به گزارش پارس نیوز، 

دختر خردسال امام حسین , حضرت رقیه(س) در واقعه کربلا حضور داشت و با کاروان اسرا به شام برده شد و در شام نیز درگذشت. کتاب های بسیاری از قهرمانان کوچکی که در واقعه کربلا حضور داشتند برای کودکان و نوجوانان تالیف شده است که کتاب قاصدک کربلا یکی از این کتاب ها است.

قاصدک کربلا، حضرت رقیه (س) قاصدکی در دشت کربلا کتابی است برای کودکان و نوجوانان به نویسندگی محبوبه زارع از سوی انتشارات بوستان کتاب قم به چاپ رسیده است . نویسنده در این اثر می کوشد با بیانی عاطفی، تصویرهایی از آن واقعه بزرگ را به گونه ای ملموس برای مخاطبان ترسیم کند.

معرفی کتاب:

این کتاب یکی از جلدهای مجموعه «قهرمانان کوچک کربلا» است و با استناد به منابع تاریخی معتبر، به بیان سرگذشت حضرت رقیه(ع) در واقعه عاشورا می پردازد.

«قهرمانان کوچک کربلا»، مجموعه ای ادبی ـ داستانی است که با بهره جستن از نثری روان، شخصیت های کوچک حادثه کربلا نظیر قاسم بن حسن(ع)، عبداللّه بن حسن(ع)، طفلان مسلم، علی اصغر(ع) و رقیه(س) را معرفی می کند.کتاب قاصدک کربلا روایتگر زندگی دردانه امام حسین (ع) است.

در این کتاب قاصدکی از زاویه دید سوم شخص به سراغ احساسات دختری کوچک که آرزوی سفر دارد, رفته است ؛قاصدک با همراهی حضرت رقیه(س) داستان را برای مخاطبان کتاب روایت می کند.

این کتاب شامل 6 قسمت است که قسمت اول با خبر مرگ معاویه آغاز می شود و قسمت ششم با شهادت دردانه امام حسین(ع) پایان می یابد. قسمت پنجم و ششم بخش های زیبا و اصلی داستان است. رقیه (س) با زبان خود واقعه عاشورا و رفتن پدر، برادران و دوستان پدر خود را ذکر می کند.

در بخشی از کتاب می خوانیم:

دخترک گفت: ما به سفر رفتیم، به کربلا آدم های زیادی با اسب و شمشیر در آن بیابان جلوی ما را گرفتند. ما در صحرا خیمه زدیم. یک خیمه کوچک داشتیم. در آن من بودم و علی اصغر و رباب و سکینه.

دنیای کودکانه رقیه (س) آرزوی شاهزادگی را داشت. رقیه (س) در خرابه های شام وقتی سر بریده پدر را دید کمی با آن سخن گفت. به او گفت: پدر مگر نگفتی برای من قصری زیبا در شام می سازی قصری بزرگتر از عالم...

قصه «قاصدک کربلا»، شما را با سوالات کودکانه و دنیای شیرین دختری آشنا می کند که گرچه کودک است اما به مانند مادربزرگش حضرت فاطمه زهرا علیها السلام دانا و باهوش است.

انتهای پیام/