پایگاه خبری تحلیلی پارس- جلسه امروز شورای شهر تهران سه تصمیم خاص داشت که در ابتدا به  طرحی دو فوریتی تغییر نام ستاد ساماندهی سازمان های مردم نهاد شهر تهران می پردازیم. در این طرح که صبغه ای اجتماعی داشت تغییر نام «ستاد حمایت از سازمان های مردم نهاد شهر تهران» به «سازمان توان افزایی و حمایت از سازمان های مردم نهاد، شهر تهران» تصویب شد.

 فاطمه دانشور عضو شورای اسلامی شهر تهران در تشریح این طرح با بیان اینکه عنوان در نظر گرفته شده اولیه برای این ستاد، "ستاد ساماندهی سازمان های مردم نهاد شهر تهران" بود، گفت: با اعتراض فرمانداری تصمیم گرفته شد تا عنوان "ستاد حمایت از سازمان های مردم نهاد شهر تهران" برای این ستاد در نظر گرفته شود.

وی با اشاره سازمان های مردم نهاد شهر تهران تصریح کرد: بر اساس اطلاعات 1500 سازمان مردم نهاد در شهر تهران وجود دارد که بررسی های اولیه نشان می دهد تنها 300 سازمان فعال تر هستند این در حالی است که با غربالگری دقیق تر این تعداد کاهش خواهد یافت.

عضو شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: این آمار ها نشان می دهد که اکثر سازمان های مردم نهاد کنونی در موضوع درآمد زایی و حفظ شکل خود با مشکل مواجه هستند بنابراین طرح دو فوریتی به منظور تاکید بر این موضوع؛ برای افزوده شدن واژه «توان افزایی» به عنوان پیشین ارائه شد.

محسن سرخو عضو شورای اسلامی شهر تهران درخصوص این واژه اظهار داشت: واژه حمایت به نوعی مفهوم توان افزایی را در خود دارد بنابراین پیشنهاد می شود همان واژه حمایت که بسیار روان تر هم است، باقی بماند.

الهه راستگو در این خصوص با تاکید بر اینکه ارتقا توانمندی های مختلف سازمان های مردم نهاد از اصلی ترین کارهای این ستاد است، گفت: درحقیقت وظیفه این ستاد توان افزایی سازمان های مردم نهاد است و تنها حمایت مالی از آنها نیست.

وی ابراز امیدواری کرد با تصویب این موضوع در این زمان از دوباره کاری جلوگیری شود.

فاطمه دانشور در پایان این دستور جلسه، اظهار داشت: زمانی که سازمان های مردم نهاد به ستاد مربوطه مراجعه می کنند؛ انتظار حمایت مالی را دارند که ستاد نیز آنها را کمک می کند این در حال است که وقتی از آنها تقاضای گزارش عملکرد می شود این سازمان ها با مشکل مواجه هستند و در حقیقت سازمان قصد دارد با گنجاندن این واژه بر موضوع توان افزایی آنها تاکید کند.

 

اما دومین مصوبه خاص امروز شورای شهر تهران ایجاد کتابخانه تخصصی سیدالشهدا(ع) در پایتخت بود. در این زمینه مقرر شد.با تصویب شورای اسلامی شهر تهران کتابخانه تخصصی با موضوع سیدالشهدا (ع) توسط شهرداری تهران در شهر تهران ایجاد می شود.بنابر این طرح الزام شهرداری تهران به احداث و ایجاد کتابخانه تخصصی حضرت سیدالشهدا(ع) اختصاص داشت که با رأی اکثر اعضای شورای اسلامی شهر تهران به تصویب رسید.

 

در جریان بررسی این طرح عبدالمقیم ناصحی رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران پیشنهاد ایجاد این کتابخانه در مجموعه تپه های عباس آباد را بیان کرد که با پیشنهاد های مختلف سایر اعضای شورای شهر روبرو شد.

 

ناصحی با بیان اینکه در این کتابخانه انواع نسخ خطی، سنگی و سایر موضوعات جمع آوری می شود به نوعی حالت نمایشگاهی می یابد گفت: این کتابخانه ای تخصصی است که در حقیقت تمام کتب درخصوص حضرت سیدالشهدا (ع) را که بخش عمده ای از آنها در دسترس نیست جمع آوری می شود.

وی با بیان اینکه ایجاد این کتابخانه با روح مجموعه عباس آباد که در حقیقت نمایشگاهی است همخوانی دارد گفت: با اختصاص این فضا کتابخانه هرچه سریعتر راه اندازی می شود.

علیرضا دبیر رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران پیشنهاد ایجاد کتابخانه در میدان امام حسین (ع) را ارائه کرد و گفت: با توجه به اینکه در تمام شهر تهران این میدان به نام حضرت سیدالشهدا (ع) مزین است مناسبت دارد که کتابخانه در محدوده این میدان ایجاد شود.

وی با تاکید بر اینکه ایجاد چنین کتابخانه ای می تواند موضوع فرهنگی این میدان را تغییرات مثبت همراه سازد ادامه داد: این موضوع جزو معدود پروژه هایی است که به لحاظ تامین بودجه با مشکلی مواجه نیست و بر همین اساس بازدیدهایی از مکان های در نظر گرفته شده انجام شده است.

دبیر همچنین به موضوع دسترسی عمومی تاکید کرد و گفت: باید موضع دسترسی به کتابخانه مورد توجه قرار گیرد.

مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران نیز در خصوص تپه های عباس آباد اظهار داشت: چنین فضایی در این محدوده در نظر گرفته نشده است ضمن اینکه هرگونه تغییر در طرح این محدوده نیازمند مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی است.

محمدمهدی تندگویان عضو شورای اسلامی شهر تهران ایجاد این کتابخانه را در راستای شناساندن فرهنگ اسلامی در عرصه بین الملل دانست و گفت: با در نظر گرفتن چنین هدفی شایسته است کتابخانه تخصصی در مجموعه ای همچون برج میلاد تهران که با کاربری بین­المللی ایجاد شده است پیش بینی شود احمد دنیا مالی درهمین خصوص با تاکید بر اینکه کتابخانه تخصصی با این موضوع با هدف انجام کار ویژه ای صورت گرفته است اظهار داشت: این کتابخانه هویتی مستقل دارد و باید آن هویت حفظ شود.

پرویز سروری، عضو شورای اسلامی شهر تهران ضمن تاکید بر پیشنهاد رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران گفت: تپه های عباس آباد فضایی بین المللی و باغ کتاب بوده که فضایی مرتبط با کتاب و کتابخوانی است و به نظر می رسد این پیشنهاد از همه کاملتر و بهتر است.

چمران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر اینکه ساخت و ساز جدید برای این کتابخانه زمانبر است گفت: می توان این فضا را در نمایشگاه دائمی کتاب در تپه های عباس آباد ایجاد کرد و به شهرداری دستور داد تا در صورت توان ساختمان این کتابخانه را در نطقه ای مناسب ایجاد کند و سپس کتابخانه را به آنجا انتقال دهد.

وی اظهار داشت: به نظر می رسد سرای قرآن که در حال ساخت است بهترین نقطه برای ایجاد این کتابخانه باشد.

رمضانی نماینده شهرداری تهران در این خصوص با بیان اینکه باغ کتاب فضایی نمایشگاهی است و اساساً این ظرفیت را ندارد با معرفی کتابخانه علامه امینی اظهار داشت: پیشنهاد می شود که کتابخانه را در این مجموعه ایجاد کنیم و پس از ساخت فضای مربوط آن را منتقل کنیم.

محسن پیرهادی عضو شورای شهر با تاکید بر لزوم ساخت بناهای جدید برای این موضوع گفت: با این اقدام قرار است مدیریت شهری یک کتابخانه تخصصی با موضوع حضرت سیدالشهدا (ع) به شهر اضافه کند تا بتواند گامی به سوی اهل بیت (علیه السلام) بر دارد.

وی پیشنهاد برگزاری جلسه ای با این موضوع بین شهرداری و شورای شهر را ارائه کرد و گفت: باید فرایند اجرایی این کار تعیین شود.

احمد مسجدجامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران درخصوص این مصوبه به موضوع تهران گردی ها و اکتشافات صورت گرفته در آنها اشاره کرد و گفت: در تهران گردی ها دیده شد که تکایای با قدمت بالای صد سال دارای کتابخانه بوده و بخش آثار هنری داشتند.

وی با بیان اینکه این وجه در تکایای جدید مقفول مانده است اعلام کرد: کار جدیدی که امروز در حال انجام آن هستیم فهرست نویسی از این کتابهاست.

مسجد جامعی با بیان اینکه به لحاظ فرهنگی ایجاد چنین کتابخانه ای وظیفه شهرداری نیست گفت: برای انجام کارهای کتابخانه باید هیئت امنایی ایجاد شود و شهرداری نقش حمایت کنندگی را داشته باشد.

وی با بیان اینکه کار متفاوتی درخصوص ایجاد این کتابخانه صورت گرفته است گفت: مدیریت شهری اگر قرار است کاری را در این خصوص انجام دهد باید کاری ویژه باشد والا سایر کارها را مردم انجام می دهند و چراغ آن را روشن نگه داشته اند.

مسجد جامعی همچنین به سند تهیه شده و اقدامات خوب کمیسیون فرهنگی درخصوص آن اشاره و تاکید کرد شورای شهر باید به گونه ای این موضوع را به تصویب برساند که دست افراد را برای انجام کارها نبندد.

اسماعیل دوستی عضو شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر اینکه چنین کتابخانه ای نمونه دیگری ندارد پیشنهاد اضافه شدن بین المللی به عنوان کتابخانه تخصصی را ارائه کرد و ادامه داد: اگر این کتابخانه با مجموعه و یا کتابخانه دیگری ادغام شود از هویت خاص مورد نظر آن کاسته می شود و بنابراین بهتر است مکان یابی، احداث و ایجاد آن برعهده شهرداری گذاشته شود.

در پایان رئیس شورای شهر تهران پیشنهاد داد تا شهرداری با اختصاص فضایی اقدام به ایجاد کتابخانه کرده و پس از ایجاد بناهای مناسب کتابخانه را به محل اصلی خود انتقال دهد که مورد تصویب قرار گرفت.

 

​همچنین در یکصد و سی و امین جلسه شورا بررسی لایحه "اصلاحیه مصوبه نحوه محاسبه تعرفه دفاتر خدمات الکترونیک شهر تهران" در دستور جلسه قرار گرفت که با درج یک تبصره و با رای موافق اعضا به تصویب رسید.

بر اساس  این مصوبه  شهرداری تهران موظف است جدول تعرفه های پیوست این مصوبه را به کلیه دفاتر خدمات الکترونیک ابلاغ  کند وهمچنین اقدام لازم در جهت آگاهی شهروندان در خصوص تعرفه های مصوب ، با نصب تعرفه ها  در محل مناسب و قابل رویت انجام شود تا  بر فعالیت دفاتر، نظارت مستمر اعمال  شود

همچنین شهرداری تهران موظف شد گزارش عملکرد خود در این حوزه  را هر 6 ماه یکبار به شورا ارسال نماید.

برطبق این مصوبه به طور میانگین 15 درصد به تعرفه های دفاتر خدمات الکترونیک اضافه خواهد شد.

در تبصره پیشنهادی این مصوبه نیز قید شد که کمیسیون شهر سازی و معماری تا 4 ماه فرصت دارد با همکاری شهرداری تهران طرحی در ارتباط با ساماندهی دفاتر خدمات الکترونیک ارائه نماید.

در جریان بررسی این مصوبه علیرضا دبیر رئیس کمیسیون برنامه و بودجه گفت: این مصوبه از اولین مصوبات شورای چهارم بود و این در حالی است که امروزه دفاتر خدمات الکترونیک با مشکلات اساسی مواجه هستند. از اینرو پیشنهاد افزایش 15 درصد تعرفه های خدمات این دفاتر که به طور میانگین محاسبه شده است را داده ایم.

 وی همچنین افزود: با اینکه مشکلات اساسی در این زمینه وجود داشت اما ما توانستیم در زمینه هوشمند سازی رو به جلو حرکت کنیم تا جایی که امروزه اداره آب و برق نیز اعلام آمادگی کردند تا وظایف خود را به این دفاتر برون سپاری کنند.

دبیر همچنین تاکید کرد: هر نوع خدمات که دفاتر ارائه می دهند خارج از این مصوبه تخلف محسوب می شود.

رحمت الله حافظی با اشاره به تبصره 3 مصوبه مذکور گفت: هر نوع خدمات قابل ارائه در این دفاتر باید با مصوبه شورا باشد که در مورد برخی خدمات این مهم انجام نشده است.

محسن سرخو نیز گفت: نکته ای که باید لحاظ شود این است که هزینه هایی که می بایست با ایجاد این دفاتر از شهرداری کاهش می یافت مشخص نیست. به بیان دیگر مردم دوبله هزینه پرداخت می کنند.

محمد سالاری نیز گفت: یکی از مهمترین تصمیمات شورای چهارم اصلاح این وضعیت است. فلسفه وجودی این دفاتر در راستای برون سپاری وظایف معاونت های شهر سازی بود  ولی عملا چنین اتفاقی نیافتاده است.

وی ادامه داد: این در حالی است که دستور نقشه ای که در دفاتر تهیه می شود یکبار دیگر در منطقه بررسی می شود یعنی مناطق نیز به دایره دفاتر اضافه می شوند.

سالاری افزود: این در شرایطی است که هدف از ایجاد این دفاتر تعدیل نیرو و وظایف  در شهرداری بوده است. از اینرو پیشنهاد دارم کمیسیون شهر سازی و معماری به این موضوع ورود کند و طرحی به منظور ساماندهی و تعیین تکلیف این دفاتر به شورا ارائه دهد.

اسماعیل دوستی نیز در ادامه سخنان سالاری گفت: ایجاد این دفاتر برای این بود که مردم راحت تر بتوانند کارشان را انجام دهند.

وی افزود: شهر سازی ویترین شهرداری تهران است و برای بهتر انجام شدن کارهای این حوزه دفاتر ایجاد شدند حال آنکه این دفاتر  نتوانستند نه نیروی از شهرداری تعدیل و نه کار مردم را تسریع کنند.

مهدی چمران نیز گفت: این نگرانی دوستان با افزودن تبصره ای مبنی بر ارسال طرح در راستای ساماندهی این دفاتر قابل رفع است.

محسن سرخو مجدد نیز گفت: این تبصره خوب است اما به واسطه ی اینکه یکی از اتهاماتی که به شهرداری تهران وارد می شود به واسطه وجود این دفاتر است بنابراین پیشنهاد می شود آیین نامه ی انظباطی پیش بینی شود که اگر تخلفی از سوی دفاتر صورت گرفت مجوز آن ابطال شود.

در نهایت پیشنهاد کمیسیون برنامه و بودجه مبنی بر افزایش میانگین 15 درصد تعرفه خدمات و نیز تبصره پیشنهادی به رای گذاشته شد که با موافقت اعضا تصویب شد.