به گزارش پارس،مهدی یدی همدانی ، درخصوص مصوبات یکصد و شانزدهمین جلسه شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور گفت: در این جلسه دو طرح ضوابط نحوه هماهنگی بین شهرداری‌ها و پلیس راهنمایی و رانندگی برای اجرا و بهره‌برداری از سامانه‌های مکانیزه ثبت تخلفات رانندگی و ضوابط نصب و بهره برداری از چراغ های راهنمایی و رانندگی در تقاطع ها و نقاط مهم شبکه معابر مورد بررسی قرار گرفت.
 
وی افزود: در بحث ضوابط نحوه هماهنگی بین شهرداری ها و پلیس راهنمایی و رانندگی برای اجرا و بهره برداری از سامانه های مکانیزه ثبت تخلفات رانندگی کار کارشناسی گسترده ای میان وزارت کشور و پلیس راهنمایی و رانندگی انجام شد و متن مناسبی که مورد توافق شهرداری های مراکز استان و مورد تایید پلیس راهنمایی و رانندگی است، تهیه شد.
 
همدانی ادامه داد: بر اساس این ضوابط بسیاری از تخلفات رانندگی در آینده نزدیک توسط سیستم های هوشمند و به صورت مکانیزه ثبت خواهدشد؛ تعداد این تخلفات به بیش از 20 مورد افزایش می یابد و این در حالی است که درحال حاضر تنها تخلفات محدودی به صورت مکانیزه ثبت می شوند. بر این اساس در قالب 10 مورد، وظایفی برای شهرداری ها از جمله خرید دوربین و نصب انواع تجهیزات ثبت تخلف در شهرها مشخص شد. همچنین 10 وظیفه نیز در جهت بهبود شرایط برای استفاده بهتر از امکانات توسط پلیس و شهرداری برای راهنمایی و رانندگی تعیین شد.
 
وی تاکید کرد: متاسفانه در اکثر شهرهای کشور با معضل آمار بالای تصادفات و بی انضباطی ترافیکی مواجه هستیم، امیدواریم با توسعه سیستم های هوشمند ثبت تخلفات بهبودی در موضوع انضباط ترافیکی و کاهش آمار تصادفات داشته باشیم. امیدواریم رانندگان اطاعت پذیری بهتری از قانون داشته باشند؛ چرا که معتقدیم احترام به قانون کافی نیست، بلکه اطاعت از قانون اهمیت دارد و اصل است.
 
دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور درخصوص نحوه رسیدگی به اعتراض مردم در ثبت تخلفات به صورت مکانیزه گفت: مقرر شد پلیس راهنمایی و رانندگی در مورد اعتراض شهروندانی که نسبت به عکس های ثبت شده با دوربین معترض هستند بر اساس ماده (5) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی ساز و کار مناسب را تعیین کند تا در مورد 20 تخلف تعیین شده که توسط دوربین ثبت می شود مردم آگاه باشند که با چه مکانیزمی می توانند اعتراض کنند.
 
وی افزود: در راستای رفع ابهامات، اختلافات، پیگیری و اجرای این دستورالعمل دبیرخانه شورای عالی وظیفه پیدا کرد تا با هماهنگی پلیس راهنمایی و رانندگی کمیته ای تشکیل دهد. در چند سال گذشته شاهد بودیم که تجهیزات زیادی از سوی شهرداری ها خریداری شده اما بعضا یا ضوابط مورد نظر پلیس اجرا نشده و یا انتظارات پلیس خارج از توان شهرداری ها بوده که امر باعث شده تا سیستم های مکانیزه ثبت تخلف در شهرها کارایی خود را از دست بدهند.
 
همدانی بررسی ضوابط نصب و بهره برداری از چراغ های راهنمایی و رانندگی در تقاطع ها و نقاط مهم شبکه معابر را یکی دیگر از دستورالعمل های یکصد و شانزدهمین جلسه شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور خواند و افزود: این موضوع توسط دبیرخانه پیشنهاد شده بود، اگر چه در کشور حدود 50 سال است که از چراغ راهنمایی و رانندگی استفاده می شود اما در بسیاری موضوعات هنوز ابهاماتی وجود دارد بر همین اساس 42 ضابطه جدید در دبیرخانه تدوین و به شورای عالی ارائه گردید.
 
وی ادامه داد: بر اساس این ضوابط وظایف شهرداری ها، پلیس راهنمایی و رانندگی، سازمان ملی استاندارد، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، مهندسین مشاور، نظام مهندسی و شرکت های تولید کننده این تجهیزات مشخص شده است. البته به دلیل وجود برخی ابهامات و سوالات اعضا به ویژه در خصوص موضوع معکوس شمار چراغ های راهنمایی و رانندگی و ابهاماتی درمورد کنترل چراغ ها به صورت دستی که در چه مواقعی چنین امکانی وجود دارد، مقرر شد این ضوابط 42 گانه برای بررسی های دقیق تر به کمیته فنی ارجاع گردد تا پس از انجام کار کارشناسی بیشتر مجددا در جلسه بعدی شورای عالی در سال آینده مطرح شود.
 
وی در مورد استفاده از معکوس شمارها خاطرنشان کرد: ما معتقدیم استفاده از معکوس شمار صحیح نیست و در کشورهای توسعه یافته به این شکل که در کشور ما از معکوس شمارها استفاده می شود ابدا استفاده نمی کنند، همچنین به لحاظ کارشناسی و با توجه به مطالعات انجام شده مضرات استفاده از معکوس شمار از مزیت های آن بیشتر بوده است بر همین اساس تلاش می کنیم استفاده از معکوس شمار را حداقل در چراغ های راهنمایی رانندگی هوشمند حذف کنیم.
 
همدانی ارائه گزارش از عملکرد دبیرخانه شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور را از دیگر موارد این جلسه خواند و افزود: شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور در سال 1393، 11 جلسه تشکیل داد و دبیرخانه این شورا 42 جلسه کمیته فنی را برگزار کرد. در مجموع 650 جلسه کارشناسی و مدیریتی برگزار شد و به حمدالله در موضوعات بسیاری موفق شدیم برخی فرآیندهای نامناسب را برای اصلاح به هیئت وزیران ارسال کنیم و امیدواریم با این اقدامات شهرداری ها، پلیس راهنمایی و رانندگی و کسانی که می خواهند وظایفشان را در مورد مهندسی ترافیک انجام دهند بتوانند در فضای مناسب تری ارائه خدمت کنند.