به گزارش پارس نیوز، 

مجید اخشابی خواننده موسیقی پاپ درباره دلایل وضعیت فالش خوانی در موسیقی امروز گفت: برای درست خواندن مهارت بسیار زیادی نیاز است، داشتن اطلاعات صوتی فراوان در ذهن و حافظه و هوش دقیق که بتواند فرکانس‌ها را در حد یک یا دو واحد بالا تشخیص دهد، چراکه خواننده ممکن است بخواند اما خود تشخیص ندهد که فالش خوانده است، این موضوع از اصول اولیه مهم موسیقی است.

وی در همین راستا افزود: موقعی که خواننده دوره تعلیم خود را به خوبی سپری نمی‌کند و کسب مدارج مختلف توسط خواننده طی نمی‌شود در نتیجه این خواننده تشخیص نمی‌دهد که فالش می‌‎خواند و صدایش توان ادای اصوات موسیقی را ندارد به همین دلیل فالش خوانی امروزه رواج بیشتری یافته است.  

این خواننده درباره توانایی خوانندگان که به فالش خوانی منجر شده اظهار کرد: خواننده‌هایی که هوش دقیق و درستی ندارند و توانایی مهارت لازم برای آموزش در کارنامه هنری شان نیست با سُلفژ و نت خوانی آشنایی ندارند و به فالش خوانی دچار می‌شوند. 

اخشابی در خصوص تاثیر تحصیلات آکادمیک بر توانایی یک خواننده ادامه داد: خوانندگانی که کار با سازها را بلد هستند وضعیت بهتری دارند، هوششان دقیق‌تر پرورش پیدا می‌کند، در خوانندگانی که با نوازندگی آشنایی دارند مشکلات فالش‌خوانی کمتر است. ولی متاسفانه در موسیقی امروز شاهد این هستیم کسی که آموزش ندیده، کم سن و سال است،حوصله رفتن به کلاس برای یادگیری اصوات موسیقی را ندارد و به مدت پنج سال دوره آموزشی را طی نمی‌کند و به سرعت اثری را خوانده و به مدد نرم افزارها و سخت افزارهای صوتی نقاط ضعف اثر را از بین می برد.

وی تصریح کرد: یعنی اگر یکی از نت‌های موسیقی را که باید چهارصد و چهل مگاهرتز باشد، چهارصد و چهل و پنج مگاهرتز بخواند آن را با نرم افزار دوباره روی چهارصد و چهل مگاهرتز تنظیم می‌کند و نهایتا در صدای ضبط شده، ما صدایی را با حداقل کاستی‌ها می‌شنویم.

خواننده سریال گمگشته با اشاره به مشکلات خوانندگانی که با نرم افزار از خود اثر منتشر می‌کنند افزود: مشکل این دسته از خوانندگان از جایی شروع می‌شود که می‌خواهند زنده بخوانند و یا کنسرت برگزار کنند در این شرایط است که تمام اصواتی که در اجرا می خوانند درست ادا نمی‌شود.

اخشابی خاطرنشان کرد: برای این دسته از خوانندگان، تکنولوژی امکاناتی اعم از سخت افزارهای صوتی قرار داده است که کاستی‌های اثر یک خواننده را متعادل ‌می‌کند اما باز هم این دستگاه‌ها مشکلات خاص خود را دارند. در واقع علت اصلی ترویج فالش در عرصه موسیقی نبود آموزش لازم است.

 

انتهای پیام/