به گزارش پارس نیوز، 

مریم سادات موسوی  درباره آموزش خط خوشنویسی اظهار کرد: آموزش خط در حال حاضر بیشتر به‌صورت سنتی انجام می‌شود و طبق آموزش قدیم که نسل به نسل به ما منتقل شده، آئین‌ها و متون آموزشی آن دست نخورده باقی مانده است و به شیوه‌ی استاد و شاگردی تدریس می‌شود؛ استاد تلاش می کند تا هنرجویان را با نمایش حرکات قلم خود آشنا کند که این کار بر اساس میزان فراگیری، استعداد و توانایی هنرجو ادامه پیدا خواهد کرد.

وی افزود: مشق نظری، مشق خیالی و مشق عملی شکلی از تمرین‌ها و ممارست‌های هنرجویان است که هنرجو می‌تواند با استفاده از آن‌ها زیبانویسی را آموزش ببیند؛ که با نگاه کردن ‌به خطوط اشعار و متون دیگر، سیر وسلوک عاشقانه و عارفانه را تجربه کند؛ این نحوه فراگیری خوشنویسی باعث می شود که هنرجو ارتباط عاطفی و احساسی بیشتری با استاد خود پیدا کند.

مدرس انجمن خوشنویسان مشهد مدعی شد: به عقیده‌ی من هنر خوشنویسی، هنری احساسی است و باید با حس انسان عجین شود تا زیبایی بیافریند؛ گاهی دیده می‌شود برخی از اساتید خوشنویسی از طریق ریاضی، اشکال هندسی و زاویه به آموزش خط می‌پردازند؛ که آموزش خط با اشکال خشک، فرمول و زاویه باعث از بین رفتن زیبایی خط خواهد شد.

مریم سادات موسوی عنوان کرد: ما برای آموزش، از اندازه‌گیری حروف با نقطه‌گذاری استفاده می‌کنیم؛ که این قوانین بعد از مدتی جای خود را به حس زیبا شناختی کامل می‌دهد و بعد از آن فقط زیبایی است که حرف اول را در نوشتن، ترکیب‌بندی و فرم خواهد زد.

وی اضافه کرد: این امکان هم وجود دارد که در کنار آموزش سنتی متداول از وسایل کمک آموزشی، فیلم و اسلاید استفاده شود تا بتوانیم شیوه‌های مختلف نگارش را به صورت مکمل به هنرجو انتقال دهیم؛ من معتقدم زمانی‌که هنرجو به صورت مداوم اشعار نغز، متون ادبی، دینی و عاشقانه را در طول آموزش می‌نویسد این متون به صورت مستقیم در رفتار و اندیشه‌ی هنرجو تاثیر می‌گذارد؛ و این سیر و سلوک در سیرت و صورت شاگرد تجلی پیدا خواهد کرد.

مدرس انجمن خوشنویسان مشهد بیان کرد: فونت‌های خوشنویسی از مدت‌ها قبل محبوبیت خاصی نزد طراحان و گرافیست‌ها داشته‌اند؛ که از بسیاری جهات دارای محدودیت‌هایی مربوط به نرم‌افزارها و ... هستند؛ اما می‌تواند بسیاری از کاستی‌های نداشتن دست خط خوب را جبران کند.

مریم سادات موسوی خاطرنشان کرد: حس زیبای نوشتن، حس دستی که در حال نوشتن است، صدای دلنشین حرکت قلم بر روی صفحه و در نهایت خلاقیت هنرمند که آزادانه بر روی صفحه نقش می‌بندد فقط منحصر به هنرمند خوشنویس است؛ و هیچ‌گاه درست‌ترین و قانون‌مندترین فونت‌های خوشنویسی هم نمی‌توانند این زیبایی را برای بیننده به وجود آورند.

انتهای پیام/