندریان، امین تارخ و... صاحب آموزشگاه بازیگری بودند و بسیاری از چهره ‌های امروز سینما و تئاتر از این آموزشگاه ها فارغ التحصیل شده اند. اما امروزه شاهد اتفاقات عجیب و غریبی در دنیای آموزشی هنری هستیم.

مجری برنامه تلویزیونی با هزاران گاف و سطحی ترین عمق از سواد آموزشگاه گویندگی و اجرا دارد یا حداقل تدریس می کند.

بازیگران درجه دو و سه که تنها یکی دو نقش شاخص در کارنامه شان دیده می شود و هیچ سبقه هنری در پس و پیش نامشان دیده نشده مدرس مبانی بازیگری هستند. سوال اینجا پیش می آید که مگر کسی که خودش در رشته ای بی ارتباط این حرفه تحصیل کرده و بازیگری را کاملا فامیلی و البته تجربی آموخته می تواند آموزگار مبانی بازیگری باشد؟

به نظر شما ممکن است حتی بهترین کارگردان ایران با یک وورک شاپ سه روزه کارگردان تحویل سینما و تلویزیون این مملکت دهد؟

به نظر شما ممکن است بعد از یک دوره فشرده هشت جلسه ای ما از چوب خشک بازیگر بسازیم؟

جواب‌ های خنده داری که در پس این سوال های دراماتیک به ذهن شما خطور می کند واقعیتی است که امروزه بیزینس فرهنگی عرصه هنر است. در روزگاری که هستند افرادی که می توانند با آموزش و در اختیار گذاشتن تجاربشان به علاقه مندان سینما را دگرگون سازند اما آنها کنار گود می نشینند تا فالوردارها برای قایق شان در این رودخانه پارو بزنند.

اگر چه هستند آموزشگاه‌ هایی که با مراقبت از شأن و شخصیت هنرجویانشان برای تدریس به سراغ افراد کاربلد، سابقه دار، خاک خورده، سرد و گرم چشیده و دارای سواد آکادمیک در انتقال آموخته ها به دانشجویان می روند اما نمی توان نادیده گرفت که کرکره دکان استفاده از سادگی و زودباوری برخی از مردم بالاست و اتفاقا خوب مشتری می گیرد.


انتهای پیام/