به گزارش پارس نیوز، 

محمد حسین رجبی دوانی کارشناس و محقق تاریخ اسلام،  با موضوع معرفی یاران و اصحاب سیدالشهدا علیه السلام، درباره عابس بن ابی شبیب گفت: «عابِس بن اَبی شَبیب شاکِری» از اصحاب حضرت امیرالمومنین (ع) بود و در تاریخ آمده که از سرشناسان و جنگ آوران شیعه در کوفه  به شمار می رفت. هنگامی که امام حسین علیه السلام قیام می‌کنند و مسلم بن عقیل به نمایندگی از ایشان وارد کوفه می‌شود، عابس به پیشواز سفیر امام آمد. او اینگونه به مسلم ابراز علاقه کرد که من از درون کوفیان با خبر نیستم، اما خودم نسبت به شما اهل بیت عصمت و طهارت بر این عقیده هستم که با دشمنان شما دشمن و با دوستان شما دوست باشم و رضای خدا را جز این نمی‌دانم.

عابس از طرف مسلم بن عقیل مامور شد تا نامه‌ای برای سیدالشهدا (س) ببرد مبنی بر اینکه کوفیان آماده پذیرش ولایتمداری شما هستند. وقتی به کاروان امام حسین (ع) رسید و ماموریتش را انجام داد، امام به او فرمود که به کوفه برگرد؛ اما عرض کرد: حالا که به شما رسیده ام نمی‌توانم از شما دست بردارم و تا پایان همراه شما خواهم بود.

 
 
 

به این ترتیب همراه کاروان امام عازم کربلا شد. در روز عاشورا این پیرمرد روشن ضمیر حماسه‌های ماندگار‌ی آفریده است. در ظهر عاشورا جنگ‌های تن به تن  و جانانه‌ای را انجام داد تا اینکه عمر بن حجاج از فرماندهان لشکر عمرسعد لعنت الله علیه فریاد برآورد که اگر حریف او نمی‌شوید، سنگبارانش کنید.

عابس هم زره خود را از تن بیرون آورد تا مبادا اجر مجاهدتش در راه خدا کم شود. سلام خدا و فرشتگان الهی بر عابس بن ابی شبیب شاکری یار باوفای امام حسین علیه‌السلام.

 

انتهای پیام /