• لینک کوتاه
 • منبع: باشگاه خبرنگاران جوان کد خبر: 427620

  مرتضی قاسمی سرپرست روابط عمومی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، از بودجه فرهنگستان و شایعات پیرامون آن گفت.

  به گزارش پارس نیوز،

  مرتضی قاسمی سرپرست روابط عمومی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در خصوص بودجه فرهنگستان و شایعات پیرامون آن گفت: این مسائلی که در لایحه بودجه قدیمی مطرح شدند، درست نبودند. مثلا گفتند فرهنگستان 261 واژه در سال تصویب می‌کند؛ در صورتی که تعداد واژه‌های مصوب فرهنگستان، حدود 3500 واژه است.

  وی افزود: بدون اطلاع وقتی 261 واژه را دیدند، کل بودجه را تقسیم بر تعداد واژه‌ها کردند. در حالی که فرهنگستان 13 گروه پژوهشی دارد و منحصر به واژه گزینی نیست. از تعدادی از فعالیت های فرهنگستان می توانم به انتشار مجلد ششم دانش‌نامه زبان و ادب فارسی اشاره کنم. این فرهنگ‌نامه شامل شش جلد و یک جلد تکمیلی است. گروهی نیز در حال پژوهش بر روی دانش‌نامه زبان و ادب فارسی در شبه قاره هستند. 

  قاسمی تصریح کرد: همچنین فرهنگستان 8 مجله علمی ـ پژوهشی نیز در حوزه‌های مرتبط با گروه‌های پژوهشی خود منتشر می‌کند که در زمره مجلات طراز اوّل کشور هستند. کل بودجه فرهنگستان 12 میلیارد و هشتصد میلیون تومان است که آن را هم به طور کامل تخصیص نداده‌اند. در سال‌های گذشته افزایش بودجه نداشتیم؛ حتی در سال‌های 88 و 89 بودجه فرهنگستان کاهش پیدا کرد. ولی با این وجود و مساعد نبودن شرایط بودجه، هیچ وقت کار را متوقف نکردیم. 

   لازم به ذکر است؛ پس از تقدیم لایحه بودجه به مجلس، درباره بودجه فرهنگستان زبان و ادب فارسی صحبت های زیادی در نشریات و فضای مجازی رد و بدل شد؛ با این عنوان که برای هر واژه تصویبی فرهنگستان مبلغی حدود 11 میلیون تومان هزینه می‌شود که فرهنگستان زبان و ادب فارسی در گزارش‌های گوناگون این موضوع را تکذیب کرد.

   

  بودجه فرهنگستان دانش نامه

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها