*به عنوان اولین سوال درخصوص تاثير مجموعه عباس آباد از نظر اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي و گردشگري در منطقه بگویید؟

- عملكرد منطقه فرهنگي گردشگري عباس آباد عملكردي منطقه‌اي نيست. عملكرد عباس آباد عملكردي فرامنطقه‌اي و بلكه كشوري است. اين مجموعه كه در پهنه مركزي شهر تهران جاي گرفته است، كاركرد گسترده‌اي به لحاظ اجتماعي دارد. اين منطقه هم اكنون به قطب فرهنگي پايتخت تبديل شده است. حضور روزانه هزاران نفر از شهروندان تهراني چه از مناطق همجوار و چه از كل شهر تهران و حتي شهرهاي ديگر بيانگر اهميت كاركرد اجتماعي اين منطقه است. وجود سه ايستگاه مترو در اين مجموعه و اتصال آن به فرودگاه امام و شريان‌هاي اصلي شهر تهران نشان از كاركرد فرامنطقه‌اي و ملي اين مجموعه دارد. به همين دليل است كه از بدو فعاليت، حضور بسياري از شهروندان شهرهاي مختلف در اين مجموعه بسیار پر رنگ بود. اين مجموعه در جهت ارتقاط حيات مدني و ايجاد حس تعلق شهروندي فعاليت‌هاي بسياري را پيش رو دارد كه اميدواريم در سال جاري و سال هاي آينده به اهدافمان دست پيدا كنيم.

 

*آيا اين مجموعه يك مجموعه انتفاعي خواهد بود؟

-اين مجموعه عملكردي اقتصادي ندارد. منطقه ويژه عباس آباد جايي است براي مردم. مكاني است كه قرار است هموطنان در آن حضور يابند و همانطور كه مقام معظم رهبري فرمودند به مردم اختصاص دارد. بنابراين اقدامات در اين منطقه رويكرد منفعت اقتصادي آنگونه كه شركت‌ها و بنگاه‌هاي خصوصي حركت مي‌كنند، ندارد. توجه ما بيشتر بر اين است كه شهروندان تهراني و مردم كشور از امكاناتي كه دراين مجموعه است استفاده كنند و بتوانند فعاليت‌هاي فاخر فرهنگي‌شان را در اين مجموعه شكل دهند.

 

*برنامه‌هاي آينده مدیریت شهری برای این منطقه چيست و قرار است چه اتفاقاتي در آن رخ دهد؟

-منطقه عباس آباد در آينده به صورت يك منطقه ويژه فرهنگي کاربرد خواهد داشت و بيش از پيش به عنوان قطب فرهنگي پايتخت فعال خواهد بود. اين مكان در آينده مكاني خواهد بود براي فعاليت‌هاي فاخر فرهنگي. مكاني كه پاتوق فرهنگي چهره‌هاي شاخص فرهنگي كشور می شود و بخش عمده‌اي از فعاليت‌هاي تاثيرگذار در اين محدوده شكل خواهد گرفت.

 

*تاكنون چه اقداماتي در اين راستا صورت گرفته است؟

-به دستور شهردار  تهران، نخستين گام‌ها براي شكل گيري يك منطقه ويژه در منطقه عباس آباد برداشته شده است. در حال حاضر كارگروهي ويژه برنامه‌ها و اهداف و سياست‌هاي كلي مجموعه عباس آباد را طراحي و تدوين مي‌كند و بر فعاليت‌هاي آن نظارت كامل دارد. اين مجموعه برنامه‌هاي گسترده‌اي  در راستاي ارتقاء فرهنگ اسلامي و ايراني در نظر دارد كه انشاالله با شكل گيري و اتمام بسياري از پروژه‌ها به نتيجه خواهد رسيد. در حال حاضر برخي از پروژه‌هاي اين مجموعه در دست ساخت و طراحي است و برخي ديگر از آن نيز كامل شده است. استقبال چشمگير شهروندان تهراني از پروژه‌هايي كه به بهره‌برداري رسيده است، باعث شده تا همه خدمت گزاران مردم در اين مجموعه بيش از پيش بر ادامه اين راهي كه آغاز شده است اصرار داشته باشند و تمام تلاش خود را بر خدمت رساني بيشتر متمركز كنند. الحمدالله در ماه محرم امسال اقدامات فرهنگي گسترده‌اي در اين مجموعه صورت گرفت كه با استقبال چشمگير شهروندان روبرو شد. همچنين در حال حاضر ويژه برنامه‌هاي جشن پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي در اين منطقه در حال اجراست كه ميزان استقبال شهروندان در آن قابل توجه است. حتي امسال براي اولين بار افتخار ميزباني جشنواره فيلم فجر را در مجموعه باغ موزه دفاع مقدس داريم. همه اينها بيانگر پتانسيل‌هاي بالاي منطقه ويژه عباس آباد است. در واقع اين پتانسيل نويد بخش اقدامات گسترده فرهنگي در آينده نه چندان دور اين مجموعه است. واقعيت اين است كه شهروندان تهراني و حتي كشور نسبت به اين مجموعه رويكرد بسيار روشني دارند و از خدمات صورت گرفته در اين مجموعه رضايت دارند.

 

*منظورتان از كارگروه ويژه براي اين مجموعه چيست!در اين مورد كمي بيشتر توضيح می دهید؟

-در کارگروه ويژه كه به رياست شهردار تهران تشكيل مي‌شود، تمامي معاونان شهرداري به عنوان عضو كارگروه حضور دارند تا مسائل و مشكلات منطقه عباس آباد را به سرعت حل كنند. در اين كارگروه تاكنون 146 مصوبه براي پيشبرد فعاليت‌هاي منطقه به تصويب رسيده است كه تاكنون 109 مصوبه به اجرا درآمده است و خود شهرداربه صورت مستقيم در جريان فعاليت‌هاي انجام شده در اين مجموعه قرار مي‌گيرند و بر آن نظارت كامل دارند. در آخرين جلسه اين كارگروه نيز دکتر قالیباف ضمن تاکید بر جایگاه اراضی عباس آباد، در سیاست‌ها و برنامه‌های کلان شهر تهران گفت این اراضی باید به عنوان منطقه‌ای ویژه و برخوردار از مدیریتی واحد باشد تا در ساختار مدیریت شهری بتواند عهده دار همه امور شهری، فرهنگی و زیست محیطی مرتبط با منطقه باشد.در واقع شهردار تهران خواستار ارتقاء جايگاه منطقه عباس آباد شدند. در طول يك سال گذشته نيز ما توانستيم 8 پروژه مهم كه مصوبه اين كارگروه بود را به بهره‌برداري برسانيم كه پروژه‌هاي پل طبيعت، گنبد مينا، بهسازي بوستان طالقاني و .... از آن جمله است.

 

 *در پايان بفرمایید اراضی عباس‌آباد چقدر در هویت بخشی شهر تهران مدرن نقش دارد؟
-هرکدام از پروژه‏ های عباس‌آباد به نمادی برای تهران مدرن تبدیل‌شده‌اند. پروژه گنبد مینا، باغ کتاب، باغ هنر و بوستان نوروز، ميدان مشاهير، بوستان آب و آتش، باغ موزه دفاع مقدس و پل طبيعت جلوه خاصی به شهر داده‎اند. همه این‎ها در اختیار نسل جوان است تا آینده بهتری را برای کشور بسازند. ضمن این‎که در برنامه دراز مدت نوسازی عباس آباد انشأالله یک مجموعه منسجم فرهنگی و اجتماعی خواهیم داشت که نمادی از فرهنگ و هویت و ارزش های کشور خواهد بود. هر كدام از پروژه‌هاي اين مجموعه راهبر فعاليتي خاص خواهد بود. گنبد مينا مركز علم نجوم كشور مي‌شود. يادآور رصدخانه‌هاي قديمي ايران، يادآور رصد خانه مراغه و باغ كتاب جاهايي مي‌شود براي حضور دائمي فرهيختگان و نويسندگان و يك پاتوق فرهنگي كه به ترويج فرهنگ كتاب و كتابخواني خواهد پرداخت. باغ هنر، مكاني خواهد شد براي اجتماع هنرمندان و شاعران و هنرپيشگان. بوستان نوروز هم نماد ديپلماسي شهري و جلوه‌گاه چهره‌بين المللي تهران خواهد شد. ميدان مشاهير نيز ما را با پيشينيان و بزرگان تاريخ اين مرزو بوم آشنا خواهد كرد. بوستان آب و آتش نيز همانگونه كه اين روزها شاهدش هستيم، مركزي براي تفريح و تفرج است و مكاني براي تدبر. باغ موزه دفاع مقدس نيز يادآور هشت سال ايستادگي و مقاومت كساني است كه از جانشان گذشتند و ايثار كردند و در نهايت پل طبيعت كه نمادي تازه براي شهر تهران است. پلي بزرگ و در هم تنيده با طبيعت و به نام طبيعت. اين پل سيمايي متفاوت از تهران را پيش روي شهروندان گذاشت و مكاني خاطره انگيز براي شهر تهران خواهد شد.