عکاسان و خبرنگارانی که برای حضور در مراسم تشییع پیکر عارف لرستانی در جلوی تالار وحدت حضور پیدا کردند؛ با درهای بسته مواجه شدند.

مراسم تشییع پیکر عارف لرستانی قرار بود از ساعت 11 صبح امروز از محل تالار وحدت آغاز شود. به همین دلیل عکاسان و خبرنگاران و جمعی از علاقه‌مندان وی دقایقی قبل از آغاز مراسم در جلوی تالار وحدت حضور پیدا کردند اما آنها به مدت 30 دقیقه با درهای بسته تالار وحدت مواجه شدند و این در حالی بود که گروهی از هنرمندان در تالار حضور داشتند.

خبرنگاران در هنگام مراجعه به در ورودی تالار وحدت با برخورد مسئول حراست و برگزارکنندگان مراسم روبرو شدند و به آنها اعلام شد که هنوز اجازه ورود داده نشده است.

سرانجام در ساعت 11:20 دقیقه در تالار وحدت به روی خبرنگاران؛ عکاسان و علاقمندان به عارف لرستانی باز شد و جمعیت حاضر به داخل محوطه تالار وحدت راه یافتند. از این لحظه به بعد؛ مراسم تشییع پیکر عارف لرستانی در محوطه داخلی و مسقف تالار ادامه یافت. احتمالا جابجایی اخیر و حضور در محوطه داخلی تالار وحدت؛ به دلیل شرایط جوی و بارش خفیف باران صورت گرفته است.

سیدجواد هاشمی در این مراسم ابتدا دقایقی مرثیه‌خوانی کرد و سپس در سخنانی کوتاه گفت: متاسفانه اشتباهی در هماهنگی‌ها رخ داد و موجب شد خیلی‌ها به مکان دیگری بروند. ما در اینجا باید منتظر بمانیم تا این دوستان هم به جمع ما اضافه شوند. حتما خواست خدا بوده و قرار است اتفاق بهتری بیفتد.

هاشمی در ادامه گفت: من از تمام کسانی که اینجا تشریف دارند خواهش می‌کنم همچون مراسم‌های دیگر هنرمندان در بهشت زهرا (س) برخورد نشود و باعث اذیت و آزار عارف لرستانی فراهم نشود. عارف عزیز به قدری برای جامعه هنری ما و مردم عزیز بود که همه او را دوست داشتیم و باید این دوست داشتن را در مراسم امروز به نمایش بگذاریم.

در بخش دیگر این مراسم؛ رضا یزدانی پشت تریبون قرار گرفت و گفت: من نمی‌دانم چه خبر است؟ ما ظرف یک ماه اخیر عزیزان زیادی را از دست دادیم. برایم بسیار سخت است که در این شرایط بتوانم بخوانم اما به خاطر عارف عزیز این کار را می‌کنم.

او سپس قطعه «چگونه با تو باشم« را اجرا کرد.

جواد رضویان در ادامه برنامه پشت تریبون قرار گرفت و گفت: عارف سالها کار نکرد ولی خم به ابرو نیاورد. عارف، عارف بود، کُرد بود، مرد بود. شوک از دست دادن حسن جوهرچی عزیز را هنوز پشت سر نگذاشته بودیم که علی آقا معلم رفت، هنوز چهلم علی آقا نرسیده بود که افشین یداللهی رفت و حالا هم عارف عزیز. خدایا به همه ما صبر بده.

مهدی کرم پور نیز گفت: ناراحت‌کننده این است که دل ما بیشتر برای او تنگ می‌شود و باید بگویم متاسفانه عارف خیلی بیشتر از آن چیزی بود که ما می‌شناختیمش. استعداهای او خیلی بیشتر از آن نقش‌هایی بود که به او پیشنهاد می‌دادند. همه او را به خاطر نقش‌های طنزش می‌شناسند، از شما تقاضا می‌کنم به افتخار تمام لحظاتی که ما را خندانده است؛ تشویقش کنید.

در ادامه برای دقایقی حاضران در مراسم به تشویق عارف پرداختند.

تریبون دقایقی نیز در اختیار همسر عارف لرستانی قرار گرفت و او درحالی‌که می‌گریست، از حاضرانی که برای مراسم تشییع عارف لرستانی آمده‌اند، قدردانی کرد. او گفت: عارف خوشحال خوشحال رفت و آرزویش این بود که در خواب برود. همیشه دردش مردم بود و از این درد ناراحت می شد و خوشحالم که خوشحال رفته است.

محمدرضا هدایتی در بخش دیگر مراسم به روی سن آمد و گفت: من و عارف جزو بچه‌هایی بودیم که در گروه آقای مدیری همیشه به شهرستانی بودنمان افتخار می‌کردیم و همه می‌دانستند که ما بدون پارتی رشد کردیم. من امروز یکی از بهترین حامیان و دوستانم را از دست دادم. از همینجا به مردم کرمانشاه، مردم ایران و جامعه هنری درگذشت عارف عزیز را تسلیت می‌گویم.

او سپس از حاضران خواست به افتخار زنده‌یاد عارف لرستانی دست بزنند.

سپند امیرسلیمانی هم در سخنانی کوتاه گفت: اینجا برایم اینجا ته دنیاست. متاسفم که رفیقی را دست دادیم که همیشه می‌توانستیم روی او حساب باز کنیم. ما همیشه به رفاقت‌های طولانی مدتمان با یکدیگر افتخار می‌کنیم؛ عارف ویژگی مهمی داشت که اگر کسی دو یا سه مرتبه با او برخورد می‌کرد حتما می‌گفت عارف جزو رفقای خوب من است. "به خدا حافظی تلخ تو سوگند/ که تو رفتی و دلم ثانیه ای بند نشد."

این بازیگر با خواندن قطعه‌ای شعر به سخنانش پایان داد.

در ادامه، پیکر عارف لرستانی در ساعت 13 وارد تالار وحدت شد. در این لحظه خانواده عارف لرستانی بالای پیکر او حاضر شدند و برای از دست رفتن او سوگواری کردند.

جواد هاشمی در ادامه مراسم با اعلام اینکه مهران مدیری حالش بد شده و فعلا نتوانسته حضور یابد تا آنجا که دوستانش دایم تماس می‌گیرند و حال وی را می‌پرسند، قطعه مدیری را که به لرستانی تقدیم شده است، پخش کرد.

حسین سلیمانی نیز در بخش دیگری از این مراسم مرثیه‌ای را که به مناسبت درگذشت عارف لرستانی سروده بود، اجرا کرد. برزو ارجمند نیز در ادامه پشت تریبون قرار گرفت و گفت: من از طرف همه بچه‌هایی که سال 1374 در دانشکده تئاتر بودیم صحبت می‌کنم؛ همه ما بچه‌های ویژه‌ای بودیم اما مردترین و مهربان‌ترین و آدم‌ترین‌مان عارف بود. او همیشه راضی بود و با تمام وجود برای خانواده‌اش کار می‌کرد. او وزرشکار و کتابخوان بود.

برزو ارجمند افزود: از دیروز که همسر عارف حدود ساعت یک ربع به هفت تلفنی خبر رفتن عارف را به من داد؛ نمی‌دانید چه حالی دارم و چطور خودم را از یزد به تهران رسانده‌ام که در مراسم بدرقه عارف باشم. عارف لرستانی به معنای واقعی یل بود. امیدوارم همیشه روحش در آرامش باشد.

علی اوجی نیز پشت تریبون قرار گرفت و گفت: عارف هنرمندی بود که دغدغه شما را داشت. او برای شما زندگی می‌کرد؛ مهربان بود؛ به فکر کشورش بود؛ ولی ما آنقدر که باید و شاید قدر او را ندانستیم. عارف یک سال آخر عمرش بیکار بود. ما قدر هنرمند و بازیگر بزرگ کشورمان را ندانستیم.

پیکر عارف لرستانی پس از این مراسم به کرمانشاه انتقال داده شد تا فردا صبح در زادگاهش کرمانشاه تشییع شود.

سروش صحت، علی مشهدی، گلاره عباسی، شهره سلطانی، وحید سلیمانی (مجری ورزشی)، سیامک انصاری، برزو ارجمند، جواد هاشمی، پرستو صالحی، علی فروتن، خسرو احمدی، سپند امیرسلیمانی، سیاوش خیرابی و تعداد دیگری از هنرمندان در این مراسم حضور دارند.

قرار است پیکر این هنرمند صبح فردا در کرمانشاه به خاک سپرده شود.