بازدید اعضای شورای شهر از پروژه تونل شهدای غزه؛

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 317853

  جمعی از اعضای شورای شهر تهران طی بازدیدی از پروژه تونل شهدای غزه در امتداد بزرگراه شهید حکیم در جریان پیشرفت فیزیکی این پروژه که قرار است در دهه فجر بهره برداری شود، قرار گرفتند.

  به گزارش حوزه شهری پارس نیوز، در این بازدید که با حضور مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران و اقبال شاکری، عبدالحسین مختاباد، حجت‌الاسلام عبدالمقیم ناصحی و پرویز سروری انجام گرفت، مجید صالحی مدیر پروژه تونل شهدای غزه درباره این پروژه توضیح داد و گفت: پیش از این بزرگراه شهید حکیم تا آزادگان ساخته شده بود که اکنون احداث بقیه این مسیر در قالب سه پروژه مجزا دنبال می‌شود؛ به این ترتیب احداث 700 متر از ادامه بزرگراه حکیم و یک‌هزار و 80 متر مسیر تونلی به‌عهده یک پیمانکار است که اکنون با 95 درصد پیشرفت فیزیکی، حدود 4 درصد از برنامه زمان بندی عقب است.

  به‌گفته وی عقب ماندگی پروژه مربوط به نصب تأسیسات الکترونیکی و مکانیکی است که با تزریق منابع مالی قطعاً ظرف دو تا سه ماه آینده انجام خواهد شد.

  صالحی با بیان اینکه این تونل به‌صورت دوقلو طراحی شده است، یادآور شد: با احتساب رمپ‌های شرقی و غربی مجموعاً 2300 متر کار تونل سازی انجام شده است.

  مدیر پروژه تونل شهدای غزه خاطرنشان کرد: سطح مقطع حفاری این تونل 186 مترمربع بوده و شامل 3.5 متر است. ضمن اینکه در 4 نقطه اتصال بین تونل‌های دوقلو به‌صورت ماشین‌رو برقرار شده تا در مواقع اضطرار مورد استفاده قرار گیرد.

  صالحی در ادامه از پیش‌بینی نصب 34 جت‌فن، 2 سنسور تشخیص سیلاب، 4 سنسور دما، یک سیستم اعلام حریق و یک نیروگاه یک و نیم مگاواتی برق خبر داد و گفت: علاوه بر این تجربه تونل نیایش مبنی بر نصب بلندگوهای پیام رسانی در این پروژه نیز پیاده شده است.

  وی با اعلام اینکه بیشینه میزان حفاری روزانه در تونل شهدای غزه 9هزار و 300 کیلومتر بوده است، افزود: این میزان نسبت به تونل نیایش 33 درصد افزایش داشته است.

  به‌گفته مدیر پروژه تونل شهدای غزه در مسیر آبروی طراحی شده در حاشیه تونل نیز شیارهایی پیش‌بینی شده تا آب از این طریق وارد مسیر شود و به‌وسیله سیستم زه‌کش از تونل خارج شود.

  به گزارش تسنیم، علی امام مدیرعامل سازمان مهندسی و عمران شهر تهران نیز که به‌عنوان کارفرما در این بازدید اعضای شورای شهر را همراهی می‌کرد با اشاره به آب‌بندی کل مقطع تونل و طراحی سیستم هدایت آب‌های سطحی، اظهار کرد: در این پروژه از تجربیات تونل نیایش به‌خوبی استفاده شد و با ابتکاراتی لایه آب‌بند تونل پشت شبکه آرماتور اجرا شد.

  وی با بیان اینکه منطقه 22 با توجه به جدید بودن در زمینه سیستم جمع‌آوری آب‌های سطحی عقب است، افزود: رویکرد شهرداری طی سال‌های اخیر بر استفاده از روان‌آب‌ها متمرکز بوده ودر منطقه 22 نیز شبکه جمع‌آوری آب‌های سطحی به این صورت طراحی شده است که آب‌های ارتفاعات بالادست بزرگراه شهید همت و شهید خرازی را جمع‌آوری و به‌سمت دریاچه چیتگر هدایت می‌کند، این درحالی است که پیش از این روان‌آب‌ها تبخیر می‌شدند و یا به داخل زمین نفوذ می‌کردند.

  امام درباره تقسیم کار در پروژه ساخت امتداد بزرگراه حکیم، توضیح داد: سه و نیم کیلومتر از طول بزرگراه در شرق تونل به‌عهده پیمانکار دیگری است و پس از تونل نیز مسیر بزرگراه حکیم به‌طول 9 کیلومتر ادامه می‌یابد که در نهایت به تقاطع کاروانسراسنگی یک و دو متصل می‌شود.

  به‌گفته وی پل‌های کاروانسراسنگی نیز 95 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که همزمان با ادامه بزرگراه حکیم در ایام دهه فجر افتتاح خواهد شد و به این ترتیب به مهمترین دروازه ورودی پایتخت تبدیل می‌شوند.

  به گزارش تسنیم، پس از ارائه گزارش کارفرما و مدیر پروژه حجت‌الاسلام و المسلمین ناصحی درباره صرفه اقتصادی استفاده از تونل به‌جای مسیر بزرگراهی سؤالاتی را مطرح کرد و این پروژه را با امتداد بزرگراه آزادگان مقایسه کرد که شهرداری تهران در جریان ساخت آن تعداد زیادی درخت سوزنی‌برگ را از بین برد.

  علی امام در پاسخ به این سؤال توضیح داد: هزینه ساخت این تونل، 320 میلیارد تومان است اما با توجه به اهمیت حفاظت از جنگل چیتگر قطعاً گزینه مناسب تونل سازی و عبور از زیر درختان بوده است.

  وی با اشاره به روبار 12متری تونل شهدای غزه یادآور شد: با توجه به اهمیت حفظ درختان تونل به‌اندازه کافی در عمق طراحی شده تا آسیبی به ریشه درختان وارد نشود.

  امام درباره نابودی درختان در مسیر بزرگراه آزادگان نیز یادآور شد: قطعاً درختانی که در رفوژ و حاشیه بزرگراه قرار دارند از نظر اهمیت با یک پارک جنگلی حفاظت شده قابل قیاس نیستند، ضمن اینکه شهرداری تهران در بسیاری از پروژه‌های بزرگراهی تجربه جابه‌جایی درختان را نیز دارد.

  *بزرگراه‌سازی حریف ترافیک تهران نمی‌شود

  مدیرعامل سازمان مهندسی و عمران شهر تهران در پاسخ به سؤال دیگر ناصحی درباره ایجاد قیف ترافیکی احتمالی در تقاطع کاروانسراسنگی در ادامه بزرگراه حکیم، گفت: قطعاً افتتاح امتداد بزرگراه حکیم تا حدی گشایش ترافیکی به‌دنبال دارد اما از آنجا که روز به روز بر تعداد خودروهای مسیر تهران کرج اضافه می‌شود نمی‌توان با بزرگراه‌سازی حریف ترافیک پایتخت شد. این ترافیک سال‌هاست که وجود دارد و بخشی از راه علاج آن توسعه حمل و نقل عمومی است که در برنامه پنج‌ساله شهرداری تهران نیز در اولویت قرار گرفته است.

  به گزارش تسنیم، عبدالحسین مختاباد دیگر عضو شورای شهر تهران بود که درباره وضعیت دریاچه چیتگر و مشکلات احتمالی زیست‌محیطی این پروژه در آینده صحبت کرد که امام در پاسخ به او توضیح داد: منبع تأمین آب دریاچه چیتگر روزانه کم است که تصفیه‌خانه این دریاچه در حال احداث است و پس از بهره‌برداری تا پایان سال جاری آب دریاچه را از آلاینده‌های مختلف نظیر نیترات، تصفیه خواهد کرد. ضمن اینکه این سیستم آب دریاچه چیتگر را از حالت رکود خارج می‌کند و به گردش درمی‌آورد تا از ایجاد گنداب در دریاچه جلوگیری شود.

  بزرگراه دهه فجر شورای شهر شورای شهر تهران غزه

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها