به گزارش پارس به نقل از تسنیم، محمد احسانی مدیر شبکه یک سیما درباره برنامه‌‌های ماه مبارک رمضان این شبکه گفت: شبکه مانند گذشته برنامه ریزی گسترده ای برای ماه مبارک رمضان انجام داده است. یک بخش برنامه های روتین و جاری شبکه هست مثل برنامه «سیمای خانواده»، «آفتاب شرقی»، «حرف حساب» و «امشب» که پخش این برنامه‌ها با موضوع ماه مباک رمضان و ترویج فرهنگ افطاری ساده و نقش قرآن در خانواده ادامه پیدا می‌کند.

وی افزود: تعداد دیگری هم برنامه های ویژه ماه رمضان تدارک دیده شده است که یکی از این برنامه‌ها، تولید سریال «پایتخت۴» است. با توجه به اینکه این سریال در ماه مبارک پخش می‌شود و قصه سریال هم در این ماه اتفاق می افتد علاوه بر جذابیت های داستانی و مسائل اجتماعی و خانوادگی که در سری های قبل بود، در سری چهارم این مجموعه اشاره ای هم به مناسک و آداب ماه مبارک خواهد شد.

مدیرشبکه یک اظهار داشت: ویژه برنامه دیگری که در ایام ماه مبارک رمضان پیش بینی شده است، برنامه «دعوت» است. در این برنامه برگزیدگانی از ۳۱ استان کشور در حوزه های مختلف فرهنگی، هنری، ایثارگری و ورزشی و به‌طور کلی افرادی که از ویژگی های خاصی برخوردارند در برنامه حضور می‌یابند و در کنار مجری خوب برنامه یعنی سیدجواد رضویان قرار می‌گیرند و درباره مسائل مختلف در گفتگو می‌کنند.

احسانی ادامه داد: در این ایام سری دوم مستند «در امتداد غدیر» به روی آنتن خواهد رفت. «در امتداد غدیر» مجموعه مستندی است که زندگی وآداب و رسوم مسلمانان و شیعیان در اروپا را به تصویر می‌کشد.

وی همچنین از پخش دو برنامه جشن گونه در ماه مبارک رمضان از شبکه یک خبر داد و تصریح کرد: یکی از این برنامه‌ها به نام «شبهای شیدایی» نام دارد که با اجرای محمدرحمان نظام اسلامی از باغ موزه دفاع مقدس پخش می‌شود و برنامه دیگر «شهر خدا» نام دارد که این برنامه هم با اجرای عبدالله روا از برج میلاد به روی آنتن می‌رود.

مدیر شبکه یک درباره اینکه آیا شبکه برای زمان افطاری برنامه ای تدارک دیده است یا خیر اظهار داشت: برای زمان افطار امسال تصمیم گرفتیم که از قالب و فرمت سال گذشته فاصله بگیریم. با تدبیر معاونت سیما، قرار بر این شد که در ساعت افطار، برنامه های مشابه به لحاظ فرمت تعدیل بشوند و هر شبکه ای با شکل جدیدی به استقبال اذان مغرب و لحظات افطار برود. امسال ما اینگونه که مجری با چند مهمان در استودیو حضور داشته باشند را نخواهیم داشت ولی برای این لحظات مجموعه دیدنی و جذاب «حدیث سرو» را پخش خواهیم کرد.

احسانی افزود: یک سری برنامه هایی هم در ایام ماه مبارک رمضان پخش می‌شود که مخاطبان خاص خود را دارد مثلاً یک باکس تامینی کودک و نوجوان را در این ایام پیش بینی کردیم که در این باکس قرار است سریال خاطره انگیز «دنیای شیرین» به همراه یکسری انیمیشن پخش می‌شود که برای این قشر از جامعه جذاب خواهد بود. یک برنامه تامینی هم به نام خاطره روزهای پنج شنبه از شبکه یک پخش می‌شود که این برنامه مروری بر آرشیو برنامه های پخش شده شبکه است که به تناسب ماه مبارک رمضان پخش خواهد شد.

مدیر شبکه یک سیما تاکید کرد: رویکرد تمام این برنامه‌ها، برنامه های پرنشاط و مفرح است که در قالب های مختلفی پخش می‌شوند اما نکته ای که در تمام این برنامه‌ها لحاظ شده این است که ضمن اینکه لحظات معنوی ماه مبارک رمضان مورد توجه است یک نشاط و بهجت معنوی هم در محتوای برنامه‌ها وجود داشته باشد.

احسانی ادامه داد: برنامه های ویژه شبکه یک مثل برنامه سحرگاهی «ماه خدا» با اجرای مجری باسابقه حسن سلطانی در ماه رمضان به‌طور زنده پخش خواهد شد. همچنین برنامه «این شب‌ها» با موضوع جامعیت دین و با اجرای علی درستکار از جمله برنامه هایی است که در ماه رمضان حوالی ساعت ۲۳ پخش می‌شود. برنامه «درس هایی از قرآن» جناب حجت الاسلام قرائتی که مخاطبان بسیاری دارد نیز هر روز ساعت ۱۸ پخش خواهد شد.

وی افزود: در همه این برنامه‌ها سعی شده است که هم ابعاد محتوایی و مضمونی مورد توجه قرار بگیرد و هم جذابیت های بصری برای مخاطبان، که هموطنان در لحظات معنوی این ماه عزیر بهره کامل را ببرند.

مدیر شبکه یک همچنین افزود: در ماه مبارک رمضان تغییراتی در جدول پخش شبکه ایجاد شده که بر این اساس برنامه «صبح به خیر ایران»، «پایش» و «مناظره» تا پایان ماه مبارک، به‌طور موقت حذف می‌شود ولی به لحاظ مباحث مهم داخلی و خارجی، پخش برنامه «نگاه یک» همچنان شنبه‌ها در همان ساعت ۲۳ ادامه می‌یابد.

احسانی در پایان تصریح کرد: امیدوارم زحماتی را که همه همکاران در شبکه یک برای تولید برنامه هایی متناسب با ایام ماه مبارک رمضان کشیدند مورد رضایت و قبول مخاطبان عزیز شبکه قرار بگیرد.