آیت‌الله محسن اراکی در سفر به بیروت با سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان ملاقات و پیرامون تحولات منطقه و همگرایی و واگرایی امت اسلامی گفت‌وگو کرد.

آیت‌الله اراکی در این دیدار با تأکید بر نصوص قرآنی و روایی و با تأسی بر عقل و اجماع مسلمین، همگرایی و وحدت مسلمین را زمینه‌ساز تشکیل امت واحده اسلامی دانست.

وی همچنین طراحی دشمنان در ایجاد تفرقه در بین مسلمین را یکی از فتنه‌های مهمی قلمداد کرد که امروز بخشی از جهان اسلام و جوامع مسلمین را متأثر ساخته است.

سید حسن نصرالله نیز در این دیدار ضمن تأیید این دیدگاه، دشمنان اسلام را همراهان اصلی فتنه سال‌های اخیر علیه وحدت مسلمین قلمداد و اظهار کرد: از آنجا که این فتنه با بهره‌گیری از انحرافات فکری و اعتقادی همراه شده، به موازات مقابله نظامی با حرکت‌های افراط‌گرایانه و ارهابی باید افشاگری فکری و اندیشه‌ای را در قبال این انحرافات مدنظر قرار داد و این رسالتی است که بر عهده علمای اسلام قرار داده شده است.

مفتی سوریه: اگر ایران نبود سوریه و مقاومت اسلامی نابود شده بود

همچنین آیت‌الله اراکی عصر روز دوشنبه با شیخ «بدرالدین احمد حسون»، مفتی اعظم سوریه دیدار و گفت‌وگو کرد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب در این دیدار با اشاره به اینکه صبر و ظفر دو یار قدیمی و دیرینه هستند، گفت: ملت سوریه با صبری که داشتند به زودی به پیروزی خواهند رسید؛ زیرا صبر، پیروزی و ظفر را به دنبال دارد.

اراکی تاکید کرد: امروز ملت، دولت، ارتش و علمای سوریه اسوه دیگران هستند، زیرا اینها ارزش‌های الهی را دنبال و در برابر سختی‌ها صبر پیشه کردند.

وی با بیان اینکه پیروزی ملت سوریه در نبرد با دشمنان بسیار نزدیک است، افزود: علما نقش بسیار مهمی در این پیروزی ایفا می‌کنند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب در پایان ضمن تشکر از دولت و ملت سوریه تاکید کرد: سوریه از تمام ابعاد مقاومت حمایت و پشتیبانی کرده است.

«شیخ حسون» نیز در این دیدار با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از امت اسلامی حمایت می‌کند، اظهار کرد: امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری در جایگاه پدری امت اسلامی قرار دارند و پیامبرگونه رهبری امت اسلامی را بر دوش کشیده‌اند.

مفتی سوریه با بیان اینکه اگر امروز جمهوری اسلامی ایران نبود، سوریه و مقاومت اسلامی نابود شده بودند، گفت: اگر مواضع صحیح جمهوری اسلامی نبود، همه چیز از بین رفته بود.

وی ادامه داد: اگر امروز خلفای اسلام زنده بودند، بدون شک از سید حسن نصرالله و شجاعت و شهامتش ستایش می‌کردند.

استکبارستیزی یکی از ویژگی‌های برجسته امت محمدی است

در ادامه این دیدارها «آیت‌الله محسن اراکی» طی سخنانی در جمع علمای برجسته اهل سنت سوریه با اشاره به اینکه امروز جهان اسلام به‌ویژه منطقه ما با بحران شدیدی مواجه است، اظهار کرد: این بحران آتشی است که به دست جاهلان برافروخته شده است.‌

وی افزود: در حالیکه در دین اسلام همواره بر برادری و اخوت میان مسلمانان تأکید شده است، اما عده‌ای جاهل که ابزار دست دشمن هستند به ایجاد اختلاف در میان امت اسلامی و فتنه‌انگیزی دست می‌زنند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، وحدت اسلامی را  تنها راه رهایی امت اسلامی از خطرات موجود عنوان کرد.

وی با اشاره به حدیث «مثل المؤمنین فی توادهم و تعاطفهم و تراحمهم کمثل الجسد الواحد اذا اشتکی منه عضو تداعی له سائر الجسد بالسهر و الحمی» (جامعه با ایمان در دوستی و مهربانی و ترحم به یکدیگر بسان بدن واحد است که هرگاه عضوی از آن به درد آید، اعضای دیگر نیز با بیداری و تب ابراز همدردی می‌کنند»، اظهار داشت: امت اسلامی همانند یک پیکر واحد هستند، وقتی که یک کودک فلسطینی با آن وضع توسط تروریست‌ها سر بریده می‌شود، همه امت اسلامی از این حادثه اندوهگین شدند.

اراکی با اشاره به ویژگی‌های امت محمدی گفت: مشخصه و ویژگی امت رسول‌الله(ص) این است که با یکدیگر همدردی می‌کنند و پیرو استکبار نیستند، استقلال دارند و در برابر دشمنان مقاومت می‌کنند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب افزود: اگر الان به وضعیت جهان اسلام نگاهی بیاندازیم دو نوع اسلام می‌بینیم. یکی اسلام ناب محمدی و دیگری اسلامی که با فهم اشتباه از دین و با وابستگی و سرسپردگی می‌خواهد اسلام ناب محمدی را از بین ببرد و این نوع اسلام هم بیشتر به دنبال ایجاد تفرقه در میان مسلمانان است.

اراکی در ادامه با اشاره به اینکه شیعه و سنی قرن‌ها با محبت در کنار یکدیگر زندگی کرده‌اند، خاطرنشان کرد: درگیری‌های کنونی جهان اسلام اختلاف میان شیعه و سنی نیست؛ بلکه اختلافاتی است که از سوی دشمنان علیه اسلام راه‌اندازی شده است.

وی در پایان تاکید کرد: آنچه در سوریه در حال وقوع است نشان می دهد که پیروزی نهایی از آن ملت و دولت سوریه است و به زودی آرامش و صلح به این کشور بازخواهد گشت و سوریه به مرکز گسترش وحدت اسلامی به اقصی نقاط جهان اسلام تبدیل خواهد گشت.

در این مراسم «محمد عبدالستار السید»، وزیر اوقاف سوریه، «شیخ احمد حسون»، مفتی اعظم سوریه، «منوچهر متکی»، معاون بین‌الملل مجمع تقریب، «ناظمی اردکانی»، معاون امور فرهنگی و اجتماعی مجمع تقریب، «ماموستا رستمی»، نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری، «محمد حسن تبرائیان»، قائم‌مقام معاونت‌بین‌الملل مجمع تقریب، «محمدعلی آذرشب» و جمع کثیری از علمای برجسته سوریه حضور داشتند