چطور از نزدیکترین شهر ترکیه به سایر شهرهای محبوبش برویم؟

وان یکی از شهرهای توریستی ترکیه واقع در شرق این کشور است که به دلیل داشتن مرز مشترک، فاصله زیادی با شهرهای مرزی شمال غربی ایران ندارد. از این جهت تعداد قابل توجهی از ایرانیان وان را در برنامه سفر خود قرار می‌دهند. معمولا تور وان جزو تورهای پرطرفدار ترکیه برای ایرانیان است. ممکن است تصمیم بگیرید به صورت زمینی به وان سفر کنید و بعد از آنجا به سایر شهرهای ترکیه سفر کنید یا برعکس، از شهرهای دیگر بخواهید به وان بیایید و بعد از بازدیدتان از این شهر تاریخی، به ایران بازگردید. خلاصه ماجرا اینکه ما در لست سکند قصد داریم فاصله وان با دیگر شهرهای ایران و برخی از شهرهای مهم‌ ترکیه را مشخص کنیم و درباره جابه‌جایی بین این شهرها اطلاعاتی را در اختیارتان بگذاریم که اگر قصد جابه‌جایی بین این شهرها را داشتید، به راحتی بتوانید این کار را انجام دهید..

فاصله وان از ایران

وان یکی از شهرهای ترکیه است که به دلیل فاصله نه چندان طولانی با ایران، جاذبه‌های گردشگری فراوان و... مورد استقبال گردشگران قرار گرفته است. گردشگرانی که تمایل دارند از مرزهای زمینی ایران به وان سفر کنند، با سه انتخاب مواجه هستند: سفر با خودرو شخصی، استفاده از قطار و اتوبوس. انتخاب هر کدام از این موارد، مزایا و معایب خودش را دارد و مدت زمان سفر با توجه به انتخاب هر وسیله نقلیه‌ای فرق می‌کند. در ادامه با شناختی که از مسیرها پیدا می‌کنید. البته به مسافت‌های زیر بازرسی‌ها هم باید اضافه کرد. با ماشین شخصی بازرسی چندان طولانی نیست امّا با اتوبوس و مخصوصا قطار، بازرسی در مرز ممکن است ساعت‌ها به طول بینجامد. 

اگر قصدتان استفاده از تور وان باشد که مسیر مشخص است، امّا اگر خواستید از ماشین شخصی استفاده کنید، انتخاب‌های متعددی دارید؛ مثلا هم می‌توانید با خودرو شخصی از مرز خارج شوید و تا وان بروید، هم اینکه با ماشین تا مرز بروید و از آنجا با استفاده از ون‌های موجود در مرز، مسیر را تا وان ادامه دهید، این راه ارزانترین روش سفر به وان از ایران هم محسوب می‌شود. در ادامه، دقیق‌تر با فاصله وان تا شهرهای مختلف آشنا می‌شوید. 

تور زمینی وان اتوبوس انتخاب بسیاری از مسافران وان

فاصله تبریز تا وان ترکیه

کسانی که از شهر تبریز خواهان سفر زمینی به وان ترکیه هستند از دو مرز رازی و بازرگان می‌توانند مسیر خود را ادامه دهند که فاصله و مدت زمان هر کدام به صورت زیر است:

فاصله تبریز تا وان از مرز رازی حدود 330 کیلومتر است که این مسافت با خودرو شخصی حدود 4 ساعت و 30 دقیقه زمان می‌برد و پرترددترین مرز برای سفر به وان است.

فاصله تبریز تا وان از مرز بازرگان حدود 490 کیلومتر است که این مسافت با خودرو شخصی حدود  7 ساعت و 30 دقیقه زمان می‌برد. 

در ادامه به صورت دقیق‌تر فاصله وان تا مرزهای ایران را توضیح داده‌ایم.

فاصله وان تا مرز رازی - کاپیکوی

گذرگاه مزری رازی واقع در شهرستان خویِ آذربایجان غربی پرتردد‌ ترین مرز ایران برای سفر به وان و به طور کلی ترکیه است؛ علت آن مسافت کمتر مرز رازی نسبت به دو مرز سرو و بازرگان است. زیرا فاصله مرز رازی تا شهر وان ترکیه حدود 100 کیلومتر است که طی کردن این مسیر با خودرو شخصی نزدیک به 1 ساعت و 30 دقیقه زمان می‌برد. مرز رازی بر خلاف دو مرز سرو و بازرگان محدودیت تردد دارد و فقط از ساعت 9:00 صبح تا 17:00 ظهر مسافران امکان عبور از آن را دارند.

فاصله وان تا مرز بازرگان - گوربولاغ

گذرگاه مرزی بازرگان یکی از مرزهای اصلی ایران به ترکیه محسوب می‌شود که محل تردد ترانزیت‌ها نیز هست. فاصله مرز بازرگان تا وان ترکیهحدود 200 کیلومتر است که طی کردن این مسیر باخودرو شخصی 3 ساعت و 30 دقیقه زمان می‌برد. مرز بازرگان در شهرستان ماکو واقع شده است. مرز بازرگان همانند مرز سرو محدویت زمانی برای تردد ندارد و به صورت 24 ساعته امکان تردد در آن وجود دارد.

فاصله ارومیه تا وان ترکیه

علاوه بر تبریز، از ارومیه هم می‌توان به عنوان گذرگاهی برای ورود به وان استفاده کرد؛ چه زمینی بخواهید به ارومیه سفر کنید و از ساکنین آن منطقه باشید یا از شهرهای دیگر ایران با هواپیما بخواهید به فرودگاه ارومیه بیایید و از آنجا به وان بروید. مرزی که در ارومیه هست، مرز سرو - اسندره است.فاصله ارومیه تا وان از مرز سرو حدود 283 کیلومتر است که این مسافت با خودرو شخصی حدود 4 ساعت زمان می‌برد. 

  •  

فاصله وان تا مرز سرو - اسندره

سِرو (Serow) یکی دیگر از شهرهای مرزی ایران است که در شهرستان ارومیه واقع شده. از مرز سِرو تا شهر وان ترکیه با خودرو شخصی، مسافت حدودی 290 کیلومتری وجود دارد که طی کردن این مسیر دست کم 4 ساعت زمان می‌برد. مرز سرو محدویت زمانی ندارد و امکان تردد 24 ساعته در آن وجود دارد.

فاصله تهران تا وان ترکیه

با وجود اینکه برای سفر از تهران به وان ترکیه مرزهای مختلفی (بازرگان، سرو و رازی) وجود دارد، با این حال یکی از سوالات پرتکرار گردشگران این است که فاصله تهران تا وان چقدر است؟ پاسخ این است که فاصله تهران تا وان از مرز زمینی (رازی) حدود 958 کیلومتر است و این مسافت بدون احتساب زمان توقف، 11 ساعت و 30 دقیقه است؛ به طور دقیق‌تر فاصله تهران تا تبریز با خودرو شخصی حدود 7 ساعت است، از تبریز تا مرز رازی 3 ساعت و از مرز رازی تا شهر وان هم یک مسیر 100 کیلومتری وجود دارد که حدود 90 دقیقه زمان می‌برد. بنابراین مجموعا فاصله تهران تا وان با در نظر گرفتن کوتاه‌ترین مسیر (مرز رازی) حدود 11 ساعت و 30 دقیقه است.

 حالا اگر تصمیم بگیرید از قطار به عنوان وسیله نقلیه تا وان استفاده کنید، مسیر ریلی تهران به وان تقریبا 334 کیلومتر است که طی این مسیر تا وان حدود 20 تا 22 ساعت زمان میبرد؛ به طور حدودی 13 ساعت مسیر تهران به تبریز طول می‌کشد و حدود 7 ساعت هم مسیر تبریز به شهر وان. بنابراین اگر به جای تهران، تبریز را به عنوان مبدأ انتخاب کنید، مسیری حدودا 7 ساعته را در انتظار خواهید داشت

فاصله تهران تا وان lastsecond.ir فاصله تهران تا وان ترکیه

فاصله وان تا استانبول

وان یکی از شهرهای شرقی ترکیه است که فاصله زیادی با شهر استانبول (واقع در غرب ترکیه) دارد. کسانی که با خودروی شخصی‌شان تمایل به سپری کردن این مسیر را دارند، برای رسیدن به استانبول دست کم به 18 الی 19 ساعت رانندگی بی‌وقفه نیاز دارند. البته از راه پرواز داخلی ترکیه این زمان به 2 ساعت و 10 دقیقه کاهش می‌یابد. 

فاصله وان تا آنتالیا

آنتالیا از شهرهای توریستی ترکیه واقع در جنوب غربی ترکیه است که فاصله نسبتا زیادی با شهر وان دارد؛ زیرا طی کردن فاصله وان تا آنتالیا با خودرو شخصی حدود 18 ساعت زمان می‌برد و مسافران دست کم نیاز به پیمایش یک مسیر 1488 کیلومتری دارند. هرچند مسافت وان تا آنتالیا را مسافران معمولا با پروازهای داخلی ترکیه که حدود 2 ساعت و 10 دقیقه است، طی می‌کنند.

فاصله وان تا ازمیر

یکی از غربی‌ترین شهرهای ترکیه است و فاصله وان تا ازمیر بیشتر از سایر شهرهای محبوب ترکیه است؛ چرا که برای رسیدن به ازمیر از مبدا شهر وان، حداقل به 20 ساعت رانندگی و پیمودن یک مسیر 1770 کیلومتری نیاز است. پروازهای میان وان تا ازمیر حدود 2 ساعت و 30 دقیقه زمان می‌برد.

فاصله وان تا آنکارا

فاصله وان تا آنکارا نسبت به دیگر شهرهای ازمیر و استانبول کمتر است، با طی کردن یک مسافت 1242 کیلومتری که دست کم 15 ساعت طول می‌کشد، به آنکارا می‌رسید. پروازهای داخلی وان تا آنکارا هم به طور تقریبی 1 ساعت و 45 دقیقه طول می‌کشند.

فاصله وان تا ترابزون

ترابزون یکی دیگر از شهرهای ساحلی و توریستی ترکیه است که در شمال شرقی کشور واقع شده. فاصله وان تا ترابزون با خودرو شخصی بسته به مسیر انتخابی بین 636 تا 690 کیلومتر طول می‌کشد که مدت زمان طی کردن این فاصله هم حدودا بین 8 ساعت 45 دقیقه محاسبه می‌شود.

دریاچه وان فاصله وان با دیگر شهرهای ترکیه

سخن آخر

در این مطلب فاصله شهر و مرزهای مختلف ایران تا وان ترکیه و فاصله وان با دیگر شهرهای ترکیه گفته شد. با شناخت فاصله وان با دیگر شهرها، می‌توانیم سفر بهتری را برنامه‌ریزی کنیم و استفاده بیشتری از زمانمان ببریم.

در نهایت اگر شما‌ هم قصد سفر به وان را دارید با خواندن راهنمای سفر به وان ترکیه می‌توانید اطلاعات دقیق‌تری درباره جاذبه و اطلاعات مهم دیگر این شهر به دست آورید. همچنین با خواندن سفرنامه‌های وان، تجربیات سایر مسافران که با روش‌های مختلف به وان سفر کرده‌اند در اختیارتان قرار می‌گیرد.