به گزارش پارس به نقل از نسیم آشنایی با جریانات فکری و تشکیلاتی موجود در یک جامعه، بی شک می تواند به آینده پژوهی درباره آن جامعه کمک شایانی نماید چرا که همواره جریانات فکری در تعیین مسیر حرکت جامعه نقش به سزایی ایفا می کنند البته باید توجه داشت که کدام جریانها در بطن مردم زندگی کرده و دغدغه های جامعه خود را بیان می کنند. در این راستا شناخت افراد و شخصیت های مختلف به مثابه نماینده این جریانات فکری در جهت آشنایی با اصول آن جریان از اولویت ویژه ای برخوردار است. از طرفی شخصیت شناسی بخشی از پروژه خوانش تاریخ معاصر است و کمک می کند تا شبهات و غبارهای احتمالی حول شخصیت، اثبات یا نفی شود. کتاب حاضر هرچند مختصر گامی آغازین و ابتدایی است برای این دو مهم.
در این کتاب زندگی و سوابق علمی و مبارزاتی بزرگانی همچون شیخ فضل الله نوری، شهید آیت الله سید محمد حسین بهشتی، استاد شهید مرتضی مطهری، آیت الله خامنه ای (مقام معظم رهبری)، آیت الله العظمی محمدعلی اراکی(ره)، سرلشکر شهید محمدولی قرنی، حجت الاسلام والمسلمین علی ابوالحسنی (منذر)، شهید سید مرتضی آوینی، دکتر علی شریعتی و مهندس مهدی بازرگان مورد بررسی قرار گرفته است. به علاوه این که در این کتاب به شخصیت هایی پرداخته شده است که تاکنون کمتر کانون توجه بوده اند ازجمله شهید سپهبد قرنی، آیت الله اراکی.
دفتر اول کتاب «شخصیت شناسی تاریخ معاصر» در 222 صفحه، قطع رقعی، دورنگ، تیراژ 1500 نسخه و قیمت 7500 تومان از سوی دفتر نشر معارف به جامعه علمی و فرهنگی کشور عرضه شده است. دفتر نشر معارف پیش از این، از این استاد دانشگاه کتابهای «راز درخت سیب»، «امام خمینی(ره) مردی در انتهای افق»، «سرچشمه» (داستانی درباره شهید دکتر بهشتی) و «شوق استاد» (خاطراتی از استاد شهید مطهری) را پیش از این، از وی منتشر کرده است و به زودی سه کتاب «جستارهایی در تاریخ نگاری معاصر ایران» و «اصلاحات آمریکا در ایران» و «تاریخ و سیاست معاصر ایران» (دو جلد دوره پهلوی و دوره انقلاب اسلامی) را منتشر می نماید.