پايگاه خبري تحليلي «پارس»- شهرداري تهران با قاطعيت بالا در زمينه مبارزه با تخلفات شهري، از خوان هفتم علاء‌الدین رد شد و بالاخره طبقه 7 پاساژ علا الدین تخریب شد. توافقی در سال 85 بین شهرداری و مالک بوده مبنی بر اینکه در صورت فضای پارکینگ منفی 3 در خارج از محدوده پاساژ شهرداری به مالک مجوز بهره برداری تجاری از طبقه منفی 3 را می دهد از آنجا که مالک به توافق عمل نکرده علاوه بر آن طبقه منفی 3 و 7 را به صورت غیر قانونی تجاری کرده است در نتیجه توافق ملغی شد و طبقه 7 و منفی 3 تخریب شد. چند روز پیش طبقه منفی 3 این پاساژ تخلیه شده بود و قرار است این طبقه پارکینگ شود.

alaedintakhrib (4)

برای تخریب این طبقه رای کمیسیون ماده 100 صادر شده بود و قالیباف برای انجام این کار مهلت یک ماهه داده بود. تفاوت پرونده علاء الدین این است که این پاساژ پرتردد و مهم است اما ایمنی و استحکام لازم را ندارد.  با تدابیر نظام مهندسی ، تقویت سازه در آن در حال انجام است. همچنین ضوابط و تاییدهای آتش نشانی تاکنون در این پاساژ اخذ نشده که در حال پیگیری است. علاوه بر این تخلفات ساختمانی هم دارد که وظیفه ذاتی شهرداری ایجاب می کرد پرونده را به ماده 100 بفرستند. این پرونده با شماره 355918 در تاریخ 17/6/93 حکم ماده 100 مبنی بر قلع مستحدثات زاید در طبقه 7 و رفع خلاف از تغییر کاربری پارکینگ منفی 3 و اعاده کاربری. زیر زمین از تجاری برای آن صادر شد که اکنون شهردای راي را اجرا كرد. بند 14 ماده 55 مقررات ملی ساختمان در مورد طبقه 7 علاء الدین رعایت نشده بود و بنا برقانون ماده 100 باید برای آن نظر می داد. که در ابتدا این کمیسیون این پرونده را به منطقه بازگرداند اما بعد با استماع دفاعیات منطقه کارشناسان ماده 100 رای به قلع دادند. 

تا امروز 200 خبر درباره پاساژ علاء الدین تولید شده که این موضوع حمایت صاحبان قدرت از مالک این پاساژ و تهدید و ارعاب و تحریک خبرنگاران را نشان می دهد. در عين حال كه روز گذشته از مقابله شهرداري تهران با قانون شكنان گزارش ها و عكسهاي احساساتي از قانون شكنان منتشر شد كه نشان پپت پرده هايي از حمايت از قانون شكنان و كارتل هاي اقتصادي وجود دارد. 

بیش از 200 نیروی انتظامی با متفرق کردن افرادی که جلوی در پاساژ تجمع کرده بودند وارد پاساز شده و تخریب 30 مغازه تخلیه شده در طبقه 7 سایر مغازه های که جنس داخل آنهاست و همچنین در طبقه 7 را پلمب کرده ومشاعات این طبقه و منفی 3 را تخریب كردند.

alaedintakhrib (3)

 بازار علاءالدین یکی از بزرگترین بازارهای موبایل ایران به دلیل ساخت‌وساز غیرمجاز، بی‌توجهی به اخطارهای مکرر درباره حریق‌های پرخطر و تداوم شرایطی که می‌تواند به آتش‌سوزی گسترده در مرکز شهر تهران منتهی شود با برخورد قضایی مواجه شد. حتی برخي خبرها حكايت از آن داشت كه شهرداری تهران به‌زودی به دلیل نقص ایمنی و تخلفات آن را پلمب کند. اعضای شورا می‌گویند حادثه آتش‌سوزی در این پاساژ با توجه به گستردگی رفت و آمد شهروندان می‌تواند به فاجعه‌ای تبدیل شود.

 

اختلافات بین شهرداری تهران و بازار بزرگ موبایل بحث دیروز و امروز نیست.  بازاری واقع در نبش تقاطع خیابان حافظ و خیابان جمهوری که معروف‌ترین مرکز خرید و فروش گوشی تلفن همراه در تهران و یکی از بازارهای بزرگ موبایل در کشور است.  سال‌ها پیش زمانی نمای این ساختمان تجاری در تهران از سوی اعضای شورای وقت شهر تهران مورد انتقاد قرار گرفت. آنها می‌گفتند این نما اصول ایمنی را نقض کرده است و شاخص ایمنی را در این ساختمان کاهش داده است. اگرچه بخشی از نمای بازار علاءالدین همان زمان با فشار اعضای شورای وقت تغییر کرد اما وقوع آتش‌سوزی‌های پی‌درپی در این ساختمان در سال‌های بعد نشان داد پیش‌بینی‌ها و نگرانی‌ها درباره امنیت بازار علاءالدین بی‌راه نبوده است. براساس اعلام کارشناسان سازمان آتش‌نشانی این ساختمان ناایمن است و سامانه‌های اعلام و خاموش کردن آتش‌سوزی موثری برای آن در نظر گرفته نشده است.  

از سوی دیگر به دلیل نمای کامپوزیت و شیشه‌ای که مسیر عبور هوا را مسدود کرده با وقوع آتش‌سوزی، شعله‌های آتش داخل ساختمان به صورت عمودی و افقی با سرعت بالا گسترش پیدا می‌کند؛ ناامنی و خطر آتش‌سوزی در بازار موبایل علاءالدین اما تنها دلیلی نیست که پرونده این مرکز تجاری را روی میز شهردار تهران و اعضای شورا باز کرده است، اعضای شورا می‌گویند این ساختمان کلکسیونی از تخلفات شهری است از ساخت غیرمجاز طبقات اضافی گرفته تا دسترسی‌ها و راهروهای ناامن، نمای پرخطر و این اواخر هم اقدام برای تغییر کاربری بخشی از پارکینگ‌ها و تبدیل آنها به فضای تجاری آن هم در شرایطی که در مرکز شهر تهران یک متر جای پارک حکم طلا را دارد! در چنین شرایطی است که اعضای شورا می‌گویند بازار علاءالدین در شهرداری تهران و شورا و کمیسیون‌های زیر مجموعه آنها پرونده عریض و طویلی دارد.

alaedintakhrib (2)

«مرتضی طلایی»، نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر تهران، درباره آخرین وضع ساختمان علاءالدین در خیابان جمهوری تهران، گفت: «پاساژ علاءالدین خلاف ساخته شده و تخلفات بی‌شماری دارد این موضوع کاملا روشن است و هیچ شبهه‌ای درباره آن وجود ندارد و در این سال‌ها هم به دفعات تخلفات این ساختمان مطرح و پیگیری شده اما نه‌تنها نتیجه‌ای نداشته که مشکلات دیگری هم ایجاد شده است. قانون هرچه هست همان‌طور که برای دیگران اجرا می‌شود برای این ساختمان هم باید اجرا شود چرا که پشت این تخلفات افرادی هستند که حقوق مردم را پایمال کرده‌اند.»

ساختمان علاءالدین آن طور که «معصومه آباد» می‌گوید تاکنون سه بار به دلیل ایمن نبودن در برابر حریق و آتش‌سوزی تذکر گرفته است؛ تذکراتی که به گفته رئیس کمیته ایمنی شورای شهر تهران مالکان این ساختمان توجهی به آن نکرده‌اند.  او با بیان این‌که وضع پاساژ علاءالدین بنا بر گزارش‌های سازمان آتش‌نشانی بسیار نگران‌کننده است، ادامه داد: «به دفعات وضع این پاساژ را بررسی کرده‌ایم، آتش‌نشانی بارها وضع آن را پرخطر اعلام کرده. تاکنون سه بار تذکر داده‌ایم اما هیچ بازخوردی از تذکرات نداشتیم. این ساختمان هر لحظه آبستن حوادث است و با توجه به این‌که کانون رفت و آمد مردم است هر حادثه‌ای می‌تواند تلفات جانی گسترده‌ای داشته باشد و به یک فاجعه تبدیل شود، درست مانند تولیدی خیابان جمهوری.» وضعیت نگران‌کننده بزرگترین بازار موبایل ایران البته تنها بخشی از پرونده‌ای است که این روزها به نام این پاساژ در شورای شهر تهران باز شده است بخش دیگری از پرونده بازار موبایل ایران ساخت‌وساز غیرمجاز در طبقه فوقانی آن است.