به گزارش پارس به نقل از مهر، عزت الله ضرغامی در این مراسم ضمن تقدیر از ستاد برگزاری اجلاس «پیرغلامان حسینی» در اهواز، سازمان ها و نهادهای حمایت کننده این رویداد فرهنگی - معنوی تصریح کرد: پیر غلامان اهل بیت چشمان ما هستند و به درستی که تجلیل از پیرغلامان تجلیل از خوبی هاست. زیرا آنها به حق خادم اهل بیت هستند که در مدح اهل بیت می خوانند و هنرمندی می کنند و به فرموده رهبر معظم انقلاب دل ها را وصل می کنند.

وی ادامه داد: شما موسپیدان که چشم و چراغ مایید، تربیت شده نسل به نسلی هستید که در دستگاه امام حسین (ع) بزرگ شده اید و به همین دلیل عرض ارادت من به شما که با کهولت سن و با سخت ترین شرایط به اینجا آمدید، امری لازم و ضروری است. شما مداحان، شناسنامه مایید و ملت ایران با شما عزیزان است که شناخته می شود. البته که رهبر معظم انقلاب عبارت های بسیار ارزشمند و بلندی را برای شما مداحین عزیز به کار برده اند که به قول ایشان و در یکی از تعبیرهایی که می فرمایند «شما مجاهدین فی سبیل الله هستید». ایشان در جایی دیگر فرمودند که وقتی مداح روی منبر مداحی می کند، مردم با تمام وجود از رهنمودهای مداح استفاده می کنند و این وظیفه خطیری است که شما مداحان به آن مشغول هستید که جای بسی سپاس و قدردانی دارد. ما امروز در کشوری حضور داریم که گرمابخش محافل معنوی آن شما هستید که من به سهم خودم از همه شما قدردانی می کنم. حضور من در این  مجلس به خاطر انس با شما و بهره گیری از معنویت است که امروز از محضر شما عزیزان از آن استفاده کردم.
رییس رسانه ملی با اشاره به برگزاری دوازدهمین اجلاس بین المللی «پیرغلامان حسینی» ضمن قرائت آیه ای از سوره «زخرف» توضیح داد: به نظر من در این روزگار که رسانه ها نقش بسیار با اهمیتی را ایفا می کنند، مداحان اهل بیت به عنوان یک رسانه مستقل و پرنفوذ نقش بسیار پررنگی دارند. به طوریکه جریان منقبت خوانی و مرثیه خوانی اهل بیت امروزه به عنوان یک رسانه تاثیرگذار و گسترده مطرح شده است. به قول فرمایش حضرت آیت الله موسوی جزایری نماینده محترم ولی فقیه در استان خوزستان، نام سید الشهدا مانند کشتی وسیعی است که هم سریع حرکت می کند و هم جای زیادی دارد.
ضرغامی در ادامه سخنان خود یادآور شد: در دهه محرم ما می بینیم که همه می آیند، استثنایی هم در این مورد وجود ندارد و اتفاقا خیلی ها به این مجالس آمدند و در این مجالس بود که متحول شدند. این راه، راه نورانی و پربرکتی است. بنابراین دستگاه امام حسین (ع) خوان گسترده ای است که همه در آن جمع می شوند و ما می بینیم همه جور آدمی در آن اشک می ریزد و متحول می شود. اگر مداحی همانطور که اشاره کردم رسانه ای مستقل است، مداحان نیز عزیزانی هستند که تاثیر زیادی در موقعیت بخشی و آگاهی مردم برای اینکه اصل دین را متوجه شوند، دارند. البته در آن موقع است که کسی نمی تواند مانند فرعون مردم را از راه راست منحرف کند.
بانیان فتنه حتی از روحانیون هم یارگیری کردند
وی با بیان اینکه در چند سال اخیر آگاهی مردم به مراتب بیشتر از گذشته شده است، ادامه داد: اصولا بسیاری هستند که سعی در ایجاد فتنه میان مردم دارند، اما مطمئن باشید در فتنه اگر همه نگاهها به سمت رهبری عادل باشد، هیچ مشکلی پیش نمی آید. ما فتنه های بسیار بزرگی را در کشورهای منطقه دیده ایم که چقدر ضایعات و تلفات ایجاد کردند. در کشور ما هم دشمن می خواست فتنه ایجاد کند و هر گونه یارگیری کرد تا در این فتنه موفق باشد و اتفاقا آدم هایی که ما از آنها توقع نداشتیم، آمدند در این فتنه حضور پیدا کردند. حتی از روحانیون نیز یارگیری کردند و و آن‌ها در زمین دشمن بازی کردند که حتی مقام معظم رهبری فرمودند اقلا راه خود را با دشمن جدا کنید و با آنها مرزبندی داشته باشید.
رییس سازمان صدا و سیما تصریح کرد: بعضی ها می گویند فتنه تمام شده و دیگر وقت آن رسیده که بروید باهم روبوسی کنید و ماجرا را تمام کنید، اما مگر ماهیت فتنه شخصی است که بخواهیم به این شکل با آن برخورد کنیم؟ فتنه باعث شد خیلی ها به مواردی اعتراف کنند. البته بعضی هم در مقاطعی جار و جنجال ایجاد کردند که حقوق بشر از بین رفت و این حرفها را به وسط کشیدند.
ضرغامی افزود: در سفری که طی روزهای گذشته به کشور آذربایجان داشتم، وزیر ارتباطات این کشور به من می گفت هر وقت می خواهیم فضای مجازی را مدیریت کنیم از آن سوی مرزها به قدری تبیلغات سوء انجام می دهند که دیگر ما جرات نمی کنیم کاری را انجام دهیم. من از وی سوال کردم در همین فضایی که به آن اشاره می کنید، آیا می توانید برنامه های دینی را در کنار آزادی های دیگر به راحتی وارد ماجرا کنید؟ آیا اصولا به شما اجازه این کار را می دهند؟ شما مطمئن باشید به محض اینکه یک جریان پاک شروع به آگاهی بخشی می کند این فضا سریعا مسدود می شود و اینجا سایت ها و تصاویر مبتذل هستند که به راحتی قابل دسترس هستند.
فضای مجازی با حمایت غرب و آمریکا بود که داعش را داعش کرد
ریس رسانه ملی متذکر شد: امروزه همین فضای مجازی با حمایت غرب و آمریکا بود که داعش را داعش کرد. امروزه ما می بینم که وحشیانه ترین جنایت های این گروه تروریستی که تا به حال نمونه های آن را ندیده بودیم، به راحتی در فضای مجازی منتشر می شوند. این فضا را چه کسی ایجاد کرده است؟ این فضا را آمریکا و غرب به راحتی در اختیار گروه داعش قرار داده اند و این ائتلاف دروغینی هم که اخیرا برای سرکوب گروههای تروریستی ایجاد شده، فضای کاملا دروغینی است که در همین چند روز نه تنها کاری نکرد بلکه تمام تلاش خود را به کار گمارده که از نیروها برای ساقط کردن سوریه استفاده کند.
وی در بخش دیگری از صحبتهای خود یادآور شد: در زمان فتنه وزیر امور خارجه آمریکا رسما اعلام کرد که می خواهد تغییراتی را انجام دهد. او فکر می کرد با این اتفاقات انقلاب اسلامی ایران ساقط می شود اما آن‌ها به هیچ عنوان نتوانستند به اهداف خود دست پیدا کنند. چرا این اتفاق نیفتاد و آنها نا امید شدند؟ به نظر من اینها به خاطر بصیرتی بود که مردم پیدا کردند. در این میان هم پیرغلامان اهل بیت به عنوان انسان های مطلع روزگار، خود نیز نقش بسیار تعیین کننده ای داشتند و ما می بینیم که در جریان های اتفاق افتاده از همه یارگیری کردند اما از مداحان نتوانستند یارگیری کنند. چراکه شما عزیزان یک عمر برای حضرت سید الشهدا زحمت کشیدید، روضه خواندید و دلتان را با امام حسین (ع) پیوند دادید. آیا کسی که وجودش را در اختیار این راه قرار داده، می تواند فریب بخورد؟ چنین رویکردی به اعتقاد من نشان دهنده عظمت کار شماست.
ضرغامی با تجلیل از کسانی که در خارج از کشور نیز برای خاندان اهل بیت احترام ویژه ای قائل هستند، توضیح داد: من در شب عید سعید غدیر خم در حسینیه ای در باکو شاهد اجرای مجلسی در منقبت حضرت علی (ع) بودم که واقعا برایم جذاب بود. در این مجلس آنچنان جمعیتی حضور داشت که من به سختی توانستم داخل مجلس شوم و این برایم جالب بود که در کشوری که 70 سال کمونیسم تلاش کرد دین را از بین ببرد، مردم به ویژه جوانان در این مجلس حضور پیدا می کنند.
رییس سازمان صدا و سیما خطاب به پیرغلامان حسینی تصریح کرد: این شمایید که پرچم ارادت به امام حسین (غ) را برافراشته نگاه داشته اید. شما به ما درس استقامت دادید. امروز همه می دانند چیزی که برای شکست دادن تثبیت شده، مقاومت است. این موضوع را فقط ما نمی گوییم بلکه همه دنیا حتی محافظه کارها هم می گویند. اینجاست که شما مداحان به ما درس مقاومت می دهید که برگرفته از تعالیم حضرت سید الشهدا و واقعه کربلاست.
مجالس روضه بهترین تشکیلات برای تفهیم مقاومت
وی افزود: بهترین تشکیلات برای تفهیم درست مقاومت و ایستادگی، مجالس روضه امام حسین (ع) است و این شما مداحان هستید که به فرموده رهبر معظم انقلاب با انتخاب اشعار خوب و پرمحتوا مردم را هدایت می کنید. مطمئن باشید کسی که در این مجالس عزا می آید، دل در گروی خارجی نمی گذارد و هرگز اسیر توطئه ها نخواهد شد.  
دوازدهمین اجلاس بین المللی «پیرغلامان حسینی» در حالی به کار خود پایان داد که هنوز گزینه میزبانی دوره بعدی معرفی نشده و این در حالی است که طبق شنیده ها 2 استان لرستان و فارس از مدت ها پیش برای برگزاری دوره سیزدهم، اعلام آمادگی کرده‌اند.