به گزارش پارس نیوز، 

حجت الاسلام علی اکبرابوترابی فرد شب گذشته در مراسم سی و ششمین سالروز شهادت آیت الله اشرفی اصفهانی در مسجد امیرالمومنین (ع) با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی و ابعاد وجودی این شهید والا مقام، گفت: شهدای محراب حجاب‌های بین خود و معبود را با تهذیب نفس و شهادت خویش کنار زده و راه خویش را انتخاب کردند.

وی ادامه داد: برگزاری و پاسداشت بزرگانی، چون اشرفی اصفهانی برای حفظ ارزش‌های انقلاب و جامعه اسلامی ضروری است.

نایب رئیس سابق مجلس شورای اسلامی گفت: اقتدار امروز دنیای اسلام در مهار قدرت‌های نظامی، سرویس‌های اطلاعاتی و برهم زنندگان جهان اسلام ثمره مجاهدت امثال شهدای گرانقدر محراب است.

حجت الاسلام ابوترابی بیان داشت: شهید اشرفی اصفهانی بیش از ۶۰ سال از عمر با برکات خود را صرف تبیین آموزه‌های دینی و مبانی اسلامی به جامعه کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بل اشاره به ویژگی‌های فقیه و فقه، اظهار داشت: فقیه در تراز قرآن کریم یعنی علم را با عمل گره زده و دانش درواقع مسیر حرکت او را تعیین کرده است. از سویی فقیه به تهذیب نفس همت می‌گمارد و از طرف دیگر نقشه راه خود را شناخته و نقشه راه جامعه اسلامی را تعریف می‌کند. به گفته وی جامعه ما به اینگونه فق‌ها نیاز دارد و اگر جامعه ما تا به امروز مقتدر ایستاده مدیون ایستادگی و دفاع اینگونه چهره‌ها مانند شهدای محراب و دیگر شهدا بوده است.

وی تاکید کرد: کار اشرفی اصفهانی‌ها هشدار به جامعه بوده که، ولی فقیه خود را شناخته و بین دیگران با، ولی فقیه زمان پیوند ایجاد کنند.  اگر نقش فق‌ها درتاریخ نبود امروز این هویت را جامعه اسلامی نداشت؛ این هویت دستاورد چندقرن تلاش فقهااست، جامعه اسلامی برای دفاع از مرز‌های جغرافیایی خود نیازمند افرادی ایثارگری است که باید خود را فدای دفاع از مرز‌های جغرافیای دنیای اسلام کنند.

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: اقتدار امروز دنیای اسلام در مهارت قدرت نظامی دنیای استکبار و سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی فقط با ثمره مجاهدت‌های مردان بزرگ اسلام صورت گرفته است.

حجت‌الاسلام ابوترابی فرد گفت: طبق آیه قرآن کریم شایسته است که گروه‌هایی از جوانان هوشمندانه و با استعداد و وارسته برای فهم معارف دین همواره آماده شرفیابی به محضر پیامبر اعظم با ایثار و از خودگذشتگی و شهادت باشند تا در نهایت به معارف اسلام و فهم ناب نائل شوند.

وی افزود: شهید اشرفی اصفهانی بیش از ۶۰ سال عمر خود را در راه فهم حقایق دین سپری کرده و به نسل خود آموزه‌های دینی را آموخته است.جامعه اسلامی باید برای فهم دین بسیج شده و دین‌شناس باشد چرا که دین مجموعه از عقاید در حوزه باور‌ها و اندیشه‌ها است و اخلاق و فضائل رفتاری و عمل را در بر می‌گیرد.

حجت‌الاسلام ابوترابی فرد با بیان اینکه انسان عالم و آشنا با معارف دین همواره صاحب‌نظر است و برای ارتقاء مبانی اعتقادی با استدلال و علم تلاش می‌کند، گفت: فقیه در دین به تهذیب نفس خویش همیت می‌گمارد تا در نهایت نفسی پاکیزه داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: فقیه در تراز قرآن، انسانی است که علم را با عمل گره زده و دانش مسیر حرکت را تعریف کرده و گام‌های خود را آگاهانه بر می‌دارد و می‌کوشد تهذیب نفس داشته باشد.در دورانی که تمامی عیادی بزرگ نظام سلطه از همه ظرفیت خود استفاده می‌کنند تا در نظام ایران اسلامی تفرقه ایجاد کنند، این جمهوری اسلامی است که با انسجام و قدرت به حرکت خود ادامه می‌دهد که البته این حرکت ثمره فقاهت و وجود قرآن و عترت در این سرزمین است.

حجت‌الاسلام ابوترابی فرد گفت: ولایت فقیه یعنی ولایت علم و عدالت و آموزه‌های حیاتی برای حرکت جامعه اسلامی است.تأکید قرآن بر تربیت فق‌ها برای جایگاه و نقش مهم و کلیدی فق‌ها است که آن‌ها در پاسداری از جغرافیای دنیای اسلام و مرز‌های اندیشه و تفکر دینی ایفای نقش کرده‌اند و اگر این نقش آن‌ها نبود قطعا هویت فعلی هم وجود نداشت.

امام جمعه موقت تهران افزود:هویت ایران اسلامی دستاورد قرن‌ها تلاش اندیشمندان اسلامی و بزرگان دین است. انسانی که دین و امید ندارد کمترین حرکت و تلاشی هم نخواهند کرد در حالی که کار انبیاء خلق امید و توکل به خداوند متعال است ضمن اینکه رسالت انبیاء هم سرشار از امید و بیم بوده؛ امید به پروردگار و بیم از عذاب الهی است.

وی گفت:‌آنچه امروز در عراق، سوریه، فلسطین، بحرین و لبنان و دنیای اسلام به مشتی گره‌زده و گلوله‌ای آتشین تبدیل شده تا به سینه دشمن وارد شود امیدی بوده که مقام معظم رهبری وارد کرده که این امید دستاورد ۸ سال دفاع مقدس بوده ضمن اینکه جامعه اسلامی اگر اهل استقامت نباشد قطعا ضعیف شده و استخوان‌هایش خرد می‌شود.

حجت‌الاسلام ابوترابی فرد گفت: ماندگاری نام ایران یعنی ماندگاری نام امام خمینی (ره)، اسلام، اندیشه و عترت و جمهوری اسلامی ایران به همین دلیل است که بار‌ها دشمنان نقشه نابودی و تجزیه ما را کشیده‌اند، ولی اقتدار فعلی باعث نابودی در آینده نزدیک رژیم صهیونیستی و اقتدار منطقه‌ای و بین‌المللی ایران شده است.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: آیت‌الله اشرفی اصفهانی نماد فقیهی در تراز قرآن کریم است که مجاهدی فی‌سبیل‌الله و عالمی بزرگ بوده که در سن ۸۰ سالگی عاشق شهادت بود.فق‌ها در جهاد اکبر پیشتازند و میدان دار مبارزه با جهاد نفس هستند ضمن اینکه پیوند امت و فقهات، ولی فقیه راه سعادت انسان را هموار می‌کند.

وی گفت: کار آیت‌الله اشرفی اصفهانی‌ها هشدار به جامعه بوده است که باید، ولی فقیه روزگار و امام خود را پشتیبانی کرده و در کنار او ایستادگی کرد البته خودش هم پا به رکاب، ولی فقیه بود. ضمن اینکه اینگونه شخصیت‌ها منجر به اقتدار، عزت، مقاومت و اعتماد به دنیای اسلام هستند.شهدای محراب شهدای عرصه فقاهت بوده و راه عزت و سعادت را فراروی ما گشوده‌اند.

حجت‌الاسلام ابوترابی فرد خاطرنشان کرد: باید با عزم و اراده، فساد و ستم را کنار گذاشته و با طمع‌کارانی که با احتکار و ظلم به مردم ایران ستم می‌کنند برخورد جدی کرد.

در این مراسم حجت‌الاسلام محمد اشرفی‌اصفهانی فرزند آیت‌الله اشرفی‌اصفهانی درباره وجود دو قبر منتسب به این شهید، گفت: این دو قبر دلیلی خاصی دارد چرا که حضرت امام خمینی (ره) بعد از شهید محراب اعلام کردند که، چون وی در کرمانشاه به شهادت رسیده در همانجا به خاک سپرده شود این در حالی است که شهید اشرفی‌اصفهانی پیش از این وصیت کرده بود که او را در کنار شهدای دفاع مقدس در تخت فولاد اصفهان به خاک بسپارند که البته همین طور هم شد. اما بعد از خاکسپاری و پس از چند روز لباس‌های خون آلود وی که بخشی از بدنش هم درون آن وجود داشت به من دادند که پس از سوال از بنیان‌گذار انقلاب اسلامی ایشان فرمودند که آن‌ها را در کرمانشاه به خاک بسپارید.

در این مراسم عطاءالله اشرفی اصفهانی نوه چهارمین شهید محراب و مدیرعامل بنیاد فرهنگی اشرفی اصفهانی گفت:‌هر ساله این مراسم همزمان با شهادت آیت‌الله اشرفی اصفهانی در تهران، اصفهان و کرمانشاه برگزار می‌شود و قرار است دوشنبه هفته آینده در دانشگاه کرمانشاه سالگرد شهادت وی گرامی داشته شود.

وی با بیان اینکه باید نحوه زندگی و تفکر شهید اشرفی‌اصفهانی به نسل امروز منتقل شود، گفت: این شهید محراب تلاش‌های زیادی برای حقانیت و اثبات ولایت فقیه حتی قبل از انقلاب اسلامی داشت ضمن اینکه وی در رسوا کردن منافقین هم تلاش‌های بسیاری داشت. همچنین لزوم حضور جدی در دفاع مقدس برای مقابله با استکبار جهانی هم تأکیدات جدی داشت.

در پایان نوه چهارمین شهید محراب  گفت: اگر جوانان امروز راه و یاد شهدا را ادامه دهند، مطمئناً می‌توانیم از مشکلات عبور کنیم.

دراین مراسم حسینعلی امیری معاون حقوقی رئیس جمهوری، محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران و جمعی از مقامات و شخصیت‌های کشوری و لشکری هم حضور داشتند.

انتهای پیام/