اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از پشت صحنه سریال «معمای شاه» به نویسندگی و کارگردانی محمدرضا ورزی در شهرک سینمایی غزالی بازدید کردند.

در این دیدار احد آزادی خواه سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس به همراه تنی چند از اعضای کمیسیون، ورزی، لدنی (تهیه کننده) و ... حضور داشتند.

به گزارش فارس، پخش این سریال از جمعه 15 آبان سال 94 در شبکه یک آغاز شد. این سریال در 60 قسمت 60 دقیقه‌ای به صورت هفتگی بروی آنتن شبکه یک می‌رفت و از چندین شبکه به فواصل زمانی مختلف بازپخش می‌شد. اما بنا به درخواست مکرر مخاطبان مبنی بر بازپخش قسمت‌های پیشین «معمای شاه»، این سریال از 24 مهرماه از قسمت اول آغاز شد و تا قسمت‌های پایانی آن که مصادف با جشن پیروزی انقلاب اسلامی خواهد بود،‌ ادامه دارد.

«معمای شاه» عنوان مجموعه تلویزیونی با ژانر تاریخی به کارگردانی محمدرضا ورزی است. این سریال داستان زندگی محمدرضا شاه پهلوی را از زمان بازگشت وی از مصر، پس از ازدواج با ملکه فوزیه تا زمان مرگ به تصویر می‌کشد. در ساخت این مجموعه 80 بازیگر اصلی، 540 بازیگر فرعی و بیش از 560 نفر از عوامل سینما و تلویزیون ایران حضور داشته‌اند. مجموعه معمای شاه در خصوص جریانات سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی در دوره پادشاهی محمدرضا پهلوی است.

حسین نورعلی (محمدرضا پهلوی)، سعید نیک‌پور(دکتر احمد وزیری)، امیریل ارجمند (محمود وزیری)، مهراوه شریفی نیا (ثریا اسفندیاری)، حدیث فولادوند (فوزیه)، ساغر عزیزی (فرح دیبا)، گوهر خیر اندیش (طوبی)، رز رضوی (آذر اعتمادی)، آزاده اسماعیل‌خانی (نورآفاق)، نرگس محمدی  (گلنار)، یوسف صیادی (امیر مسعود)، باران زمانی (شهناز پهلوی)، علی فرجام فر (غلامرضا پهلوی)، شیرین ایزدی (شمس پهلوی)، علی شجره‌ (علیرضا پهلوی)، مژگان ربانی (اشرف پهلوی)،گیتی ساعتچی  (تاج الملوک)، جعفر دهقان (رضا شاه)، سپند امیرسلیمانی( اسدالله علم (جوانی)، عبدالرضا اکبری (فضل‌الله زاهدی)، اصغر معینی (دکتر محمد مصدق) و ... تعدادی از بازیگران این سریال تاریخی هستند.

در سالهای تولید این سریال تاریخی سه مدیر وقت سازمان صدا و سیما (عزت الله ضرغامی، محمد سرافراز، علی عسگری) از بخش‌هایی از پشت صحنه «معمای شاه» دیدن کردند و نظرهای خودشان را درباره این اثر بیان کردند.