به گزارش پارس به نقل از مهر، حجت السلام احمد سالک بعد از ظهر پنجشنبه در نشست اعضای کمیسیون با شورای فرهنگ عمومی استان گلستان گفت: در لایحه دولت بودجه فرهنگی نسبت به سال 92، 17 هزار میلیارد کاهش داشته، این مبلغ علاوه بر بودجه ای است که در جدول حمایتی ما بوده و اکنون حذف شده. در این جدول برای کانون های خودجوش مردمی اعتباراتی در نظر گرفته شده بود که یک نماینده پیشنهاد حذفش را داد و بیش از 700 میلیارد آن حذف شد.

وی بیان کرد: این درحالی است که 300 دستگاه در کشور از ما تامین اعتبار می خواهند و ما سابقا آن را از همین جدول حمایتی پرداخت می کردیم و امروز دست خالی مانده ایم، مقابل آنها خجالت زده شده ایم. تنها راه حلی که داشته ایم برگزاری جلسه ای با سخنگوی دولت بوده که بودجه سال 94 را ببندیدم. در همین جا از مسئولین و دستگاه ها و نهادهای مختلف می خواهیم بودجه مورد نیازشان را از طریق نمایندگان به کمیسیون اعلام کنند تا سال آینده شرایط بهتری محیا شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: اقدام دیگر ما پیشنهادی بود که به کمیسیون بودجه دادیم تا برای بحث فرهنگی و تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری بودجه امسال ما تامین شود که کمیسیون بودجه نیز پذیرفت و اولین جلسه مشترک دو کمیسیون یکشنبه همین هفته با حضور تمامی ممسئولان فرهنگی سراسر کشور برگزار می شود.

وی درباره مسائل فرهنگی و بستر سازی درابن باره گفت: مسئله مسجد و نماز رکن اصلی فرهنگ سازی هستند. در این زمینه فرهنگ سازی قوی ای نشده پایه های نماز در بین جوانان سست است که باید به طور جدی بر روی آن آسیب شناسی و عوامل آن شناسایی شود. طبق آمار حدود 65 هزار مسجد در سطح کشور وجود دارد در صورتی که نیمی از آنها روحانی ندارند. همچنین به دلیل شهرک هایی که در اطراف شهرها ساخته شده 40 هزار مسجد باید بسازیم.

حجت السلام احمد سالک درباره تهاجم فرهنگی بیان کرد: تهاجم فرهنگی، نبردی سیاسی نیست که با تغییر حاکمیت ها پایان یابد. این نبردی فرهنگی ،جنگ نرم، جنگ روانی است که به دنبال دست یابی  و تاثیر گذاری بر ذهن آحاد جامعه با تکیه بر رشد ابزارهای تکنولوژی در فضای مجازی است. بیش از سه هزار ماهواره و صدها سایت و اینترنت از راه های مختلف اسلام ناب ما را هدف گیری کرده اند. این پدیده نوظهوری است که در مقابل قدرت ها شکل گرفته است. آیا در استان مرجعی برای رصد رسانه های بیگانه هست تا در مقابلش جوانان ما هم سایت هایی را راه اندازی و فرهنگ سازی کنند؟

وی ادامه داد: سیاسیت دوم کمیسیون تقویت زیر ساخت های فرهنگی کشور است. یکی از زیر ساخت های اصلی حوزه های علمیه ما هستند. یکی از اقدامات ما در کمیسیون فرهنگی  بررسی قانون حجاب و عفاف بوده که به تناقضاتی رسیدیم. بعنوان مثال کسی که مسئول حجاب و عفاف در دستگاهی هست برداشت درستی از این قانون نداشت. با این وضعیت آیا می شود در مسائل فرهنگی قدم گذاشت؟ بنده اعلام می کنم ما دررابطه با مسایل فرهنگی کمبود قانون نداریم اما خلاء قانونی داریم.

سالک بیان کرد: آسیب های اجتماعی با 40 محور در کشور مطرح است و یکی از آنها طلاق است در استان شما سه هزارو صدو سیزده طلاق در سال 92 داشتید شورای فرهنگ عمومی استان شما برای این آسیب بزرگ چه اندیشیده اید؟ آسیب پول شویی، مواد مخدر و چه برنامه ای دارید؟ باید آسیب ها را شناسایی کرد عوامل بروز آن را بررسی کرد و علت یابی کرد. بعد راه های مقابله با آن را بر اساس دین و شریعت و اخلاق اسلامی تبیین کرد. این مسئله نیازمند عزم ملی است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در بازدیدی که به مازندران داشتیم دیدیم سواحل را بخش خصوصی در دست گرفته و سپاه مسئول شده. در استان گلستان هم می شود بخش خصوصی وارد شود و کار را به دست بگیرد. البته کنار دریای خزر مصیبتی داریم که هر کوچه و نقطه مال یکی از ارگان ها است، آنها دیوار کشیده اند و مردم نمی توانند از محوطه استفاده کنند. استان مازندران و گلستان باید فکری برای باز کردن این درها بکنند. کنار ساحل ملک اختصاصی کسی نیست و برای مردم است.

وی تصریح کرد: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی دو قطب قدرتمند در جهان وجود داشت. یکی قطب شرق با فرهنگ مارکسیستی و دیگری آمریکا با فرهنگ سرمایه داری وابسته و تسخیر ملت ها وجود داشت. اما بعد از پیروزی انقلاب،  قطبی به نام اسلام ناب محمدی با شعار نه شرقی و نه غربی؛ جمهوری اسلامی شکل گرفت فرهنگ اسلامی با سرعت گسترش پیدا کرد.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس خاطرنشان کرد: بنا به گفته مقام معظم رهبری تعمیق در معارف دین و ارتقاء فهم سیاسی باید اولویت ما قرار گیرد. اگر امروز ملت آمریکا، اروپا آسیای شرقی و جنوبی به دفاع از کودکان غزه بسیج شده اند و نفرت خود را نسبت به اسرائیل بی پروا اعلام می کنند، این برگرفته از قطب اسلام و انقلاب اسلامی است. 35 سال فریاد مرگ بر آمریکا سر داده ایم و اسرائیل را به رسمیت نشناخته ایم این موج در جهان فرهنگ سازی کرده است.

وی ادامه داد: نکته دوم اینکه ما مایوس نیستیم بخاطر اسلام و قرآن خون می دهیم در فتنه 88 و 78  در جنگ تحمیلی و مسائل مختلف دیدیم که مردم حضور پرقدرتی در صحنه داشتند.

وی اظهار کرد: امروز آمریکا به دنبال ساخت اسرائیلی دیگر است و به این نتیجه رسیده اند که اسرائیل غاصب رو به انحلال است و باید محو شود. باید اسرائیل دیگری در منطقه داشته باشند که گروه داعش را ساختند.

سالک بیان کرد: پیشنهاد بنده به شورای فرهنگ عمومی استان این است که کمیته ای تشکیل شود و  برنامه ششم توسعه را با زیرساخت فرهنگی  تدوین کنند. تا اهداف و برنامه های خود را بدانید و طبق آن پیش روید. سیاست سوم ما تقویت مراکز فرهنگی پژوهشی است در آمریکا 165مرکز تحقیقی پژوهشی به اوباما مشاوره می دهد. ما مبنا را بر تقویت مراکز تحیق و پژوهش دینی گذاشته ایم. ما با پدیده نو ظهوری در حال دست و پنجه نرم کردن هستیم 15 کشور همسایه ما را الگوی خود قرار داده اند پس باید با عزم جدی در این راه قدم بگذاریم و فرهنگ ناب اسلامی را بر استان و کشور حاکم سازیم.