به گزارش پارس به نقل از مهر، بررسی صلاحیت تحصیلی کاندیداهای شورایاری موضوعی دو فوریتی بود که در پایان جلسه یکصد و سی ام شورای اسلامی شهر تهران روز یکشنبه وارد دستور شد و به تصویب رسید.

براساس این مصوبه افرادی که دارای مدرک دیپلم هستند می توانند برای انتخابات شورایاری ها کاندیدا شوند این درحالی است که براساس آخرین مصوبه شورای شهر تهران مدرک اعلام شده فوق دیپلم بوده است.

همچنین زمان ثبت نام برای شرکت در انتخابات شورایاری ها به مدت 4 روز تمدید شد تا افرادی که موفق به ثبت نام نشده اند بتوانند ثبت نام کنند.

مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران اقدامات انجام شده برای برگزاری انتخابات شورایاری ها تاکنون را کارهایی شایسته، منظم، شفاف و با قاعده توصیف و ابراز امیدواری کرد این انتخابات براساس اعلام قبلی در اسفند ماه سال جاری انجام شود.

وی با بیان اینکه این انتخابات می تواند در دو روز انجام شود، گفت: انتخابات شورایاری ها انتخاباتی ملی نیست و این اقدام می توان هم این موضوع را بیان کند و هم از فشار کاری بکاهد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران از پیشنهادی مبنی بر تمدید زمان انتخابات و تقلیل مدرک مورد پذیرش به دیپلم خبر داد و اظهار داشت: هر چند برخی از اعضا از جمله ستاد هماهنگی شورایاری ها با این پیشنهاد موافق نیستند ولی با این اقدام میزان مشارکت شهروندان در انتخابات بالا می رود.

پرویز سروری به عنوان نخستین مخالف این پینشهاد گفت: با توجه به تصمیمات و اقدامات انجام شده تغییرات عملاً انتخابات را از چرخه خارج کرده و ممکن است سبب ایجاد مفاسدی شود.

مرتضی طلائی نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران و رئیس ستاد هماهنگی شورایاری های شهر تهران نیز در این خصوص با تاکید بر اینکه ستاد شورایاری ها تابع نظر شورای شهر است و تمام اقدامات صورت گرفته را بر همین اساس انجام داده است، گفت: با تاکید بر اینکه حق را قانون ایجاد می کند و ثبت نام چنین حقی را برای کسی ایجاد نمی کند و تمدید نه تنها آورده ای برای شورا ندارد که حاشیه نیز ایجاد می کند.

وی با اشاره به سقف ثبت نام کنندگان برای شرکت در انتخابات شورایاری ها اعلام کرد: آمارها نشان می دهد که تعداد شرکت کنندگان در این انتخابات تاکنون در حدود 20 درصد نسبت به دوره گذشته افزایش داشته است.

عضو شورای اسلامی شهر تهران درخصوص تبلیغات صورت گرفته اعلام کرد: تبلیغات شهری به صورت بنر در نقطه نقطه شهر نصب شده و آدرس تمامی آنها به ریز در دسترس است ضمن اینکه در سطح ملی نیز برای تبلیغات هیچ محدودیتی وجود نداشته است.

رئیس ستاد هماهنگی شورایاری ها در ادامه اظهار داشت: امنا در مساجد و تکایا نیز خدمت می کنند و در شورایاری ها اقشار دیگر و جوان تر ها نیز می توانند معتمد شده و خدمت کنند.

اسماعیل دوستی عضو شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه اعضای هیئت نظارت هر تصمیمی که بگیرند هیئت اجرایی باید آن را اجرا کند گفت: هنوز روز انتخابات اعلام نشده است و با توجه به اینکه جدایی میان مردم و شوراها وجو ندارد می توان این تاریخ را در زمان مناسب اعلام کرد.

محمد سالاری رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شورایاری ها و عضو شورای اسلامی شهر تهران در تشریح اتفاقات رخ داده گفت: در برگزاری این انتخابات تحولی رخ داده است که کار را با انتخابات برگزار شده متمایز می کند و این تا جایی است که هرگونه اطلاعاتی درخصوص کاندیداها به سرعت قابل احصا است.

در پایان بررسی های انجام شده و دریافت نظرات موافق و مخالف درخصوص این تغییرات رأگیری و به تصویب رسید.