به گزارش پارس نیوز، 

 دکتر محمدرضا فراهانی در آیین اختتامیه بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت که در مجتمع زیباکنار برگزار شد، با بیان اینکه برگزاری جشنواره قرآن و عترت، پنجره‌ای به سوی نور است، اظهار کرد: در توسعه فرهنگ قرآنی سه قله متصور شده است؛ قله اول این است که دانش و اطلاعات مردم از آموزه‌های قرآنی افزایش یابد. قله دوم برقراری ارتباط عاطفی با این آموزه‌هاست. به عبارت دیگر ایجاد حساسیت نسبت به بایدها و نبایدها است و قله سوم که هدف غایی است، تجلی این آموزه‌ها در رفتارهای ماست.

وی، خارج شدن قرآن از قاب جشنواره و تجلی آن در مدیریت جامعه را یکی از خواسته‌های به حق عنوان کرد و گفت: گزاره مهمتر این است که رفتار قرآنی در تک تک آحاد مردم متجلی شود تا شاهد تحول در جامعه باشیم. تخریب شخصیت، سوء ظن، دروغ و چیزهایی از این قبیل، آفات رفتار است.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با بیان اینکه جامعه سعادتمند جامعه‌ای است که در آن انس با قرآن در رفتارها متجلی شود گفت: این سنت الهی است که در هیچ جامعه‌ای تغییر ایجاد نمی‌شود مگر این که رفتار قرآنی و انس با قرآن در تک تک آحاد مردم جاری شود تا شاهد تحول در جامعه باشیم.

وی با بیان این که قرآن در بسیاری از آیات به تعمق و اندیشه‌ورزی توصیه کرده است، اظهار کرد: باید با تعقل و اندیشه از بندهای غیرخدایی و غیردینی آزاد شویم. جامعه ما باید جامعه‌ای باشد که انسان‌ها در آن کرامت داشته باشند. این تصور اشتباه است که گروهی خاص بتوانند جامعه را متحول کنند. بلکه تک تک مردم برای ساختن جامعه مسئول هستند. مسوولان نیز برآمده از خود مردم هستند و باید حرف و عمل آنها یکی باشد.

وی، برگزاری جشنواره قرآن و عترت را پنجره‌ای برای تعمق در مفاهیم قرآنی عنوان کرد و یادآور شد: خادم قرآن بودن، لیاقت می‌خواهد و کسانی که به عنوان افراد قرآنی مطرح هستند، مسئولیت سنگینی برعهده دارند. زیرا وظیفه آنها گسترش مفاهیم قرآنی در سطح جامعه است.

فراهانی حضور ده درصدی دانشگاهیان وزارت بهداشت در جشنواره قرآن و عترت سال جاری را نشانگر فهیم بودن این جامعه دانشگاهی دانست و افزود: حضور در بخش هنری، پژوهشی و مفاهیم قرآنی تحول دیگری در این جشنواره ایجاد کرد.

وی ادامه داد: در گذشته بخش آوایی بیشتر مدنظر بود ولی باید به لایه‌های عمیقتر که مفاهیم قرآنی است توجه بیشتری داشته باشیم. در سال گذشته وزارت بهداشت و درمان، در جشنواره ملی دانشگاهیان کشور، توانست رتبه اول را احراز کند که نشانگر رشد کمی و کیفی در این زمینه است.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت اظهار امیدواری کرد: با تقویت آموزه‌های قرآنی در رفتارهای خود، شاهد نهضت قرآنی در دانشگاه‌های علوم پزشکی باشیم.

در مراسم اختتامیه پرچم میزبانی بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت به دانشگاه علوم پرشکی همدان رسید.

انتهای پیام