به گزارش پارس نیوز، 

 در جلسه شورای هماهنگی و پشتیبانی موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس که به ریاست سید محمد علی افشانی شهردار تهران و نایب رئیس هیئت امنای موزه تشکیل شده بود، سردار بهمن کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس و رئیس هیئت مدیره موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس گزارشی از روند اصلاح و فرایند تصویب اساسنامه جدید موزه از سوی مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی) و مصوبات هیئت امنای موزه در خصوص برنامه ها و بودجه سال 97 موزه ارائه و ضمن بیان سوابق مثبت و فعالیت های مؤثر و اثر گذار مهندس افشانی در حوزه ساخت موزه در استان فارس از نگاه ارزشمند شهردار تهران به مقوله دفاع مقدس به دلیل سابقه حضور در جبهه های حق علیه باطل و اعتقاد ایشان به فرهنگ جهاد وشهادت تقدیر کرد.

در ادامه این جلسه جعفری مدیر عامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ضمن تبریک انتصاب افشانی به عنوان شهردار تهران، گزارشی را از اقدامات موزه در خصوص کاهش هزینه ها، تعدیل بازنشستگان، انتصاب مدیران جوان و تحصیل کرده، جذب روز افزون بازدیدکنندگان داخلی و خارجی، مشکلات اعتباری، تخصیص ها و پرداخت های مالی به موزه، ارائه کرد.

ولی الله شجاع پوریان معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران و عضو هیئت مدیره موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در ادامه این جلسه از دفاع مقدس به عنوان فرصتی بی نظیر و الهام بخش برای نسل جوان یاد کرد و ضمن تشکر از تلاش های و اقدامات موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، آمادگی معاونت اجتماعی و فرهنگی در کمک به تحقق مأموریت های موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را اعلام کرد.

در ادامه سید محمد علی افشانی شهردار تهران و نایب رئیس هیئت امنای موزه با یاد امام خمینی (ره) و شهدای گرانقدر دفاع مقدس بر اهتمام شهرداری نسبت به توسعه فعالیت های مرتبط با دفاع مقدس بویژه کمک به توسعه و ارتقای موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تاکید و یاد آور شد: مدیریت شهری از فعالیت های موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس حمایت و پشتیبانی خواهد کرد چراکه آثار موجود در این مکان فرصت مناسبی را مهیا می کند تا نسلی که جنگ تحمیلی را ندیده و با رشادت های دلیرمردان و شیرزنان این مرز و بوم، آشنایی کمتری دارد، با رخدادها و ارزش های دفاع مقدس بیشتر آشنا شود.

شهردار تهران و نایب رئیس هیئت امنای موزه در ادامه با یادآوری رشادت های رزمندگان اسلام در دوراه دفاع مقدس، یاد و خاطره شهدا، ایثارگران و جانبازان جنگ تحمیلی را گرامی داشت و افزود: افتخار بنده این است که چند صباحی در جبهه های جنگ حق علیه باطل حضور داشتم و از نزدیک با دلاوری های این بزرگ مردان آشنا شده ام.

وی در پایان با بیان اینکه تکریم رزمندگان و آثار دوران دفاع مقدس بر ما واجب است، بر ضرورت ایفای تعهدات شهرداری تهران درخصوص موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تاکید کرد.

شادی و نشاط شهروندان درحیات شبانه شهر

علی اصغر جعفری مدیرعامل موزه انقلاب در مراسم افتتاح برنامه های حیات شبانه شهر که شنبه شب با حضور مهدی سیف رییس ستاد گردشگری شهرداری تهران، حسن خلیل آبادی، حجت نظری اعضای شورای اسلامی شهر تهران و تنی چند از مسولان و مدیران شهری در محل مقبره الشهداء موزه دفاع مقدس برگزار شد، گفت: خوشبختانه با همکاری ستاد گردشگری شهرداری تهران و استفاده از امکانات و ظرفیت های موجود در موزه برنامه های مختلف فرهنگی، هنری و تفریحی مناسبی برای گسترش نشاط اجتماعی شهروندان با عنوان حیات شبانه شهر تدارک دیده ایم که امشب و با حضور شما دوستان به شکل رسمی آغاز به کار می کند.

وی ادامه داد: با توجه به رویکرد و نگرش جدید موزه برای جذب بیشتر گردشگران داخلی و خارجی و به دلایل مختلف، تغییر در ساعت و زمانبندی فعالیت های موزه در دستور کار قرارگرفت.

جعفری یادآوری کرد: با وجود مشکلات روزمره شهروندان تهرانی و امکان بهره مندی کمی که برای استفاده هر چه بیشتر و بهتر شهروندان وجود دارد، توسعه برنامه ها و فعالیت های موزه و به طور مشخص برای اولین بار در ایران و حتی در منطقه خاورمیانه و غرب آسیا، فعالیت های شبانه موزه از ساعت 5 عصر تا 10 شب به طور رسمی آغاز شد. بر همین اساس و با توجه به ظرفیت های مطلوب ایجاد شده شاهد افزایش محسوس علاقه مندان وگردشگران داخلی و خارجی هستیم؛ که راه اندازی برنامه های فرهنگی تفریحی حیات شبانه شهر نیز در همین راستا برنامه ریزی شده است.

مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با اشاره به همکاری مشترک دربرنامه های تهرانگردی و استفاده بهینه از ظرفیت های موزه تصریح کرد: برنامه حیات شبانه شهر در ادامه فعالیت های شبانه موزه است که با برنامه های فرهنگی، تفریحی مطلوب و امن برای خانواده ها ترتیب یافته که شادی، نشاط و آرامش شهروندان را در پی دارد.

جعفری در پایان حیات شبانه شهر را مدل و الگویی بسیار مناسب و مطلوبی از فعالیت های فرهنگی، هنری و تفریحی در فضای امروز جامعه و خصوصا کلان شهرها دانست و افزود: بدون شک با مدیریت و برنامه ریزی صحیح می توان برنامه های گوناگونی همچون حیات شبانه شهر برای ایجاد و گسترش فضای شاد و پر نشاط در سطح جامعه و شهرترتیب داد.

حسن خلیل آبادی عضو شورای اسلامی شهر تهران، در مراسم افتتاح برنامه های حیات شبانه شهر که در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار می شد، گفت: با چنین برنامه ها و ایده هایی که رویکرد جدید شورا و شهرداری تهران است در واقع می خواهیم بگوییم که کلان شهر تهران زنده است.

وی تهران را یکی از شهرهای خشمگین معرفی کرد و تاکید کرد: با توجه به مشکلات و فشارهای روزانه شهروندان تهرانی ایجاد چنین فضاهایی برای رسیدن شهروندان به آرامش و نشاط هر چه بیشتر نیاز مبرم جامعه دچار بحران روحی شهر تهران است.

عضو شورای اسلامی شهر تهران در ادامه گفت: نباید ظرفیت ها و امکانات موجود در کلان شهر تهران را بلا استفاده رها کنیم و چون همیشه یک بعدی به شهر نگاه کرده ایم در واقع شب های تهران را به شب مردگی بدل کرده ایم.

خلیل آبادی در پایان، رونق اقتصادهای خرد در شب را از محسنات چنین طرح هایی بر شمرد و یاد آوری کرد: در کنار تفریح و گشت و گذار مردم در چنین فضایی می توانیم به نحو مطلوب شاهد گسترش و بهبود اقتصادهای خرد و کسب و کارهای کوچک در شب های زنده تهران باشیم شب مردگی را از کلان شهر تهران بزداییم و با زبان روز در شب با شهر برخورد کنیم.