به گزارش پارس نیوز، 

حبیب ایل بیگی مسئول سینمای کودک درباره اقدامات انجام شده در این حوزه گفت: خوشبختانه از ابتدای سال سینمای کودک را در اکران داشتیم و با توجه به اینکه فیلم‌ها به شکل طبیعی با گرفتن سرگروه اکران سینمایی دارند به نظرم امسال سال متفاوت تری برای سینمای کودکان و نوجوانان خواهیم داشت.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته فیلم‌های کودک و نوجوانان در اکران نوروزی سهمی نداشتند، اما امسال «فیلشاه» در اکران نوروز قرار گرفت و فروش خوبی هم داشت، بعد از آن فیلم «خاله قورباغه» اکران شد که می‌توانست فروش بهتری داشته باشد، اما متاسفانه تبلیغاتش کم بود.

ایل بیگی با بیان اینکه برای فصل پاییز فیلم «آهوی پیشونی سفید ۲» اکران می‌شود و علاوه بر آن چند فیلم دیگر قراردادهایشان را بستند، گفت: درمجموع سال خوبی را برای حوزه کودک و نوجوان می‌توانیم داشته باشیم.

قائم مقام بنیاد سینمای فارابی بیان کرد: با رئیس شورای صنفی نمایش نیز گفتگو‌هایی برای حمایت از سینمای کودک و نوجوان برای اکران داشتیم، آن‌ها هم تصمیماتی گرفتند که به زودی اعلام می‌کنند و همدلی خوبی برای حمایت از سینمای کودکان و نوجوان شکل گرفته است علاوه بر آن توافقاتی با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با آمدن مدیریت جدید در چند ماه گذشته داشتیم و همکاری‌هایی را شروع کردیم که ادامه آن همکاری‌ها شرایط را برای سینمای کودکان و نوجوان بهتر خواهد کرد.

ایل بیگی گفت: از سال گذشته حمایت از یک NGO (سازمان‌های مردم نهاد) را برای قرار دادن مدارس در سانس صبح سینما‌ها برنامه ریزی کردیم. ما به عنوان بنیاد سینمایی فارابی با حمایت از این NGO از آن‌ها حمایت می‌کنیم و تلاش می‌کنیم تا سانس‌های صبح سینما‌ها برای بچه‌های مدارس فعال باشد و بدین صورت از ظرفیت بی استفاده صبح‌ها به شکل خوبی استفاده کنیم. البته در گذشته زنگ مدارس را داشتیم اما امروز به شکل خصوصی انجام می‌شود.

وی افزود:ارتباط با سالن‌های سینما، آموزش و پرورش، شناسایی سالن‌هایی که ویژگی را برای نمایش فیلم‌های کودک و نوجوان در صبح‌ها دارند در مناطق مختلف شهر تهران راه افتاده و کم کم در استان‌ها هم ایجاد می‌شود تا از ظرفیت تمام مدارس کشور برای دیدن فیلم‌ها استفاده کنیم.

مسئول سینمای کودک و نوجوان سازمان سینمایی ادامه داد: موضوع پخش کننده متخصص در حوزه کودک و نوجوان نقصی اصلی برای حمایت بیشتر از سینمای کودک بود که خوشبختانه بعد از گفتگو‌ها و همکاری‌هایی که بین ما و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان انجام گرفت این موضوع مرتفع شد.

ایل بیگی گفت:درحال حاضر از شرکت فیلمسازی که انیمیشن‌های «فیلشاه» و «شاهزاده رم» را ساختند با طرحی که برای پخش تخصصی در حوزه سینمای کودک ارائه دادند، حمایت کردیم تا بتوانند مجوز پخش بگیرند و با یک برنامه ریزی خوب برای اکران فیلم‌های کودک و نوجوان در سراسر کشور با شبکه‌ای که ایجاد کردند بتوانیم به شکل بهتری فیلم‌ها را نمایش دهیم و از ظرفیت مدارس و علاقمندان سینمای کودک و نوجوانان برای دیدن فیلم‌ها استفاده کنیم.

وی ادامه داد: این پخش کننده این امکان را دارد تا فیلم‌های خاطره انگیز دهه‌های گذشته و فیلم‌های خارجی که برای کودکان مناسب هستند را اکران کند و همچنین فیلم‌های مورد علاقه مدارس را نیز برایشان نمایش دهند البته این طرح جزئیات زیادی دارد که در روز‌های آینده با شروع فعالیت رسمی، برنامه هایشان را ارائه می‌دهند.

ایل بیگی گفت: بعد از همدلی بین مراکزی که در حوزه سینمای کودک و نوجوانان فعالیت دارند مانند بنیاد سینمایی فارابی و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان امیدوار هستیم بخش‌های دیگر هم در این امر ما را یاری کنند. با آموزش و پرورش و شهرداری صحبت‌هایی شده که فکر می‌کنم با همراهی آنها بتوانیم برنامه‌های بهتری را در حوزه کودک و نوجوان به سرانجام برسانیم.

وی با بیان اینکه امر مهم دیگر در این حوزه تولید است، توضیح داد: بعد از اینکه به بنیاد سینمایی فارابی آمدم و توسط رئیس سازمان سینمایی علاوه بر قائم مقامی فارابی مسئولیت سینمای کودکان و نوجوانان سازمان هم به اینجانب سپرده شد، در طول این مدت با نشست‌ها و گفتگو‌های زیادی که با دست اندرکاران، پیشکسوتان و صاحب نظران سینمای کودک داشتیم شورای فیلمنامه سینمای کودک و نوجوانان را در فارابی راه اندازی کردیم که اعضای آن از سینماگر، نویسنده کودک و نوجوان، منتقد سینمایی و کارشناس حوزه کودک و روانشناسی هستند تا بتوانند در این حوزه به ما کمک کنند.

ایل بیگی ادامه داد: به فیلمسازان این حوزه برای بخش حمایتی اولویت‌هایی را اعلام کردیم تا بتوانیم به سمت نیاز‌هایی که امروز سینمای کودک و نوجوان دارد، برویم. امیدبخشی، فیلم‌های امیدآفرین، فیلم‌هایی که قهرمان داشته باشد از جمله اولویت هایمان است همچنین فیلم‌هایی که برای کودکان و نوجوانان و خانواده باشد و فیلم‌هایی درباره کودک و نوجوان را در اولویت حمایتی مان قرار ندادیم و توجهمان بیشتر به فیلم‌هایی است که فضای فانتزی و رویا پرداز داشته باشند از این رو سعی کردیم این نوع فیلم‌ها را اولویت قرار دهیم و حمایت کنیم هرچند آثاری که ارائه شده کمتر این موارد را دارا هستند.

مسئول سینمای کودک و نوجوان سازمان سینمایی گفت: تلاش می‌کنیم بر روی آثاری که ایده و طرح اولیه اش از بین گفتگو با سینماگران است، بیشتر کار کنیم و بتوانیم به سمت سینمایی با تکنولوژی روز و سی جی‌ها برویم. درحال حاضر به شکل خاص بر روی پروژه‌هایی که با تشکیل یک گروه خلاق در کنار فیلمساز که طرح اولیه را داشته به شکل جدی کار می‌کنیم. با برگزاری جلسات متعدد به طرح‌های خوبی رسیدیم تا بتوانیم بعد از تبدیل آنها به فیلمنامه و همزمان با گفتگو‌هایی که با مشاورین حوزه سی جی‌ای انجام می‌دهیم زمینه تولید این آثار را فراهم کنیم تا در سینمای کودک به آنچه کودکانمان در سینمای دنیا می‌بینند با قصه‌های خوب و فضای فانتزی که قبلا در سینما دیدیم نزدیک شویم.

وی با بیان اینکه به صورت هفتگی جلسات شورای فیلمنامه برگزار می‌شود، گفت: وجه تعاملی بسیار خوبی بین شورا، فیلمنامه نویس و تهیه کننده و کارگردان‌های فیلم‌ها وجود دارد. درواقع پشت در‌های بسته درباره طرح‌ها و فیلمنامه‌ها تصمیم نمی‌گیریم. برای بسیاری از طرح‌ها و فیلم نامه‌ها جلسات متعددی را با نویسنده، تهیه کننده و کارگردان می‌گذاریم و این گفتگو‌ها که بسیار سازنده است موجب ارتقاء فیلمنامه‌ها شده است و این هم یکی از توفیقاتی است که بدست آوردیم تا در یک فضای تعاملی و گفتگو به فیلمنامه‌های دقیق تری برای حمایت برسیم.

ایل بیگی ادامه داد: یکی از کار‌های بسیار مهمی که گفتگو‌های اولیه آن صورت گرفته درگیر کردن صنعت در تولید است یعنی به جای اینکه سرمایه یک فیلم سینمایی را به جایی مثل فارابی بدهد و یا یک سرمایه گذاری که هیچ تخصصی به جز آوردن سرمایه ندارد انجام دهد از صنایعی مثل اسباب بازی، نوشت افزار و لوازم تحریر کمک بگیریم که به شدت استقبال می‌کنند تا فیلمنامه‌هایی تولید شوند که به اهداف آن‌ها نزدیک باشد. درحال حاضر گفتگو‌هایی داشتیم تا پروژه هایمان را با حضور صنایع و قرارداد‌هایی برای سرمایه گذاری در ساخت فیلم‌هایی که با اهداف آن‌ها نزدیک است، پیش ببریم.

این مدیر افزود: اگر این مسیر ایجاد شود و متخصصینی که لازم است، وارد شوند و اطلاعات را به کسانیکه در حوزه سینما کار می‌کنند، بدهند و نقش هماهنگ کننده و واسطه درستی ایجاد کنند، این روش می‌تواند بسیاری از فیلمسازان را از حمایت‌های دولتی بی نیاز کند که درحال حاضر برای پروژه هایمان این کار را شروع کردیم و مذاکراتی را با صنایع انجام دادیم.

ایل بیگی گفت: ویژه برنامه‌های هفته ملی کودک از ۱۴ تا ۲۰ مهر ۹۷ از سوی کانون پرورش فکری و بنیاد سینمایی فارابی در تهران در خیابان حجاب و همچنین مراکز فرهنگی هنری کانون سراسر کشور درحال برگزاری است که عموم علاقمندان را به تماشای این آثار دعوت می‌کنم.

انتهای پیام/