• لینک کوتاه
 • کد خبر: 324633

  معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی با اشاره به رأی هیأت عمومی دیوان عدالت اداری درباره فیلترینگ سایت‌های اینترنتی گفت: وزارت ارشاد حق ندارد به تنهایی سایت‌های اینترنتی را فیلتر کند.

  به گزارش پارس به نقل از فرهنگ نیوز، عبدالصمد خرم آبادی معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی، گفت: بعد از اینکه در سال گذشته وزارت ارشاد راساً اقدام به فیلتر برخی از سایت‌ها کرد، دادستانی کل کشور این اقدام وزارت ارشاد را غیرقانونی تشخیص داد و از دیوان عدالت اداری خواست در خصوص اقدام و اطلاعیه وزارت ارشاد اتخاذ تصمیم کند.

  وی ادامه داد: دیوان عدالت اداری بدواً دستور موقت مبنی بر توقف اقدامات وزارت ارشاد را صادر کرد و پس از آن جلسه هیأت عمومی با حضور تمامی قضات دیوان عدالت اداری تشکیل شد که با بررسی دقیق موضوع و استماع دفاعیات معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد اقدامات آن وزارتخانه مبنی بر فیلتر سایت‌های اینترنی را  غیرقانونی تشخیص داد و حکم به ابطال اعلامیه وزارت ارشاد صادر کرد.

  خرم آبادی افزود : بر اساس حکم هیات عمومی دیوان عدالت اداری چنانچه وزارت ارشاد نسبت به فعالیت بدون مجوز سایت خبری اینترنتی اعتراض داشته باشد نمی‌تواند مستقیما آن را فیلتر کند در اینگونه موارد وزارت ارشاد باید از مرجع ذیصلاح درخواست رسیدگی کند.

  معاون دادستان کل کشور خاطرنشان کرد: در مواردی که وزازت ارشاد محتوای سایتی را مجرمانه  تشخیص دهد نیز نمی‌تواند به صورت مستقل دستور فیلتر و یا تذکر به آن سایت را صادر کند در این‌گونه موارد نیز با توجه به اینکه آن وزارتخانه عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه است می‌تواند موضوع را از طریق کارگروه مذکور پیگیری کند تا آن کارگروه که در دادستانی کل کشور مستقر است در اجرای مواد 21 الی 23 قانون جرایم رایانه‌ای تصمیم مقتضی اتخاذ کند.

  معاون امور فضای مجازی دادستان کل کشور گفت: اگر چه وزارت ارشاد در اجرای وظایف ذاتی خود مکلف است جرایم نشریات الترونیکی و یا چاپی را فورا به مراجع ذیصلاح قضایی اعلام کند. اما این تکلیف وزارت ارشاد مانع از این نیست که  مراجع قضایی مستقیما و بدون نیاز به شکایت وزارت ارشاد دستور فیلتر سایت‌های متخلف را صادر و با کسانی که از طریق نشریات الکترونیکی و چاپی مرتکب جرم شده اند برخورد کنند.

   

  رایانه فضای مجازی فیلترینگ معاون وزارت ارشاد
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها