پایگاه خبری تحلیلی « پارس» - هادی شریفی نویسنده جوانی است که در حوزه ادبیات مذهبی و تاریخ اسلام فعالیت می کند. از وی امسال دو کتاب در نمایشگاه کتاب تهران عرضه شده است، " خون نوشت" و " غنچه یاس کبود" و نکته بارز آن روضه گونه بودن نوشتار و ارجاع فضایل اهل بیت (ع) به منابع اهل سنت است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی « پارس» ، " خون نوشت" که هم اکنون به چاپ دوم رسیده است، شامل ۷۳ بخش با نام « قطره» است و به گفته نویسنده، راوی در هر صحنه از واقعه عاشورا کنار شخصیت ها و قهرمانان، قصه هایی را از نگاه خودش می بیند و روایت می کند.

booksharif

در قسمتی از این کتاب درباره حوادث پس از کربلا خطاب به حضرت زینب (س) آمده است: اکنون سخت ترین مرحله رسالتت آغاز شده است و چاره ای نداری جز اینکه با تن های بی سر و به سم اسب لگدمال شده به دستور عمرسعد وداع کنی. لازم نیست صورتش را ببینی تا بشناسی اش؛ هرکجا که حسین (ع) باشد احساسش می کنی! در آغوشش می گیری. « اللهمّ تَقَبَّلْ مِنّا هذا قَلیلَ الْقُرْبانَ؛ خدایا! این قربانی اندک را از ما بپذیر» .

« حسینِ من، حسینِ من، حسینِ من… » . هنوز باورت نمی شود و کسی نیست تو را از این کابوس که دیگر حسین نیست بیدارت کند. هنوز باورت نمی شود… !

« خون‏ نوشت» هادی شریفی را از دو منظر « محتوا» و « شکل» می توان بررسی کرد. نخستین رویکرد به « خون‏ نوشت» هادی شریفی از منظر محتوا؛ تقسیم روایت واقعه کربلا به هفتاد و دو « قطره» (بخش) است؛ که هفتاد و دو تن از یاران امام حسین علیه السّلام را در ذهن تداعی می کند. به بیان دیگر؛ شریفی در روایت « خون‎ نوشت» از این ظرفیت تفکیک روایت خطی، استفاده کرده و تقارنی بین موضوع واقعه و تعداد یاران امام ایجاد کرده است.

ذکر این نکته در اینجا ضروری است که خون‎ نوشت؛ هفتاد و سه قطره دارد؛ اما بخش پایانی که نام « غنچه انتظار» را بر تارک دارد؛ بیشتر مناجات نامه ای است با صاحب عصر (عجّل الله تعالی فرجه الشریف) این تقارن چند تفسیر متعدد را در برخورد مخاطب با متن ایجاد می کند.

" غنچه یاس کبود" شرحی رمان گونه از زندگی امام حسن (ع)

همچنین هادی شریفی تازه ترین اثر داستانی خود را با موضوع زندگی امام حسن مجتبی (ع) در قالب کتاب « غنچه یاس کبود» با ویرایش سید مهدی شجاعی منتشر کرده است.


این اثر از داستان ازدواج حضرت علی (ع) با حضرت فاطمه (س) شروع می شود و در ادامه با ماجرای ولادت امام حسن (ع) ادامه پیدا می کند و در ادامه با روایت ماجراهای تاریخی مانند غدیر خم، رحلت پیامبر اکرم (ص) ، حضرت فاطمه (س) و شهادت حضرت علی (ع) ادامه پیدا می کند و در فصول پایانی نیز به شرح صلح امام حسن (ع) با معاویه و شهادت امام حسن (ع) می پردازد.

شریفی در این کتاب در کنار بهره مندی از شیوه بیان من راوی برای بیان داستان خود و در کنار استفاده از نثری موزون، با توانمندی، احادیث و روایات و نقل های ارائه شده در منابع دینی و تاریخی درباره زندگی ائمه را در خدمت متن داستانی کتاب درآورده است و همین مساله منجر به این شده که داستان این کتاب با وجود اینکه روایت تاریخی شنیده شده ای دارد، برای مخاطب بسیار خواندنی شده و نگاه تازه ای به این بخش از تاریخ اسلام را در دید مخاطبان ایجاد کند.

شریفی برای روایت تاریخی خود در این کتاب مخاطبش را به بیش از ۷۵ اثر دینی و تاریخی در این زمینه ارجاع داده است که در آنها منابع روایی اهل سنت نیز به چشم می خورد و از ویژگی های این کتاب می توان ارجاع احادیث پیرامون فضایل اهل بیت (ع) را به کتب اهل سنت دانست.

این کتابها را می توان در نمایشگاه کتاب از غرفه انتشارات " کتاب نیستان" در راهرو ۲۳، غرفه ۲۹ تهیه کرد.

گفتنی است سید مهدی شجاعی پرتیراژ ترین نویسنده ایران و مدیرعامل انتشارات نیستان نیز روزهای شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۸ در همین غرفه حضور خواهد داشت.